Հայաստանը վեց մրցանակ է ստացել «Գրքարվեստ» միջազգային մրցույթում
Մոսկվայում տեղի է ունեցել «Գրքարվեստ» 20-րդ միջազգային մրցույթը, որին ներկայացված էր 49 հրատարակություն ԱՊՀ 6 երկրից:
«Գրքարվեստ» միջազգային մրցույթին Հայաստանի մասնակցության աշխատանքները համակարգել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը: Մինչև մրցույթի միջազգային փուլը Հայաստանի ազգային գրադարանը ստեղծել էր հայաստանյան հանձնաժողով, որն ընտրել էր մրցույթին ուղարկվելիք գրքերը։ Միջազգային մրցույթի ժյուրիի հայաստանյան ներկայացուցիչը նշված գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանն էր: Հայաստանը ներկայացել է յոթ անվանակարգում: Հայաստանյան հրատարակիչների վեց գրքեր արժանացել են մրցանակային պատվավոր տեղերի։
«Համագործակցություն» անվանակարգում երկրորդ մրցանակի է արժանացել «Ռուսական ազգագրության թանգարանի հայկական հավաքածուները» ռուսերեն-անգլերեն պատկերագիրքը, որը լույս է տեսել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության պատվերով (ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտ, 2022):
«Իմ երկիրը» անվանակարգում առաջին մրցանակի է արժանացել «Հայաստանի պատմամշակութային ժառանգությունը» անգլերեն պատկերագիրքը, որը լույս է տեսել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության պատվերով («Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» ՊՈԱԿ, 2022):
«Մշակութային երկխոսություն» անվանակարգում երկրորդ մրցանակի է արժանացել Զավեն Բոյաջյանի և Ռուզաննա Բագրատունյանի «Համո Բեկնազարյան» անգլերեն պատկերագիրքը, որը Հայ կինոյի 100-ամյակի շրջանակում լույս է տեսել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության պատվերով («Անտարես» հրատարակչություն, 2022):
«Մանկապատանեկան գիրք» անվանակարգում երկրորդ մրցանակի է արժանացել «Թումանյանը աշխարհի երեխաներին» հայերեն-անգլերեն պոեմների և բալլադների ընտրանին («Էդիթ պրինտ» հրատարակչություն, 2022):
«Գիտություն և կրթություն» անվանակարգում առաջին մրցանակի է արժանացել «Արցախի և Ուտիքի ձեռագրական ժառանգությունը» ֆրանսերեն պատկերագիրք-ուսումնասիրությունը, որը լույս է տեսել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության պատվերով («Մատենադարան» Մ. Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ, 2022):
«Արվեստի գիրք» անվանակարգում երրորդ մրցանակի է արժանացել Գևորգ Բրուտյանի «Հայկական տարազ» հայերեն-անգլերեն պատկերագիրքը («Էդիթ պրինտ» հրատարակչություն, 2022):

Армения получила шесть наград на международном конкурсе «Искусство книги»
В Москве прошел 20-й международный конкурс «Искусство книги», на который были представлены 49 изданий из 6 стран СНГ.
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении координировало мероприятия по участию Армении в международном конкурсе «Искусство книги». Перед международным этапом конкурса Национальная библиотека Армении создала армянскую комиссию, которая отобрала книги для отправки на конкурс. От Армении в жюри международного конкурса выступила Анна Чулян, директор указанной библиотеки. Армения была представлена ​​в семи номинациях. Шесть книг армянских издателей были удостоены почетных мест.
Как стало известно из пресс-релиза Министерства образования и культуры РА, второго приза в номинации "Сотрудничество" удостоилась русско-английская иллюстрированная книга "Армянские коллекции Музея русской этнографии", изданная по приказу Министерства образования и культуры РА (Институт археологии и этнографии НАН РА, 2022 г.).
Первая премия в категории «Моя страна» была присуждена англоязычной иллюстрированной книге «Историческое и культурное наследие Армении», изданной по заказу Министерства образования и культуры РА («Научно-исследовательский центр историко-культурного наследия», 2022).
В номинации «Диалог культур» англоязычная иллюстрированная книга «Амо Бекназарян» Завена Бояджяна и Рузанны Багратунян, изданная в рамках празднования 100-летия армянского кино по заказу Министерства образования и культуры РА. (издательство «Антарес», 2022 г.), занял второе место.
Подборка армяно-английских стихов и баллад «Туманян детям мира» (издательство «Эдит Принт», 2022) заняла второе место в номинации «Детская книга».
Первая премия в номинации «Наука и образование» была присуждена французской иллюстрированной книге-этюду «Рукописное наследие Арцаха и Утика», изданной по заказу Министерства образования и культуры РА (НИИ «Матенадаран» Древние рукописи имени М. Маштоца, 2022).
Армяно-английская иллюстрированная книга Геворга Брутяна «Армянский костюм» (издательство «Эдит Принт», 2022) заняла третье место в номинации «Художественная книга».