Հայաստանի պաշտոնյաների հայտարարությունները, թե Ռուսաստանը Ղարաբաղը «հանձնել է» Ադրբեջանին, չեն համապատասխանում իրականությանը. Լավրով
Հայաստանի պաշտոնյաների հայտարարությունները, թե Ռուսաստանը Ղարաբաղը (Արցախի Հանրապետությունը-խմբ․) «հանձնել է» Ադրբեջանին, չեն համապատասխանում իրականությանը: Ինչպես հայտնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն, այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ Նյու Դելիում կայացած մամուլի ասուլիսում:
«Ինչ-որ գործիչ, իմ կարծիքով ՝ խորհրդարանի ղեկավարը, իրեն թույլ է տվել արտահայտվել այն առումով, որ Ղարաբաղը (Արցախի Հանրապետությունը-խմբ․) Ադրբեջանին տվել է Ռուսաստանը։ Ավելի ոչ կոռեկտ և անազնիվ արտահայտություն դժվար է պատկերացնել։ Նա վկայակոչեց, որ Ղարաբաղը Ռուսաստանի կողմից տրվել է Ադրբեջանին, երբ Պուտինը, Փաշինյանը և Ալիևը 2020 թվականի նոյեմբերին ստորագրեցին առաջին եռակողմ պայմանավորվածությունները ։ Դա բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը», - ասել Է Լավրովը լրագրողներին ։
«Այնտեղ ընդհանրապես ոչինչ չի ասվում Ղարաբաղի (Արցախի Հանրապետությունը-խմբ․) կարգավիճակի մասին, եւ այդ պահին բոլոր երեք առաջնորդները ելնում էին նրանից, որ այդ կարգավիճակի շուրջ դեռ բանակցություններ են սպասվում ։ Բայց երբ հետագայում Պրահայում, որտեղ հրավիրվել էին Ադրբեջանի նախագահն ու Հայաստանի վարչապետը, նրանք ստորագրել են հայտարարություն, որում ասվում է, որ իրենք ճանաչում են 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը, բոլոր հարցերը փակված են», - հավելել Է Լավրովը ։
Նա պարզաբանել է, որ այդպիսով Հայաստանի վարչապետը «ստորագրել է մի փաստաթղթի տակ, որի համաձայն այն ժամանակվա Լեռնային Ղարաբաղի մարզը Ադրբեջանի մաս է կազմում»:
«Մեզ մեղադրել այն բանում, որ մենք 2020 թվականի նոյեմբերին տվել ենք Ղարաբաղը (Արցախի Հանրապետությունը-խմբ․), պետք չէ, պետք է սեփական ժողովրդի առաջ ինքնուրույն պատասխան տալ», - եզրափակել Է Լավրովը:

Заявления официальных лиц Армении о том, что Россия якобы "сдала" Нагорный Карабах не соответствуют действительности։ Лавров
Заявления официальных лиц Армении о том, что Россия якобы "сдала" Нагорный Карабах не соответствуют действительности, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров.
"Какой-то деятель, по-моему глава парламента, позволил себе высказаться в том плане, что Карабах Азербайджану отдала Россия. Более некорректного и нечестного высказывания трудно себе представить. Он сослался на то, что Карабах был отдан Россией Азербайджану, когда Путин, Пашинян и Алиев подписали в ноябре 2020 первые трехсторонние договорённости. Это абсолютно не соответствует действительности", - сказал Лавров журналистам.
"Там вообще ничего не говорится про статус Карабаха, и на тот момент все три лидера исходили из того, что по этому статусу предстоят еще переговоры. Но когда впоследствии в Праге, куда были приглашены президент Азербайджана и премьер Армении, они подписали заявление, в котором говорится, что они признают алма-атинскую декларацию 1991 года, - все вопросы закрыты", - добавил Лавров.
Он пояснил, что таким образом премьер Армении "подписался под документом, в соответствии с которым тогдашняя Нагорно-Карабахская область является частью Азербайджана".
"Обвинять нас в том, что мы в ноябре 2020 года отдали Карабах, не надо, надо отвечать перед своим народом самостоятельно", - заключил Лавров.