ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հրաժարվել է Բաքվի պահանջից՝ պնդելով, որ ցանկանում է միայն ԼՂ-ում Ստեփանակերտի հուշարձանների վիճակը գնահատել
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն Ադրբեջանին է դիմել Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու խնդրանքով. X-ի իր էջում գրել է Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավոր, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Ադրբեջանի պատվիրակության անդամ Նիգար Արփադարայը։
Ըստ նրա՝ Բաքուն համաձայնել է Աղդամով ճանապարհորդել Ստեփանակերտ, սակայն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հրաժարվել է՝ ցանկանալով գնալ միայն Ստեփանակերտ՝ այնտեղ գտնվող հուշարձանների վիճակը գնահատելու։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում էր ունեցել ՅՈՒՆԵՍՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեի հետ՝ ընգծվելով Լեռնային Ղարաբաղ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու կարևորությունը՝ տեղում մշակութային հուշարձանների անկախ մշտադիտարկում և քարտեզագրում իրականացնելու նպատակով։

ЮНЕСКО отказалась выполнить требование Баку, настояв на посещении культурных памятников Степанакерта
ЮНЕСКО обратилась к Азербайджану с просьбой посетить Нагорный Карабах. Об этом в своем микроблоге в Х написала депутат Милли Меджлиса, член азербайджанской делегации в Парламентской ассамблее Совета Европы Нигяр Арпадарай.
По ее словам, Баку согласился на проезд через Агдам в Степанакерт, но ЮНЕСКО отказалась, желая посетить лишь Степанакерт, чтобы оценить состояние тамошних памятников.
Напомним, что 9 ноября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с генеральным директором ЮНЕСКО Одри Азуле, подчеркнув важность направления в Нагорный Карабах ознакомительной миссии ЮНЕСКО с целью проведения независимого мониторинга и картирования памятники культуры на месте