Տնտեսվարողներին անհարկի փոխհատուցված բոլոր գումարները վերադարձրեք պետական բյուջե՝ հատուկ ուշադրություն դարձրեք ՀԷԿ-ակաշինության ոլորտին․ ԱՀ նախագահը հատուկ հանձնարարականներ է իջեցրել իրավապահներին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հատուկ հանձնարարական է իջեցրել Ազգային անվտանգության ծառայությանն ու Ոստիկանությանը՝ ձեռնարկել օպերատիվ-հետախուզական բոլոր միջոցները՝ վեր հանելու և քրեական պատասխանատվության ենթարկելու այն տնտեսավարողներին, որոնք չարաշահումներ են թույլ տվել իրենց բանկային պարտավորությունների կատարման հարցում՝ պետության կողմից թշնամու տարածքում մնացած իրենց գույքի փոխհատուցման համար գումարներ ստանալուց հետո։
Խոսքը մասնավորապես վերաբերում է այն ՀԷԿ-երի սեփականատերերին, ովքեր դրանք կորցնելու դիմաց պետության կողմից ստացել են լրիվ փոխհատուցում, բայց հետագայում պարզվել է, որ նրանք հասցրել էին ապամոնտաժել և տեղափոխել այդ ՀԷԿ-երի կոնստրուկցիաները։
«Ինձ բանավոր տեղեկություններ են փոխանցվել այն մասին, որ որոշ գործարարներ հասցրել են տեղափոխել գրավի առարկա շարժական գույքի մի մասը, բացահայտեք այդ բոլոր դեպքերը և անհարկի փոխհատուցված գումարները վերադարձրեք պետական բյուջե»,- շեշտել է հանրապետության նախագահը հատուկ այս խնդրի շուրջ իրավապահ համակարգի ղեկավարության հետ անցկացված խորհրդակցության ժամանակ։
Պարզաբանելով ասածը, նախագահը ընդգծել է․
«2020թ. 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ են հայտնվել տարածքներ, որտեղ տարբեր ֆինանսավարկային կազմակերպությունների կողմից ֆինանսավորվել էին տարբեր բիզնես ծրագրեր: Բանկային համակարգի կայունությունը պահպանելու և հետագայում համագործակցության հնարավորությունն ապահովելու համար Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից համապատասխան որոշման հիման վրա տրամադրվել են ֆինանսական միջոցներ բանկերի հանդեպ առկա պարտավորությունները մարելու համար: Բանկերի հանդեպ պարտավորությունները մարելուց զատ մեր կողմից որոշում է ընդունվել պարտավորության ցեսիայի մասին՝ պահպանելով տնտեսվարող սուբյեկտի՝ վարկը մարելու պարտավորությունը Ներդրումային հիմնադրամի հանդեպ: Մեր ընդունած որոշման համաձայն բանկերին վճարման ենթակա չէր նաև մեր տիրապետության տակ գտնվող գրավի առարկա գույքի գնահատված արժեքը: Վերջին օրերին այս թեման դիտավորությամբ դարձել էր ներքին շահարկման նյութ, որի ողջ բովանդակությունը պարզելու և հանրությանը ներկայացնելու համար Ազգային անվտանգության ծառայությանն ու Ոստիկանությանը հանձնարարում եմ ձեռնարկել օպերատիվ-հետախուզական բոլոր միջոցները՝ այդ գործընթացում թույլ տրված ցանկացած հանցավոր խախտում վեր հանելու և խախտում թույլ տված անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ, հատկապես երբ խոսքը վերաբերում է ՀԷԿ-աշինությամբ զբաղված սուբյեկտներին»։
Նախագահը նշել է, որ արդեն իսկ ԱՀ Ազգային անվտանգության ծառայության ու Դատախազության կողմից այս ուղղությամբ որոշակի աշխատանքներ են նախաձեռնվել, այդ թվում հանրային ակտիվություն ցուցաբերող անձանց հայտարարությունների հիման վրա։
«Ողջունում եմ այդ հանգամանքը և խնդրում առավելագույնս բաց ու հրապարակային լինել այդ գործընթացում»,- հայտարարել է Հարությունյանը:
Նա նաև անդրադարձել է Արցախի ներդրումային և Գյուղի ու գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամներին:
«Ձեր լիազորությունների շրջանակում ձեռնարկեք բոլոր միջոցները և նշված հիմնադրամներից ստացված, հատկապես 2020թ. նոյեմբերից հետո տրված միջոցները փոշիացրած կամ աննպատակ օգտագործած կամ պայմանագրով նախատեսված ժամկետներում մարելուց չարամտորեն խուսափած անձանց վեր հանելու, հիմնադրամներին, պետությանը պատճառված վնասները վերականգնելու ուղղությամբ: Կարծում եմ, որ չի կարող լինել որևէ պաշտոնյա կամ պետական մարմին, ով կարող է խոչընդոտել պետությանը պատճառված վնասները վերականգնելու, հանցավոր արարք կատարած անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու գործին: Տեղեկացված եմ իրավապահ համակարգի ծանրաբեռնվածության չափի մասին, սակայն խնդրում եմ հատկապես մեծ ուշադրություն դարձնել այն դեպքերին, որոնք մշտապես գտնվում են հանրային հետաքրքրության կենտրոնում»,- եզրափակել է նախագահ Հարությունյանը:

Верните все излишне компенсированные хозсубъектам суммы в госбюджет, уделите особое внимание сфере строительства ГЭС: президент Арцаха дал особые поручения правоохранителям
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян дал специальное поручение Службе национальной безопасности и Полиции предпринять все оперативно-розыскные меры для выявления и привлечения к уголовной ответственности тех хозяйствующих субъектов, которые допустили злоупотребления в выполнении своих банковских обязательств после получения от государства сумм на компенсацию своего имущества, оставшегося на вражеской территории.
Речь, в частности, идет о владельцах тех ГЭС, которые получили от государства полную компенсацию за их потерю, но впоследствии выяснилось, что они успели демонтировать и переместить конструкции этих ГЭС.
«Мне в устной форме были переданы сведения о том, что некоторые предприниматели успели переместить часть конструкций, однако получили полную компенсацию за потерю своего имущества. Поручаю раскрыть все эти случаи и вернуть излишне возмещенные суммы в госбюджет», - подчеркнул президент республики во время специальносозванного по этому вопросу совещания с руководством правоохранительной системы.
Разъясняя сказанное, президент подчеркнул: «После 44-дневной войны 2020 года под контроль Азербайджана попали территории, где различные финансово-кредитные организации финансировали различные бизнес-программы. Для сохранения стабильности банковской системы и обеспечения возможности дальнейшего сотрудничества с ними правительство Республики Армения на основании соответствующего решения предоставило финансовые средства для погашения имеющихся обязательств перед банками. Помимо погашения обязательств перед банками, мы приняли решение цесии, сохранив обязательство хозяйствующего субъекта по погашению кредита перед Инвестиционным фондом Арцаха. Согласно принятому нами решению, не подлежала уплате банкам также оценочная стоимость имущества, являющегося предметом залога, находящегося в нашем распоряжении. В последние дни эта тема умышленно стала предметом внутренних спекуляций, для выяснения всего содержания которой и представления этой темы общественности поручаю Службе национальной безопасности и Полиции предпринять все оперативно-розыскные мероприятия для выявления любого преступного нарушения, допущенного в этом процессе, и привлечения к уголовной ответственности лиц, допустивших нарушения, особенно когда речь идет о субъектах, занимающихся бизнесом в сфере ГЭС».
Президент отметил, что Служба национальной безопасности и Прокуратура Республики Арцах уже предприняли определенные работы в этом направлении, в том числе на основе заявлений лиц, проявляющих общественную активность.
«Приветствую это обстоятельство и прошу быть максимально открытыми и публичными в этом процессе», - заявил Арутюнян.
Он также коснулся работы Инвестиционного фонда Арцаха и Фонда содействия селу и сельскому хозяйству.
«В рамках ваших полномочий примите все меры и средства в направлении выявления лиц, распыливших или бесцельно использовавших средства фондов, выданные после ноября, или злостно уклонившихся от погашения кредитов в предусмотренных договором сроках, возместив ущерб, причиненный фондам и государству. Думаю, что не может быть какого-либо должностного лица или государственного органа, который может препятствовать делу восстановления причиненного государству ущерба, привлечения к уголовной ответственности лиц, совершивших преступное деяние. Я осведомлен о степени загруженности правоохранительной системы, однако прошу обратить особое внимание на те случаи, которые постоянно находятся в центре общественного интереса», - заключил президент Арутюнян.