Ստեփանակերտի «Ջրմուղ-կոյուղու» աշխատակցի սպանությունը որակվել է որպես ահաբեկչություն․ հարուցվել է քրգործ. Արցախի դատախազություն
2021թ․ նոյեմբերի 8-ին, ժամը 15-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի՝ գործով դեռևս չպարզված զինծառայողի կողմից Արցախի Հանրապետության Շուշի-Բերձոր ավտոճանապարհի «Շուշիի տակ» կոչվող տեղանքում արցախահայությանն ահաբեկելու, նրանց մոտ վախի ու սարսափի մթնոլորտ ձևավորելու նպատակով, ազգային ու կրոնական ատելության շարժառիթով, հրազենի գործադրմամբ երկու և ավելի անձանց կյանքից զրկելու ուղղակի դիտավորությամբ «Ջրմուղ-կոյուղի» ՓԲ ընկերության աշխատակիցներ` Ստեփանակերտ քաղաքի 1998թ․ ծնված բնակիչ Մարտիկ Երեմյանին սպանելու, ինչպես նաև նույն նպատակով Գևորգ Մելքումյանի, Գագիկ Ղազարյանի և Արմեն Սարգսյանի առողջությանը ծանր վնաս հասցնելու դեպքի կապակցությամբ նույն օրը Արցախի քննչական կոմիտեի քննիչի կողմից հարուցվել է քրեական գործ Արցախի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 103-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 9-րդ և 14-րդ կետերով (Սպանություն, որը կատարվել է երկու կամ ավելի անձանց նկատմամբ, զուգորդված ահաբեկչությամբ և ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով) և 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (ահաբեկչություն, որը կատարվել է հրազենի գործադրմամբ) նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով: Քննչական խմբի կողմից կատարվում է նախաքննություն:
Ադրբեջանական կողմի կատարած հանցավոր արարքների քննության արդյունքում Արցախի Հանրապետության իրավապահ մարմինների կողմից ձեռք բերված ապացույցները վերահաստատում են մշտապես կրկնվող մեր այն դիրքորոշումը, որ ինչպես նմանատիպ յուրաքանչյուր անհատական դեպք, այնպես էլ դրանց ամբողջությունը հետապնդում է մեկ միասնական նպատակ` ցանկացած գնով ահաբեկելու արցախահայությանը, հեղինակազրկելու ռուսական խաղաղապահ ուժերին` այդ կերպ Արցախում բնակվող անձանց մոտ ձևավորելով անպաշտպանության զգացում և Արցախը լքելու մտադրություն:
Հայատյաց ու ցեղասպան նման վարքագիծը շարունակվելու է, քանի դեռ միջազգային հանրությունը իր լռությամբ ու անգործությամբ քաջալերում և խրախուսում է Ադրբեջանին:

Убийство сотрудника арцахского «Водоканала» Степанакерт квалифицирует, как «теракт»
Убийство сотрудника арцахского «Водоканала» Степанакерт квалифицирует, как «теракт». Об этом говорится в заявлении Генпрокуратуры Арцаха.
В заявлении, в частности, отмечается: «8 ноября 2021 года, около 15: 00, с целью запугать армян Арцаха, сформировать атмосферу страха и паники, на автодороге Шуши-Бердзор, по мотиву национальной и религиозной ненависти, с применением огнестрельного оружия военнослужащий ВС Азербайджана, чья личность пока не установлена следствием, открыл стрельбу в направлении сотрудников ЗАО «Водоканал» жителей города Степанакерт Мартика Еремяна, Геворка Мелкумяна, Гагика Казаряна и Армена Саркисяна. В результате, Мартик Еремян 1998 г.р. получил смертельное ранение, остальные трое сотрудников «Водоканала» получили ранения средней тяжести.
В связи с нанесением тяжкого вреда здоровью в тот же день следователем Следственного комитета Республики Арцах возбуждено уголовное дело по пунктам 1, 9 и 14 части 2 статьи 103 (убийство, совершенное в отношении двух или более лиц, сопряженное с актами терроризма по мотивам национальной, расовой или религиозной ненависти или религиозного фанатизма) и пункту 2 части 2 статьи 225 (терроризм, совершенный с применением огнестрельного оружия).
Следственная группа проводит предварительное следствие.
Доказательства, полученные правоохранительными органами Республики Арцах в результате расследования преступных действий азербайджанской стороны, подтверждают нашу постоянно повторяющуюся позицию о том, что как каждый подобный случай, так и их совокупность преследуют одну единую цель - любой ценой запугать армян Арцаха, дискредитировать российские миротворческие силы, тем самым формируя у жителей республики чувство незащищенности, преследуя цель выдворить армян из Арцаха.
Подобные армянофобские и геноцидальные действия продолжатся, пока международное сообщество своим молчанием и бездействием поощряет политику Азербайджана».