Ստեփանակերտի հետ ճանապարհային կապի արգելափակման հետևանքով Հին շենի բնակիչները ևս հումանիտար լուրջ խնդրի առջև են կանգնել
Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս միջպետական մայրուղին փակելու պատճառով Բերդաձորի ենթաշրջանի Հին շեն համայնքի բնակիչները ևս հումանիտար լուրջ խնդրի առջև են կանգնել:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Հին շենի համայնքապետ Սամվել Սարգսյանը ասել է, որ եթե իրավիճակն այսպես երկար շարունակվի, ապա դեղորայքի խնդիր կունենան: «Գյուղում քիչ չեն տարեցները, ովքեր պետպատվերի շրջանակներում են ստանում անհրաժեշտ դեղորայքը, որը, սակայն, շուտով կվերջանա»,-տեղեկացրել է Ս. Սարգսյանը:
Համայնքապետի խոսքով՝ ադրբեջանցիների կողմից միջպետական մայրուղին փակելու հետևանքով ճանապարհին մնացած անձանց մի մասը տեղավորվել է Հին շենում: «Բնակչությունն այս պահի դրությամբ պարենամթերքի պակաս գրեթե չունի: Գյուղում այս օրերին էլ գործում է առևտրի կետը: Միրգն էլ յուրաքանչյուրն իր այգուց հավաքածն է օգտագործում»,-հավելել է համայնքապետը՝ նշելով, որ Հին շենի բնակիչները չեն ընկճվում և ամուր են կանգնած հայրենի հողին:

В результате блокирования транспортного сообщения со Степанакертом жители Хин Шена столкнулись с серьезной гуманитарной проблемой
В связи с закрытием Азербайджаном межгосударственной автомагистрали Степанакерт-Горис жители общины Хин Шен Бердадзорского подрайона столкнулись с серьезной гуманитарной проблемой.
В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» Самвел Саргсян, глава общины Хин Шен, сказал, что если такая ситуация будет продолжаться долгое время, у них возникнут проблемы с лекарствами. «В селе немало пожилых людей, которые получают необходимые лекарства в рамках госзаказа, которые, впрочем, скоро закончатся», — сообщил С. Саргсян.
По словам главы общины, в результате закрытия азербайджанцами межгосударственной магистрали часть оставшихся на дороге людей разместили в Хин Шене. «Население в настоящее время практически не испытывает недостатка в продуктах питания. Торговая точка работает в селе и по сей день. Каждый пользуется фруктами, собранными со своего сада», — добавил глава общины, отметив, что жители Хин Шена не отчаиваются и твердо стоят на родной земле.