«Շուշիի հռչակագիրը» էքսպանսիոնիստական է և վտանգ է ներկայացնում ոչ միայն Հայաստանի և Արցախը, այլև այլ պետությունների համար. ԱՀ արտգործնախարար
Շուշիի հռչակագրով փաստացի Ադրբեջանն ու Թուրքիան ստեղծում են մեկ աշխարհաքաղաքական, ռազմաքաղաքական տարածք։ Այս մասին բշել է Արցախի արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը:
«Այս հռչակագիրն իր էությամբ էքսպանսիոնիստական է, հետևաբար, այն վտանգ է ներկայացնում ոչ միայն մեզ, այլև շատ այլ պետությունների համար»,- նկատել է նախարարը։
Այս էքսպանսիային հակազդելու համար, ըստ Բաբայանի, մենք առաջին հերթին պետք է վարենք համապատասխան, ճիշտ աշխարհաքաղաքականություն և ամրապնդենք մեր միասնությունը։
ՆՇենք, որ հայ-թուրքական երկխոսության ֆոնին, որը ըստ պայմանավորվածության, պետք է տեղի ունենա առանց նախապայմանների, օրերս Թուրքիայի խորհրդարանը ռատիֆիկացրերց «Շուշիի հռչակագիրը», որը իր բնույթով հակահայ և պահանջատիրական փաստաթուղթ է: Ավելի վաղ դա արել էր նաև Ադրբեջանը:

«Шушинская декларация» является, по сути, экспансионистской, поэтому представляет угрозу не только для Армении и Арцаха, но и многих других государств: Министр ИД Арцаха
Шушинской декларацией Азербайджан и Турция фактически создают единое геополитическое, военно-политическое пространство. Такое мнение выразил министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян.
«Эта декларация является по сути экспансионистской, поэтому представляет угрозу не только для нас, но и очень многих других государств»,- пояснил он.
Для противостояния этой экспансии, по мнению министра, мы должны, в первую очередь, вести соответствующую, правильную геополитику и укреплять наше единство.
Отметим, что на фоне старта армяно-турецкого диалога по примирению, который, согласно договоренности, должен проходить без предусловий, Турция на днях ратифицировала «Шушинскую декларацию», которая носит крайне антиармянский, ультимативный характер.