Շուրջ երեք տասնամյակ անց ևս Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի արդար պայքարի դեմ Ադրբեջանը որդեգրում է նույն գործելաոճը․ Իրանում ՀՀ դեսպանություն
Իրանում ՀՀ դեսպանությունը հայտարարություն է տարածել 1988թ. փետրվարի 27-29-ը Սումգայիթի ջարդերի վերաբերյալ։ Հայտարարությունը՝ ստորև․
«1988թ. փետրվարի 27-29-ին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի՝ խաղաղ և օրինական ճանապարհով իրենց իրավունքների համար պայքարին ի պատասխան՝ Ադրբեջանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական իշխանությունների հրահրմամբ կազմակերպվեցին հայ բնակչության ջարդեր, բռնի տեղահանումներ, որոնք շարունակվեցին նաև այլ քաղաքներում՝ Կիրովաբադում, Բաքվում։ Ջարդերից հետո Ադրբեջանի երբեմնի հայաշատ քաղաքներն ամբողջությամբ հայաթափվեցին, կես միլիոն հայ դարձավ փախստական՝ զրկվելով իր ունեցվածքից։ Ըստ խորհրդային մարդահամարների տվյալների՝ մինչ վերոնշյալ ջարդերը Սումգայիթում ապրել է 18 հազար, Բաքվում՝ 250 հազար, Կիրովաբադում՝ 48 հազար հայ։
Ադրբեջանում հայերի դեմ իրականացված ջարդերը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի՝ հանուն իր պատմական հայրենիքում ազատ և անվտանգ ապրելու խաղաղ և ժողովրդավարական պայքարը բռնի ուժով ճնշելու նպատակ էին հետապնդում։ Այդ պայքարի մեկնարկն ազդարարեց 1988թ․ փետրվարի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի ժողովրդական պատգամավորների խորհրդի կայացրած պատմական որոշումը՝ խնդրանքով դիմել Ադրբեջանական Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության և Հայկական Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության Գերագույն խորհուրդներին՝ «խորապես ըմբռնել Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության ձգտումները և լուծել ԼՂԻՄ-ը Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմից Հայկական ԽՍՀ կազմ տեղափոխելու հարցը»։ Այդ որոշումը պարտադրված էր տասնամյակներ շարունակ արցախահայության դեմ Ադրբեջանի ԽՍՀ իշխանությունների կողմից իրականացված խտրականության և բռնաճնշումների քաղաքականությամբ։
Հարկ է նշել, որ
● Սումգայիթում, Կիրովաբադում, Բաքվում և այլ քաղաքներում իրականացված հայերի ջարդերը պետական մակարդակում նախապես պլանավորված բնույթ ունեին։
● Սումգայիթի ջարդերը կազմակերպված են եղել, հրահրվել են տեղական իշխանությունների կողմից, ոստիկանությունը կամ օժանդակել է, կամ հանցավոր անգործություն ցուցաբերել։
● Ոճրագործություններ իրականացնողների անպատժելիությունն ու հերոսացումը խրախուսել են նոր վայրագությունների իրականացմանը:
1988 թ. նոյեմբերին Ադրբեջանում սկսվեց հայկական ջարդերի երկրորդ ալիքը. դրանցից ամենախոշորները տեղի ունեցան Կիրովաբադում, Շամախիում, Շամխորում, Մինգեչաուրում: 1988-1990 թթ. Ադրբեջանում հայ ազգաբնակչության նկատմամբ հալածանքների, բռնությունների, ջարդերի և սպանությունների գագաթնակետը դարձան 1990 թ. հունվարին Բաքվի 250000 հայերի զանգվածային սպանություններն ու վերջնական տեղահանումը:
● Սումգայիթի և Ադրբեջանի այլ հայաշատ քաղաքներում հայերի ջարդերի կազմակերպիչների և ոճրագործություններն իրականացնողների անպատժելիությունն ու հերոսացումը հետագայում հող են նախապատրաստում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից բարձրագույն մակարդակով տարվող հայատյացության պետական քաղաքականության համար։
● Ադրբեջանական կողմի՝ հայերի դեմ վայրագություններն ու զանգվածային ոճրագործությունները կրկնվում են նաև 2020թ․ սեպտեմբերի 27-ին Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծված լայնամասշտաբ պատերազմի ընթացքում, ինչպես նաև դրան հաջորդող շրջանում։
Շուրջ երեք տասնամյակ անց ևս Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի արդար պայքարի դեմ Ադրբեջանը որդեգրում է նույն գործելաոճը՝ փորձելով ուժի կիրառմամբ լուծել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրն այն տարբերությամբ, որ խաղաղ բնակչության սպանություններն իրականացվում էին ոչ թե վերահսկվող ամբոխի, այլ ադրբեջանական զինված ուժերի զինծառայողների կողմից և ի ցույց էին դրվում համացանցում:
Այսօր, արդեն երկուսուկես ամսից ավել Ադրբեջանի կողմից շրջափակման մեջ գտնվող, հումանիտար ճգնաժամին առերեսվող և էթնիկ զտման փորձության առջև կանգնած Լեռնային Ղարաբաղում հրամայական է արցախահայության անվտանգության և իրավունքների երաշխավորումը: Վերոհիշյալ խնդիրների հասցեագրումը տարածաշրջանում երկարատև կայունության և խաղաղության գրավականներից է:
Այսպիսով, 2020թ․ Արցախի դեմ սանձազերծված լայնածավալ պատերազմն ու դրա հումանիտար հետևանքները ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ 1988թ․ փետրվարի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի ժողովրդական պատգամավորների խորհրդի կայացրած որոշման հիմքում ընկած պատճառները և վտանգները շարունակում են արդիական լինել»։

Причины и опасности, лежащие в основе решения Совета народных депутатов НКАО от 1988 года, продолжают оставаться актуальными: посольство РА в ИРИ выступило с заявлением в связи с годовщиной погромов армян в Сумгаите
Посольство РА в ИРИ выступило с заявлением в связи с годовщиной погромов армян в Сумгаите 27-29 февраля 1988 года:
«27-29 февраля 1988 года в ответ на мирную борьбу народа Нагорного Карабаха за свои права в городе Сумгаит Азербайджанской Советской Социалистической Республики по подстрекательству азербайджанских властей были организованы погромы и насильственная депортация армянского населения, которые продолжились и в других азербайджанских городах -Кировабаде, Баку, Шамхоре. После погромов пол миллиона армян стали беженцами, лишившись своего имущества. По данным советских переписей, до этих погромов в Сумгаите проживало 18 тысяч армян, в Баку - 250 тысяч, в Кировабаде - 48 тысяч.
Погромы армян в Азербайджане преследовали цель силой подавить мирную и демократическую борьбу народа Нагорного Карабаха за свободную и безопасную жизнь на своей исторической родине. Начало этой борьбы ознаменовало историческое решение Совета народных депутатов Нагорно-Карабахской автономной области от 20 февраля 1988 года обратиться с просьбой к Верховным Советам Азербайджанской Советской Социалистической Республики и Армянской Советской Социалистической Республики «глубоко осознать стремление армянского населения Нагорного Карабаха и разрешить выход НКАО из состава Азербайджанской ССР и его вхождение в состав Армянской ССР».
Это решение было предусловлено проводимой властями Азербайджанской ССР на протяжении десятилетий политикой дискриминации и репрессий против армян Арцаха. Стоит отметить, что погромы армян в Сумгаите, Кировабаде, Баку и других азербайджанских городах носили заранее запланированный на государственном уровне характер.
Сумгаитские погромы были организованы, спровоцированы местными властями, полиция либо содействовала им, либо проявила преступное бездействие. Безнаказанность и героизация тех, кто совершал эти зверства, поощряли новые зверства. В ноябре 1988 года в Азербайджане началась вторая волна армянских погромов - крупнейшие из них состоялись в Кировабаде, Шамахи, Шамхоре, Мингечауре. Пик преследований, насилия, погромов и убийств армянского населения в Азербайджане пришелся на 1990 год - массовые убийства и окончательная депортация 250 000 армян в Баку. Безнаказанность и героизация организаторов и исполнителей погромов армян в Сумгаите и других армянонаселенных городах Азербайджана в дальнейшем подготавливают почву для проводимой властями Азербайджана на высшем уровне государственной политики армянофобии. Зверства и массовые убийства армян азербайджанской стороной повторяются также во время широкомасштабной войны, развязанной против народа Арцаха 27 сентября 2020 года, а также в последующий период.
Спустя почти три десятилетия против справедливой борьбы народа Нагорного Карабаха Азербайджан применяет ту же политику, пытаясь решить проблему Нагорного Карабаха силой с той разницей, что теперь убийство мирного населения осуществляется не контролируемой толпой, а азербайджанскими вооруженными силами, а факты свидетельствующие об этом, выставляются на всеобщее обозрение в интернете. Сегодня Нагорный Карабах, который уже более двух с половиной месяцев находится в блокаде со стороны Азербайджана, сталкивается с гуманитарным кризисом и с испытанием этнической чистки.
Решение вышеуказанных проблем является залогом долгосрочной стабильности и мира в регионе. Таким образом, широкомасштабная война, развязанная против Арцаха в 2020 году, и ее гуманитарные последствия еще раз доказывают, что причины и опасности, лежащие в основе решения Совета народных депутатов Нагорно-Карабахской автономной области от 20 февраля 1988 года, продолжают оставаться актуальными».