Շրջափակումը փոխում է պետության առաջնահերթությունները. Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ տեղի է ունեցել Օպերատիվ շտաբի հերթական նիստը
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, Օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ այսօր տեղի է ունեցել շտաբի հերթական նիստը:
Պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, ներկայացնելով ընթացիկ իրավիճակը, նշել է, որ շրջափակումը նոր մարտահրավերներ է առաջ բերում:
«Շրջափակումը փոխում է տնտեսությունն ու պետության առաջնահերթությունները: Պետությունն արդեն ստիպված է արձագանքել շրջափակման հետևանքով տնտեսական և սոցիալական ոլորտներում առաջացող խնդիրներին՝ վերանայելով իր աշխատանքը, մոտեցումները, ուղղությունները»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Միաժամանակ շրջափակումն ու դրա հետևանքով ստեղծված ճգնաժամը, ըստ նրա, ստիպում են ավելի ռացիոնալ օգտագործել առկա ռեսուրսները, բացահայտել բոլոր խնդիրները, այդ թվում՝ ստվերային տնտեսության հետ կապված, ներդնել կառավարման ավելի արդյունավետ մոդելներ:
Նշվել է նաև, որ պետնախարարի հրամանով ստեղծվել է աշխատանքային խումբ՝ շրջափակման տնտեսական և սոցիալական հետևանքների մեղմմանն ուղղած միջոցառումներ մշակելու նպատակով:
Նիստի ընթացքում զեկուցվել է կտրոնային համակարգի ներդրման ընթացքը, տեղեկացվել է, որ կազմակերպչական և տեխնիկական աշխատանքներն իրականացվում են սահմանված ժամանակացույցով: Համակարգի սահուն ներդրման նպատակով համապատասխան բացատրական և ուսուցողական աշխատանքներ են իրականացվելու ինչպես մատակարարների, այնպես էլ առևտրային կետերի սեփականատերերի համար: Առաջնային մի քանի խումբ ապրանքների՝ կտրոններով վաճառքն իրականացվելու է ողջ հանրապետությունում՝ Ստեփանակերտում 200, շրջաններում՝ 400 խանութների միջոցով:
Պետնախարարը կարևորել է համակարգի ներդրմանը զուգահեռ՝ բնակչության շրջանում իրազեկման աշխատանքների իրականացումը: Նա նաև անհրաժեշտ է համարել համապատասխան տեղեկատվական բազաների ստեղծումը:
Ներկայացվել է հանրապետությունում էներգամատակարարման հետ կապված իրավիճակը, որը շարունակում է լարված մնալ: Հայաստանից Արցախ էներգասնուցումը նախկինի պես խափանված է, քանի որ ադրբեջանական կողմը մասնագետներին թույլ չի տալիս այցելել իրենց վերահսկողության տակ գտնվող տարածք՝ հասկանալու խափանման պատճառները: Բնակչության նվազագույն էներգետիկ կարիքները հնարավորինս երկարաժամկետ կտրվածքով ապահովելու համար վաղվանից անցում կկատարվի հովհարային անջատումների չորսժամյա գրաֆիկի՝ ներկայիս երկու ժամվա փոխարեն:
Զեկուցվել է իրավիճակը պարենային ապրանքների, դեղորայքի, դիզվառելիքի շուկաներում: Նշվել է նաև, որ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում հաջողվել է նվազեցնել լարվածությունը կանխիկի դրամաշրջանառության մասով:

Блокада меняет структуру экономики и приоритеты государства: Рубен Варданян
Сегодня под руководством государственного министра Республики Арцах, начальника Оперативного штаба Рубена Варданяна состоялось очередное заседание штаба. Госминистр Рубен Варданян, представляя текущую ситуацию, отметил, что блокада порождает новые вызовы.
«Блокада меняет структуру экономики и приоритеты государства. Государство уже вынуждено реагировать на проблемы, возникающие в экономической и социальной сферах вследствие блокады, пересмотрев свою работу, подходы, направления», - сказал Рубен Варданян.
Одновременно блокада и возникший вследствие этого кризис, по его словам, заставляют более рационально использовать имеющиеся ресурсы, выявлять все проблемы, в том числе связанные с теневой экономикой, внедрять более эффективные модели управления. Было также отмечено, что приказом госминистра создана рабочая группа с целью разработки мер по смягчению экономических и социальных последствий блокады.
В ходе заседания было доложено о ходе внедрения талонной системы, было проинформировано, что организационные и технические работы осуществляются по установленному графику. С целью плавного внедрения системы будут проведены соответствующие разъяснительные и обучающие работы как для поставщиков, так и для владельцев торговых точек. Продажа нескольких первичных групп товаров по чекам будет осуществляться по всей республике через 200 магазинов в Степанакерте и 400 магазинов в регионах. Госминистр отметил важность осуществления работ по информированию населения параллельно с внедрением системы.
Энергоснабжение из Армении в Арцах по-прежнему нарушено, поскольку азербайджанская сторона не позволяет специалистам посещать подконтрольную им территорию, чтобы понять причины сбоя. Были представлены подходы по энергоснабжению в республике, поскольку ситуация продолжает оставаться напряженной.
Для обеспечения минимальных энергетических потребностей населения в максимально долгосрочной перспективе с завтрашнего дня будет осуществлен переход на четырехчасовой график веерных отключений вместо нынешних двух часов. Была доложена ситуация на рынках продовольственных товаров, медикаментов, дизельного топлива. Было также отмечено, что в результате предпринятых мер удалось снизить напряженность по части наличного денежного обращения.