Ռուսաստանը պատրաստ է ցանկության դեպքում աջակցել ղարաբաղցի հայերի անվտանգ վերադարձին. Գալուզին
Ռուսաստանը պատրաստ է цանկության դեպքում աջակցել ղարաբաղցի հայերի անվտանգ վերադարձին: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը։
՛՛'Ցավոք, ղարաբաղցի հայերի մեծ մասը լքել է տարածաշրջանը։ Դա նրանց ծանր, բայց կամավոր ընտրությունն էր: Այս առումով կարևոր է պայմաններ ստեղծել նրանց վերադարձի համար, ովքեր կցանկանան դա անել՝ նրանց իրավունքների և անվտանգության պատշաճ ապահովմամբ՛՛,-ասել է նա ։
Դիվանագետը հավելել է. ՛՛Պատրաստ ենք ամենայն աջակցություն ցուցաբերել այդ գործընթացին, այդ թվում՝ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի գծով, որի ներկայությունը մեծ նշանակություն ունի՛՛:
Գալուզինը հիշեցրել է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-20-ը տեղի ունեցած մարտական բախումների արդյունքում Ղարաբաղն անցել է Բաքվի լիակատար վերահսկողության տակ:
՛՛Ռուսական ջանքերի շնորհիվ, այդ թվում՝ մեր վեց խաղաղապահների կյանքի գնով, հնարավոր եղավ խուսափել քաղաքացիական բնակչության շրջանում զգալի զոհերից՛՛,-շարունակել է նա։
՛՛Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ակտիվ միջնորդությամբ 2023 թվականի սեպտեմբերի 20-ին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ և բանակցություններ են անցկացվել Ղարաբաղի հայ բնակչության և ադրբեջանական իշխանությունների ներկայացուցիչների միջև: Մեր խաղաղապահները ապաստան են տրամադրել խաղաղ բնակիչներին, իրականացրել մարդասիրական օգնության առաքում, կազմակերպել բժշկական տարհանում՛՛,-ընդգծել է Գալուզինը:
Ինչպես շեշտել է դիվանագետը՝ նշված իրադարձությունները տեղի չեն ունեցել դատարկ տեղում. հայկական կողմը ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ ներառյալ նրա կազմում Ղարաբաղը՝ դեռևս 2022 թվականի հոկտեմբերին Պրահայում ԵՄ հովանու ներքո կայացած գագաթնաժողովում։ ՛՛Ընդ որում, տարածաշրջանի հայ բնակչության իրավունքների եւ անվտանգության ապահովման հարցն այն ժամանակ լուծված չէր։ Հիմա Ղարաբաղն ինտեգրվում է Ադրբեջանի իրավական դաշտին՛՛,-ամփոփել է ՌԴ փոխարտգործնախարարը:

Россия готова содействовать безопасному возвращению карабахских армян: Галузин
Россия готова содействовать безопасному возвращению карабахских армян в регион при их желании. Об этом заявил в интервью ТАСС замглавы МИД РФ Михаил Галузин.
"К сожалению, большинство карабахских армян покинуло регион. Это был их тяжелый, но добровольный выбор. В связи с этим важно создавать условия для возвращения тех, кто захочет это сделать, при надлежащем обеспечении их прав и безопасности", - сказал он.
"Готовы оказывать всемерное содействие этому процессу, в том числе по линии Российского миротворческого контингента, присутствие которого имеет большое значение", - добавил дипломат.
Галузин напомнил, что в результате боестолкновений 19-20 сентября 2023 года Карабах перешел под полный контроль Баку. "Благодаря российским усилиям, в том числе ценой жизни шести наших миротворцев, удалось избежать значительных жертв среди гражданского населения, - продолжил он. - При активном посредничестве российского миротворческого контингента 20 сентября 2023 года была достигнута договоренность о прекращении боевых действий и проведены переговоры между представителями армянского населения Карабаха и азербайджанских властей. Наши миротворцы предоставляли укрытие для мирных жителей, осуществляли доставку гуманитарной помощи, организовывали медицинскую эвакуацию".
Как подчеркнул дипломат, упомянутые события произошли не на пустом месте: армянская сторона признала территориальную целостность Азербайджана, включая Карабах в его составе, еще на саммите под эгидой ЕС в октябре 2022 года в Праге. "При этом вопрос обеспечения прав и безопасности армянского населения региона тогда решен не был. Сейчас Карабах интегрируется в правовое поле Азербайджана", - резюмировал замглавы МИД РФ.