ՌԴ ՊՆ-ն հաստատել է Արցախում ռուս խաղաղապահի մահվան մասին տեղեկությունը
Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը շարունակում է առաջադրանքների կատարումը Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող 18 դիտակետերում: Այս մասին տեղեկանում ենք Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից:
Նշվում է, որ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում հրադադարի ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել:
՛՛Պահպանվում է Բաքվի հետ շարունակական փոխգործակցությունը՝ ուղղված անվտանգության ապահովմանը և խաղաղ բնակչության նկատմամբ մարդասիրական իրավունքի նորմերի պահպանմանը:
2023-ի դեկտեմբերի 11-ին ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ԲՏՌ-82 լեռնային ճանապարհից դուրս գալու հետևանքով զոհվել է ՌԴ ԶՈւ մեկ զինծառայող, երկուսը ստացել են միջին և ծանր աստիճանի վնասվածքներ:
Ադրբեջանական կողմի մասնակցությամբ տուժած խաղաղապահներին ցուցաբերվել է անհրաժեշտ բժշկական օգնություն:
Վնասվածքներ ստացած զինծառայողները ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ավիացիոն տրանսպորտով տեղափոխվել են ստացիոնար բուժհաստատություն՝ հետագա բուժման համար՛՛,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

Российским миротворческим контингентом продолжается выполнение задач на 18 наблюдательных постах Карабаха. Об этом сообщается в информационном бюллетене Министерства обороны Российской Федерации о деятельности Российского миротворческого контингента в зоне Карабаха (на 12 декабря 2023 г.).
Поддерживается непрерывное взаимодействие с Баку, направленное на обеспечение безопасности и соблюдение норм гуманитарного права в отношении мирного населения.
11 декабря 2023 г. в результате съезда с горной дороги БТР-82 российского миротворческого контингента погиб один военнослужащий ВС РФ, двое – получили травмы средней и тяжелой степени.
При участии азербайджанской стороны пострадавшим миротворцам оказана вся необходимая медицинская помощь.
Получившие травмы военнослужащие авиационным транспортом российского миротворческого контингента доставлены для дальнейшего лечения в стационарное медицинское учреждение'',-отмечается в сообщении.