ՌԴ-ն պետք է հանդես գա Լաչինի միջանցքի շրջափակման վերաբերյալ հստակ պարզաբանմամբ. Փաշինյան
ՌԴ–ն ու ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը պետք է հանդես գան Լաչինի միջանցքի շրջափակման վերաբերյալ հստակ պարզաբանմամբ։ Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` շեշտելով, որ ՌԴ-ն ու խաղաղապահները Լաչինի միջանցքի ու ԼՂ ժողովրդի անվտանգության ապահովման ուղիղ պարտավորություններ են ստանձնել ԼՂ ժողովրդի առաջ։
«Ո՞րն է իրադրության ՌԴ գնահատականը, ո՞րն է Լաչինի միջանցքը վերականգնելու նրա պլանը և ճանապարհային քարտեզը. Սրանք հարցեր են, որ ԼՂ հանրությունը սպասում է ՌԴ–ից, որը ՄԱԿ–ի ԱԽ անդամ է։ Եթե ՌԴ–ն օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ պատճառներով չի կարողանում ապահովել կայունություն ու անվտանգություն ԼՂ–ում, կարծում եմ` ինքը պետք է քննարկում նախաձեռնի ՄԱԿ–ի ԱԽ–ում, ու ԼՂ խաղաղապահ զորախմբին ՄԱԿ–ի լրացուցիչ մանդատով օժտելու կամ ԼՂ լրացուցիչ բազմազգ խաղաղապահ զորախումբ ուղարկելու հարց բարձրացնի»,– ասաց Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետը շեշտեց նաև, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը ՌԴ խաղաղապահների վերահսկողության գոտի ներխուժելու առաջին դեպքը չէ։
«Սրան նախորդել են Փառուխի իրադարձությունները` 2022թ–ի մարտին և Խծաբերդի իրադարձությունները` 2020թ–ի դեկտեմբերին, որի հետևանքով ՀՀ շուրջ 3 տասնյակ քաղաքացիներ շարունակում են մնալ գերեվարված»,– ասաց նա։

РФ должна выступить с четким разъяснением по поводу блокады Лачинского коридора: Пашинян
РФ и российский миротворческий контингент должны выступить с четким разъяснением относительно блокады Лачинского коридора. Об этом сегодня на заседании правительства Армении заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, подчеркнув, что Россия и миротворцы взяли на себя прямые обязательства по обеспечению безопасности народа Нагорного Карабаха и Лачинского коридора.
«Какова оценка ситуации со стороны РФ, каков ее план и дорожная карта по восстановлению нормального функционирования Лачинского коридора? Это вопросы, которые общественность Нагорного Карабаха ожидает от РФ, которая является членом СБ ООН. Если РФ по объективным или субъективным причинам не может обеспечить стабильность и безопасность в НК, думаю, она должна инициировать обсуждение в СБ ООН и поднять вопрос о наделении российского миротворческого контингента в НК дополнительным мандатом ООН или о направлении дополнительного многонационального миротворческого контингента в Нагорный Карабах»,–сказал Пашинян.
Премьер-министр Армении также подчеркнул, что блокада Азербайджаном Лачинского коридора - не первый случай вторжения в зону контроля российских миротворцев. «Этому предшествовали события в Парухе в марте 2022 года и события в Хцаберде в декабре 2020 года, в результате которых около 30 граждан Армении продолжают оставаться в плену», - сказал он.