ՊԲ ստորաբաժանումները դիվերսիոն ներթափանցում չեն կատարել և ականներ չեն տեղադրել․ Արցախի ՊԲ-ն հերքում է
Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՊԲ ստորաբաժանումները դիվերսիոն ներթափանցում են կատարել և տեղադրել են ականներ, ինչի հետևանքով սեպտեմբերի 10-ին` ժամը 13։30-ի սահմաններում ականապայթունային վիրավորում է ստացել ադրբեջանցի զինծառայող, ամբողջությամբ մտացածին և կեղծ է։ Այս մասին հայտնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Ինչպես արդեն նշել ենք, վերջին շրջանում Ադրբեջանի ՊՆ-ն կտրուկ մեծացրել է ստահոդ հաղորդագրությունների հրապարակման հաճախականությունը, որոշակիորեն փոխվել է նաև այդ կեղծ հաղորդագրությունների բնույթը. եթե մինչ այժմ ադրբեջանական կողմը ՊԲ-ին ներկայացնում էր հրադադարը խախտելու կամ զենք-զինամթերքի փոխադրման կեղծ մեղադրանքներ, ապա այժմ հնչեցնում է դիվերսիոն գործողություններ իրականացնելու կամ այդպիսի գործողությունների նախապատրաստություն կատարելու վերաբերյալ շինծու մեղադրանքներ։
Ադրբեջանի ՊՆ նման պնդումները իրականության հետ որևէ աղերս չունեն։ Այդ եղանակով ադրբեջանական կողմն իրականացնում է հերթական սադրանքի տեղեկատվական ակտիվ նախապատրաստություն։

Армия обороны не осуществляла дивесионное проникновение и не устанавливала мины. Это дезинформация
Сообщение минобороны Азербайджана о том, что предположительно подразделения Армии  обороны осуществили диверсионное проникновение и установили мины, в результате чего 10 сентября около 13:30 в результате взрыва мины был ранен  военнослужащий ВС Азербайджана, является полностью выдуманным и ложным. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Арцаха.
«Как мы уже отметили, в последнее время министерство обороны Азербайджана резко увеличило частоту публикации ложных сообщений, в определенной степени изменился и характер этих ложных сообщений. Если до сих пор азербайджанская сторона предъявляла Армии обороны ложные обвинения в нарушении режима прекращения огня или перевозке оружия и боеприпасов, то теперь она выдвигает ложные обвинения в проведении диверсионных операций или подготовке к таким операциям.
Подобные заявления минобороны Азербайджана не имеют ничего общего с реальностью. Таким образом, азербайджанская сторона активно готовит информацию для очередной провокации», - говорится в сообщении Минобороны Арцаха.