Պատմություն, որի շնորհիվ դարձել եմ այն, ինչ կամ. Ռուբեն Վարդանյանն անձնական կյանքից մի դրվագ է պատմել
Ռուբեն Վարդանյանը կիսվել է անձնական պատմությամբ, որը դարձել է իր կյանքի առանցքային դասերից մեկը․
«Ուզում եմ այսօր մի քանի խոսք ասել: Նախ՝ բարի պահեր եմ մաղթում ձեզ, որովհետև միայն պահը, ակնթարթն է իրականը և հավերժությանն ամենամոտը։
Այսօր ուզում եմ կիսվել ձեզ հետ մի շատ անձնական պատմությամբ, որը հսկայական դեր է ունեցել իմ՝ որպես անհատի ձևավորման գործում։ Այն տեղի է ունեցել 39 տարի առաջ, Ադրբեջանում:
Ինչպես Խորհրդային Միությունում բոլոր 18 տարին լրացած երիտասարդներին, ինձ ևս զորակոչեցին խորհրդային բանակ: Ավարտելով Մոսկվայի պետական համալսարանի առաջին կուրսը՝ հունիսի վերջին հայտնվեցի Մոսկվայի զորակոչային կետում։ Երկար արկածներից հետո հուլիսի սկզբին մի քանի հարյուր հոգու հետ միասին հայտնվեցի Բաքվի արվարձանում՝ Բալաջարիի տեղաբաշխման կետում: Այդպես ես առաջին և միակ անգամ հայտնվեցի Ադրբեջանական ԽՍՀ-ում։
Հենց այդտեղ էլ ինձ մոտեցավ մի ենթասպա և առաջարկեց, որ 300 ռուբլու դիմաց կարող է այնպես անել, որ տեղափոխվեմ Հայաստան ծառայելու։ Այն ժամանակ դա բավական մեծ գումար էր, ու ես ասացի, որ այդքան գումար չունեմ։ Երեք օր անց, երբ մեզ արդեն պետք է վերջնականապես բաշխեին զորամասերում, նա, ակնհայտորեն ուրիշ հարմար մեկի չգտնելով, նորից մոտեցավ և ասաց, թե՝ «լավ, գոնե 50 ռուբլի տուր»։ Ես ասացի, որ ընդամենը 27 ռուբլի ունեմ։ Նա դժգոհ հեռացավ՝ ասելով, որ դա անհնար է։
Այս պատմությունը, պարզապես որպես զվարճալի դրվագ, պատմեցի նաև տղաներին, որոնց հետ ծանոթացել էի Մոսկվայից Բաքու մեր երկար ճանապարհորդության ընթացքում։ Դրանից մի 15 րոպե անց վեց-յոթ տղաներ, խորհրդակցելով իրար հետ, մոտեցան ինձ և տվեցին 23 ռուբլի՝ ասելով, որ կուզենային, որ գոնե ես ծառայեմ տանը: Նրանք ժպտացին ու վստահեցրին, որ դրա համար միայն ուրախ կլինեն։
Գիտեի, որ նրանցից ոչ մեկն էլ ապահովված ընտանիքից չէր, և երեք կամ հինգ ռուբլին նրանց համար բավականին լուրջ գումար էր ու, ըստ էության, նրանք տալիս էին իրենց վերջին՝ ծխախոտի համար պահած գումարները։ Այդպիսով, շնորհիվ գրեթե անծանոթ (միայն մեկին էի հպանցիկ ճանաչում ՄՊՀ-ից), այլազգի տղաների, որոնցից ոչ մեկն ինձ ոչնչով պարտական չէր, ես տեղափոխվեցի Հայաստան և երկու տարի ծառայեցի Լենինականում {Գյումրիում}։
Հետագայում շատ եմ մտածել այս դրվագի մասին և ինքս ինձ երեք հարց տվել։ Ինքս պատրա՞ստ եմ տալ վերջին փողերս կամ վերջին կտոր հացս՝ ուրիշին օգնելու համար: Ոչ թե մեկ միլիոնը միլիարդից, այլ, իրոք, վերջին փողը։ Երկրորդ՝ արդյո՞ք կկարողանամ ուրախանալ նրանից, որ ինչ-որ մեկն իմ շնորհիվ կգնա տուն ծառայելու, իսկ ես կմնամ անծանոթ վայրում և կարոտով կհիշեմ հայրենիքը, հարազատ վայրերն ու մտերիմներին, որոնց երկու տարի չեմ տեսնելու։ Եվ երրորդը՝ պատրա՞ստ եմ չակնկալել երախտագիտություն (մենք նույնիսկ հասցեներ չփոխանակեցինք) և չունենալ այն զգացողությունը, թե ինչ-որ մեկն ինձ պարտք է, քանի որ նրա համար ինչ-որ բան եմ արել։
Այս պատմությունն էլ հենց դարձել է ինձ համար հենման կետ՝ նպաստելով իմ՝ որպես անհատի ձևավորմանն այնպիսին, ինչպիսին հիմա եմ։
Եվ այսօր նախ կուզենայի երախտագիտությունս հայտնել նրանց՝ ինձ օգնողներին. անգամ չգիտեմ՝ ողջ են նրանք, թե ոչ, ինչպես է դասավորվել նրանց կյանքը։ Բայց եթե լսեն իմ պատմությունը, պիտի իմանան, որ ես միշտ հիշում եմ այդ 23 ռուբլին և նրանց անշահախնդիր քայլը: Ես դա երբեք չեմ մոռանա։ Երկրորդը՝ ուզում եմ, որ իմանան, որ իրենց շնորհիվ ես հասկացա, որ բարիք գործելը ներդրում չէ. պետք է պարզապես քեզ արված բարությունը որպես էստաֆետի փայտիկ փոխանցել, ու դրանից երջանիկ լինել։ Եվ ես երջանիկ եմ, որ կնոջս հետ մենք գրեթե ամբողջ մեր կարողությունը տրամադրել ենք բարեգործությանը, ու մեր երեխաները դա հասկացել և ընդունել են։
Ես խնդրեցի Վերոնիկային {կնոջս}, որպեսզի տեղադրի այս գրառումը կիրակի, որովհետև կիրակին քրիստոնյաների համար հատուկ օր է՝ ինչպես հրեաների համար շաբաթը, իսկ մահմեդականների համար՝ ուրբաթը:
Կուզենայի, որ շաբաթվա մեջ մեկ օր ժամանակ հատկացնեք՝ առօրյայից, արտաքին աղմուկից, կենցաղային խնդիրներից մի փոքր կտրվելու և մտածելու հոգևորի, հավերժականի մասին, լինելու ինքներդ ձեզ և Աստծո հետ։
Համոզված եմ, որ բարությունը հավերժ է և անմահ, ու երբ անանուն ես անում ու դիմացը ոչ մի ակնկալիք չես ունենում, այն բազմապատկվում է։ Իմ կյանքում շատ ծանոթ և անծանոթ մարդիկ դա արել են, ու ես նրանց երախտապարտ եմ։ Ես նույնպես ձգտել եմ նույնը անել, որքանով կարողանում եմ։
Չարը, իհարկե, ունի վախճան, այն վերջավոր է, այդ պատճառով էլ այդքան ագրեսիվ է և ուշադրություն է գրավում։ Ու երբ չարին պատասխանում ես չարով, այն ավելի է ահագնանում և ուժեղանում։ Մարդկանց համար, ցավոք, ավելի հեշտ է քննարկել և հիշել վատը, քան լավը. բամբասել, գրքեր գրել, ֆիլմեր նկարել։ Այն ավելի բազմազան է և ավելի շատ ուշադրություն է գրավում, նույնիսկ՝ լուրերում։ Մենք ավելի շատ վատ լուրեր ենք կարդում։
Բայց հիշեք. եթե բարությունը, լույսը, սերը ավելի քիչ լինեին, քան չարը, աշխարհը վաղուց չէր լինի։ Պարզապես այն, ինչպես օդը, աննկատ է, և մենք հաճախ այն պարզապես ընկալում ենք որպես ինքնըստինքյան ենթադրվող մի բան։ Ուրիշներին տալով այն ամենը, ինչ ունես, գիտես, կարող ես, չկուտակելով, չդառնալով ոսկե հորթի, քո կրքերի և ցանկությունների ստրուկը` սա է, իմ կարծիքով, կյանքի իմաստը: Մենք այդպես ավելացնում ենք բարությունը և լույսը աշխարհում՝ բոլորի համար։
Մենք գալիս ենք աշխարհ մերկ և հեռանում ենք մերկ՝ ոչինչ չտանելով մեզ հետ։ Նույնիսկ փարավոններին չի հաջողվել խուսափել դրանից։ Ներե՛ք, ինչպես մենք ուզում ենք, որ մեզ ներեն, երբ մենք ինչ-որ բան սխալ ենք անում: Ուրիշների համար պատիժ մի՛ պահանջեք, իսկ ձեզ համար ներում խնդրեք։ Վարվեք ուրիշների հետ այնպես, ինչպես դուք կցանկանայիք, որ վարվեին ձեզ հետ. սա ոսկե կանոն է։ Արարեք բարիք և երջանիկ եղեք։ Խաղաղություն մեզ բոլորիս։ Սիրում եմ ձեզ բոլորիդ»։

Рубен Варданян делится личной историей, которая стала одним из ключевых уроков в его жизни
«Я хочу сказать несколько слов. Доброго мгновения вам, потому что только мгновение настоящее и ближе всего к вечности.
Сегодня хочу поделиться с вами одной очень личной историей, сыгравшей огромную роль в формировании меня как личности. И она произошла со мной в Азербайджане почти 39 лет назад.
Меня, как и всех достигших 18 лет в Советском Союзе тогда юношей, даже если они были студентами, призвали в Советскую армию, и я, окончив первый курс МГУ, в конце июня после сдачи сессии оказался на призывном пункте Москвы. После долгих приключений в начале июля я и еще несколько сотен человек оказались в пригороде Баку, в Баладжарах. Так я в первый и единственный раз оказался в Азербайджанской ССР. Это был распределительный пункт.
Тут ко мне подошел прапорщик и предложил за 300 рублей сделать так, чтобы я поехал служить в Армению. Тогда это были большие деньги, и я сказал, что у меня нет такой суммы. Через три дня, когда нас уже должны были окончательно распределить по воинским частям, он снова подошел и сказал, что, мол, хорошо, дай хотя бы 50 рублей, видимо, не найдя больше никого. Я ответил, что у меня есть только 27 рублей. Он недовольный ушел, сказал, что это невозможно.
Я рассказал эту историю ребятам, с которыми познакомился во время нашего долгого путешествия из Москвы в Баку. Просто как забавный эпизод. Вдруг через 15 минут шесть-семь ребят, посовещавшись, подошли ко мне и дали 23 рубля и сказали, что хотят, чтобы хотя бы я служил дома, и они этому будут рады, и улыбнулись.
Я знал, что они отдают свои последние деньги – заначки для сигарет, потому что они все не были из обеспеченных семей, и три или пять рублей были для них очень существенными деньгами. Так благодаря почти незнакомым мне ребятам – только одного я знал шапочно из МГУ – другой национальности, ничем мне не обязанных, я поехал в Армению и отслужил два года в Ленинакане.
Много раз я думал об этом эпизоде в моей жизни и задавал себе три вопроса. Готов ли я отдать последние деньги или последний кусок хлеба, чтобы помочь другому? Не один миллион из миллиарда, а реально последние. Во-вторых, смогу ли я радоваться тому, что кто-то благодаря тебе поедет служить домой, а ты останешься в незнакомой тебе среде и с тоской будешь вспоминать свою родину, родные места и близких, которых ты, может быть, не увидишь два года? И третье: готов ли я не ждать обратно благодарности (мы даже не обменялись адресами) и не чувствовать, что кто-то тебе должен за то, что ты сделал?
Эта история стала одной из моих опорных точек, сформировавшей меня таким, какой я сейчас есть.
Во-первых, я хотел бы сегодня выразить огромные слова благодарности им, не зная, живы ли они и как у них сложилась судьба. Но если они услышат мой рассказ, они должны знать, что я всегда помню эти 23 рубля, что они для меня абсолютно бескорыстно сделали и я этого никогда не забуду. Во-вторых, я хочу, чтобы вы знали, что благодаря вам я понял, что делать добро – это не инвестиция, а просто делать это, передавать как эстафетную палочку то, что тебе сделали другие, и быть от этого счастливым. И я счастлив, что мы с моей женой отдали почти всё наше состояние на благотворительность и наши дети это поняли и приняли.
Я попросил Веронику, чтобы поставить эту запись в воскресенье, потому что как для евреев суббота, а для мусульман пятница, для всех христиан воскресенье – это особый день. Найдите в себе силы и один день в неделю выделите время, чтобы немного отключиться от текучки, внешнего шума, бытовых проблем и подумать о вечном, духовном, как бы это ни было сложно вам, и поговорите с самим собой наедине и с Богом.
Я убежден, добро вечно и бессмертно и оно увеличивается в разы, когда ты делаешь его анонимно и не ждешь ничего обратно. И мне в жизни очень много знакомых и незнакомых людей делали это, и я им очень благодарен. И я старался тоже это делать, насколько могу.
Зло конечно и смертно и потому так агрессивно, зрелищно и привлекает к себе внимание. Потому что оно увеличивается и становится сильнее, когда на зло отвечаешь злом. И людям легче обсуждать, к сожалению, и помнить о плохом, чем о хорошем, сплетничать и писать книги, снимать фильмы. Оно разнообразнее и привлекает больше внимания даже в новостях. Мы читаем больше плохих новостей, чем хороших.
Но помните: если бы добра, света, любви было бы меньше, чем зла, мира давно не было бы. Просто оно, как воздух вокруг нас, окружает нас незаметно и привлекает внимание, и мы его часто просто ощущаем как само собой разумеющуюся вещь. Отдавая всё, что ты имеешь, знаешь, умеешь, другим, не накапливая, не становясь рабом золотого тельца, своих страстей и желаний, – в этом, по-моему, и заключается смысл жизни, вопрос, который так часто мучает многих из нас, потому что так мы увеличиваем добро и свет в мире для всех.
Мы приходим в мир голыми и уходим голыми, ничего с собой не унося в могилу. Даже фараонам не удалось этого избежать. Прощайте, как мы хотим, чтобы нас прощали, когда мы что-то делаем неправильно, а не требуйте наказания другим, а себе просите прощения. И поступайте с другими так, как вы хотели бы, чтобы поступали бы с вами, – это золотое правило. Творите добро и будьте счастливы. Мир всем нам и с праздником воскресения вас! Я вас всех люблю».