Փաշինյանը պատասխանել է Բալասանյանին. Ոմանց հայտարարությունները վտանգում են գերիների կյանքը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անուններ չնշելով, պատասխանել է Լեռնային Ղարաբաղի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանի հայտարարությանը, որը նախօրեին ՀՀ իշխանություններին մեղադրել էր պատերազմ հրահրող ոչ ճկուն քաղաքականություն վարելու մեջ: Բալասանյանը նաեւ հայտարարել է Արցախյան երկրորդ պատերազմի արդյունքում հայկական կողմի կորցրած տարածքները վերադարձնելու մտադրության մասին: Նշենք, որ Բալասանյանի այդ հայտարարություններից հետո ադրբեջանական կողմը նախօրեին մերժել էր հայկական կողմի ներկայացուցիչներին թողնել Բաքվի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներ ՝ անհայտ կորածների եւ զոհվածների աճյունների որոնման համար:
Այս առնչությամբ վարչապետ Փաշինյանը իր ֆեյսբուքյան էջում մասնավորապես գրել է.
«Անընդհատ շրջանառության մեջ է դրվում այն միտքը, թե ճկուն քաղաքականության պարագայում կարող էինք խուսափել պատերազմից։
Այս թեզը շրջանառողները պետք է առնվազն պատասխանեն մի հարցի․ իրենց վարած «ճկուն» քաղաքականության արդյունքում ինչու՞ հնարավոր չեղավ խուսափել 2016 թվականի պատերազմից, որին նախորդել էր 2015, 2014 թվականների աննախադեպ էսկալացիան։
Երկար տարիներ Հայաստանի վարած «ճկուն» քաղաքականությունը բերեց նրան, որ 2016 թվականի հունվարին շրջանառության մեջ դրվեցին ռուսական առաջարկները, որոնք ենթադրում էին 7 տարածքների (5+2) վերադարձ առանց ԼՂ կարգավիճակի որեւէ ճշգրտման։
Ինչու՞ Ռուսաստանը հանդես եկավ նման առաջարկով։ Մի պարզ պատճառով՝ Հայաստանի վարած «ճկուն» քաղաքականության արդյունքում մադրիդյան պրոցեսը մտել էր փակուղի, որովհետեւ Արցախը Ադրբեջանի կազմից դուրս կարգավիճակ կարող էր ստանալ միայն Ադրբեջանի համաձայնությամբ։
Ռուսաստանի եւ բոլորի համար ակնհայտ էր, որ Ադրբեջանը նման տարբերակի երբեք չի համաձայնվի (ունի չհամաձայնվելու համար անհրաժեշտ կարողություն) եւ ուրեմն, պետք էր պրոցեսը փակուղուց դուրս բերելու ուղիներ գտնել։ Եւ, ի դեպ, եթե ոմանց պնդումը ճիշտ է, թե 2018-ից հետո Հայաստանի վարած քաղաքականությունը բավարար չափով ռուսամետ չէր եւ սա էր պատերազմի պատճառը, ինչու՞ 2016-ի «բավարար չափով ռուսամետ» քաղաքականության պայմաններում ծնվեցին ռուսական առաջարկները եւ տեղի ունեցավ ապրիլյան պատերազմը։
Պատերազմից խուսափելու միայն մի տարբերակ կար՝ վերադարձնել տարածքները, մոռանալով Արցախի կարգավիճակի մասին։ Հիմա, իհարկե, ետին թվով այս տարբերակի կողմնակիցները, հասկանալիորեն, շատացել են։ Բայց նրանք հաշվի չեն առնում, որ այս պարագայում նույնպես Գորիսի հարեւանությամբ գտնվող Էյվազլիի հատվածում հայտնվելու էր ադրբեջանական ցուցանակ։ Նաեւ՝ ժամանակին մեզ մեղադրում էին «հողերը ծախելու» մեջ։ Հիմա էլ՝ կասկածելի հայտարարություններով վտանգի տակ են դնում մեր գերիների կյանքը։
«Ճկուն» քաղաքականության ջատագովների մեծագույն բացթողումն այն է, որ նրանք երկար տարիներ պատերազմից խուսափելու եւ ոչ թե պատերազմին պատրաստվելու քաղաքականություն են վարել։ Մեր մեծագույն բացթողումն այն է, որ երկուսուկես տարվա ընթացքում չենք հասցրել բավարար չափով թալանված գումարներ ետ բերել եւ պատշաճ պատրաստվել պատերազմին»,- գրել է Փաշինյանը։

Пашинян ответил Баласаняну: некоторые люди своими безответственными заявлениями ставят под угрозу жизни наших пленных
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, не указывая имен, ответил на заявления секретаря Совбеза Нагорного Карабаха Виталия Баласаняна, обвинившего накануне власти РА в проведении недостаточно гибкой политики, провоцировавшей войну. Баласанян также заявил о намерении вернуть утерянные армянской стороной в результате второй арцахской войны территории. Заметим, что после этих заявлений Баласаняна, азербайджанская сторона накануне отказала пропустить представителей армянской стороны на подконтрольные АР территории для поиска без вести пропавших и останков погибших.
В фейсбуковской записи Пашиняна на этот счет, в частности, говорится: «Постоянно муссируется мысль о том, что в случае проведения гибкой политики мы могли бы избежать войны.
Муссирующие этот тезис люди должны, как минимум, ответить на один вопрос: почему в результате проводимой ими «гибкой» политики не удалось избежать войны 2016 года, которой предшествовала беспрецедентная эскалация 2015, 2014 годов?
Долгие годы проводимая Арменией «гибкая» политика привела к тому, что в январе 2016 года были введены в обращение российские предложения, предполагающие возвращение 7 районов (5+2) без каких-либо дифференцаций относительно вопроса статуса Нагорного Карабаха.
Почему Россия выступила с подобным предложением? По одной простой причине - в результате проводимой Арменией «гибкой» политики мадридский процесс зашел в тупик, поскольку Арцах мог получить статус вне состава Азербайджана только с согласия самого Азербайджана.
Для России и для всех было очевидно, что Азербайджан никогда не согласится на такой вариант (имеет возможность не согласиться), а значит, нужно было найти пути вывода процесса из тупика. И, кстати, если некоторые утверждают, что политика, проводимая Арменией после 2018 года, была недостаточно пророссийской, и это стало причиной войны, почему в условиях «достаточно пророссийской» политики 2016 года появились российские предложения и произошла Апрельская война?
Был лишь один вариант избежать войны - вернуть территории, забыв о статусе Арцаха. Сейчас, конечно, задним числом сторонников этого варианта, по понятным причинам, стало больше. Но они не учитывают, что и в этом случае на участке Эйвазли по соседству с Горисом появилась бы азербайджанская вывеска. Также эти люди в свое время нас обвиняли в «продаже этих территорий». И сейчас своими сомнительными заявлениями они ставят под угрозу жизни наших пленных.
Величайшим упущением апологетов "гибкой" политики является то, что они долгие годы проводили политику уклонения от войны, а не подготовки к войне. Нашим величайшим упущением является то, что за два с половиной года мы не успели вернуть ограбленное достояние государства и должным образом подготовиться к войне».