Որոշում կայացվեց վերականգնել անվճար երթևեկությունը դեպի Ամարասի, Գանձասարի և Հակոբավանքի վանական համալիրներ. ԱՀ նախագահ
Որոշում է կայացվեց վերականգնել անվճար երթևեկությունը դեպի ուխտավայրեր հանդիսացող Ամարասի, Գանձասարի և Հակոբավանքի վանական համալիրներ։ Այս մասին հայտնռլ է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Նա,մասնավոևապես, նշել է.
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ
Այսօր 120 օր է, ինչ Արցախը լիակատար շրջափակման պայմաններում մաքառում է իր արժանապատիվ գոյության համար՝ ի հեճուկս աշխարհի անտարբեր լռության և ոչինչ չասող հայտարարությունների: Մեզ պարտադրվող այդ իրականությունը շարունակաբար հիասթափեցնում, բայց և ավելի ամուր է դարձնում մեր հերոս ժողովրդին:
Ստեղծված իրավիճակի շուրջ պարբերաբար զրույցներ եմ ունենում ՀԱԵ Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի հետ: Իսկ երեկ մեր ունեցած զրույցի ընթացքում նրա առաջարկով որոշում կայացվեց վերականգնել անվճար երթևեկությունը դեպի մեր դարավոր ուխտավայրեր հանդիսացող Ամարասի, Գանձասարի և Հակոբավանքի վանական համալիրներ: Դարձը մեր ազգային ավանդույթներին ու հոգևոր արժեքներին, նրանց նորովի վերարժևորումը ուժ և ամրություն կներարկեն մեզ՝ դիմակայելու այս ծանր փորձությանը ևս»:

Было принято решение восстановить свободное движение к многовековым местам паломничества - Амарас, Гандзасар и Акобаванк: Президент Арутюнян
Сегодня прошло 120 дней, как Арцах борется за свое достойное существование в условиях полной блокады, несмотря на равнодушное молчание мира и ни о чем не говорящие заявления.
Об этом на своей странице в Facebook написал президент Республики Арцах Араик Арутюнян.
"Эта навязанная нам реальность постоянно разочаровывает, но также делает сильнее наш героический народ. Я регулярно веду беседы о создавшейся ситуации с епископом Вртанесом Абраамяном, главой Арцахской епархии ААЦ. И в ходе нашей вчерашней беседы по его предложению было принято решение о восстановлении свободного движения к нашим многовековым местам паломничества, монастырским комплексам Амарас, Гандзасар и Акобаванк. Возвращение к нашим национальным традициям и духовным ценностям, переоценка их по-новому придаст нам сил и стойкости, чтобы выдержать и это непростое испытание»,- написал глава государства.