Օպերատիվ շտաբի նիստում ներկայացվել է Արցախի պարենային ապրանքների, վառելիքի շուկաներում, ենթակառուցվածքների ոլորտում իրավիճակը
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, Օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ այսօր տեղի ունեցած շտաբի նիստում քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակվող շրջափակման պայմաններում բնակչության կենսագործունեության ապահովմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Ներկայացվել է պարենային ապրանքների, բենզինի և դիզվառելիքի շուկաներում, ենթակառուցվածքների ոլորտում ընթացիկ  իրավիճակը:
Զեկուցվել է, որ կտրոնային համակարգի ներդրումը որոշակի չափով մեղմել է պարենային խնդիրը, սակայն շրջափակման հետևանքով  բնակչությունը շարունակում է զրկված մնալ մի շարք կարևոր ապրանքատեսակներ ձեռք բերելու հնարավորությունից:
Ինչ վերաբերում է բենզինի և դիզվառելիքի շուկայում իրավիճակին, ապա նշվել է, որ առկա է պաշարների սղություն և կարևորվել է խիստ խնայողական ռեժիմի պահպանումը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են նաև գարնան գյուղատնտեսական աշխատանքների  նախապատրաստական և գարնանացանի կազմակերպման հարցեր: Պետնախարարը գարնանացանի՝ պատշաճ ժամկետներում իրականացման խնդիրը կարևոր է համարել հատկապես պարենային անվտանգության տեսանկյունից՝ նշելով, որ սերմերի տեղափոխման հետ կապված ներկայումս  աշխատանքներ են իրականացվում:
Հաշվի առնելով, որ օպերատիվ շտաբի անդամներն արդեն ավարտել են  համայնքներում  բնակչության հետ  հերթական հանդիպումների շարքը՝ պետնախարարը պատասխանատուներին  հանձնարարել է ամփոփել բարձրացված հարցերը և դրանց  լուծման վերաբերյալ առաջարկներ ներկայացնել:

На рынке бензина и дизельного топлива наблюдается дефицит запасов, важно соблюдать строгий режим экономии: В Оперативном штабе состоялось совещание
На состоявшемся 31 января заседании штаба под руководством государственного министра Республики Арцах, начальника Оперативного штаба Рубена Варданяна был обсужден ряд вопросов, связанных с обеспечением жизнедеятельности населения в условиях продолжающейся блокады Арцаха со стороны Азербайджана.
Как стало известно из пресс-релиза аппарата государственного министра, была представлена ​​текущая ситуация на рынках продуктов питания, бензина и дизельного топлива,  а также в сфере инфраструктур.
Было доложено, что внедрение талонной системы в определенной степени смягчило продовольственную проблему, однако из-за блокады население все еще лишено возможности приобретения ряда важных товаров.
Что касается ситуации на рынке бензина и дизельного топлива, было отмечено, что имеется нехватка запасов и была подчеркнута важность соблюдения строгого режима экономии.
Госминистр счел важным вопрос обеспечения весеннего сева в надлежащие сроки, особенно с точки зрения продовольственной безопасности, отметив, что в настоящее время ведутся работы, связанные с транспортировкой семян.
Учитывая, что члены Оперативного штаба завершили серию встреч с населением общин, госминистр поручил ответственным лицам подвести итоги поднятых вопросов и представить предложения по их решению.