Ողբերգական հանգուցալուծում Արցախում. Թոմաս դե Վաալ
Արցախում գուցե նոր աղետ է հասունանում։ Այս մասին իր ««Ողբերգական հանգուցալուծում Արցախում» հոդվածում գրել է Քարնեգիի Եվրոպական կենտրոնի փորձագետ Թոմաս դե Վաալը։
«Արցախցիների ճակատագիրը, հավանաբար, կանխորոշված էր ապրիլին, երբ Ադրբեջանն անցակետ հիմնեց Լաչինի միջանցքում։ Ամռանն այդ փաստացի շրջափակումն ուժեղացավ, եւ իրավիճակը դարձավ հուսահատ Արցախում մնացած տասնյակ հազարավոր մարդկանց համար, որոնց սննդամթերքն ու դեղորայքն սկսեցին սպառվել։
Այստեղ ընթանում է աշխարհաքաղաքական խաղ։ 2020թ.  Արցախում ստղծվեց ոչ մեծ ռուսական խաղաղապահ զորակազմ։ Մոսկվան, որը միշտ տատանվում էր երկու կողմերի միջեւ եւ մանիպուլացնում էր նրանց, ներկայանում էր որպես արցախցիների պաշտպան։ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նրանց հրապարակայնորեն հայտնել էր, որ իր խաղաղապահները երաշխավորում են նրանց անվտանգ վերադարձ Հայաստանից եւ հետագա կեցություն հայրենիքում։ Սակայն այս տարվա սկզբին ռուս զինվորնեըը մի կողմ քաշված մնացին Լաչինի ճանապարհին անցակետն ստեղծելիս, ինչը խափանեց վստահությունը խաղաղապահ ուժերի հանդեպ»,- նշել է վերլուծաբանը։
Դե Վաալի կարծիքով՝ բանն այն է, որ Ուկրաինայում պատերազմն սկսվելուց հետո Հայաստանի կառավարությունը սկսեց շրջվել Արեւմուտքի կողմը, իսկ Ադրբեջանը, որի հետ Ռուսաստանն ընդհանուր ցամաքային սահման եւ կառավարման ավտորիտար մոդել ունի, ավելի արժեքավոր գործընկեր էր թվում։
«Ամռան ընթացքում ԵՄ-ն եւ ԱՄՆ-ն հուսով էին, որ ձեռք կբերվի պայմանավորվածություն Լաչինի ճանապարհի, ինչպես նաեւ ադրբեջանական Աղդամ քաղաքի միջով ճանապարհի վերականգնման մասին՝ Արցախում պաշարները լրացնելու համար։ Բարձրաստիճան անձինք, մասնավորապես՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը եւ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, Ալիեւին ուղերձ հղեցին ուժի կիրառման անթույլատրելիության մասին։ Սեպտեմբերի 18-ին, որպես հուսադրող նշան, երկու ոչ մեծ հումանիտար շարասյուն երկարատեւ ընդմիջումից հետո հասավ Արցախ երկու ճանապարհներով։
Սեպտեմբերի 19-ի ռազմական հարձակումը հանկարծակիի բերեց արեւմտյան պաշտոնյաներին, ինչն ավելի հասկանալի եղավ, երբ հայտնի դարձավ, որ ռուս խաղաղապահները պարզապես կանգնել եւ թույլ են տվել, որ գրոհը կայանա։ Տպավորությունը, որ Մոսկվայի եւ Բաքվի միջեւ կողմնակի գործարք էր կնքվել, ուժեղացավ, երբ ռուս պաշտոնատար անձինք մարտական գործողությունների պատասխանատվությունը դրեցին ոչ թե Ադրբեջանի, այլ Փաշինյանի վրա՝ իր արեւմտամետ միտումներով»,- նշել է դե Վաալը։
Վերլուծաբանի խոսքով՝ վերջին տասնամյակի մռայլ եվրոպական կարգի պայմաններում, երբ նորմատիվ արժեքները եւ բազմակողմ շրջանակները սկսել են արժեզրկվել, Ադրբեջանին ամենից քիչ են հուզում արեւմտյան կառավարությունների դատապարտող հայտարարությունները։
«Գլխավորը երկու տարածաշրջանային տերությունների եւ հարեւանների  գրեթե հաստատ աջակցությունն է՝ Թուրքիայի լիակատար արաջակցությունը եւ Ռուսաստանի միտումնավոր երկիմաստությունը, որը, թերեւս, ավելի շատ մտահոգ է Ադրբեջանում իր ռազմակայանի պահպանմամբ եւ Երեւանի կառավարությանը նվաստացնելով, քան արցախահայերի իրավունքների ապահովմամբ։
Միակ միջազգային կազմակերպությունը, որը գործում է Արցախում, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն է։ Արեւմտյան պաշտոնատար անձինք կոչ են անում ստեղծել միջազգային հումանիտար եւ մոնիթորինգային ներկայություն տեղերում՝ այն առաքելությունների նման, որոնք գործում էին 1990-ականներին բալկանյան պատերազմների ժամանակ, սակայն Ադրբեջանը եւ Ռուսաստանը, որը ձգտում է արդարացնել իր խաղաղապահ ուժերին, փորձելու են արգելել այդ նախաձեռնությունը։
Եթե անսպասելի միջազգային նախաձեռնություն չլինիա ապա գլխավոր հարցն այժմ այն է լինելու, թե արդյոք արցախցիների զանգվածային ելքը Հայաստան տեղի կունենա կազմակերպված, թե՞ արյունահեղությամբ եւ արական սեռի բնակիչների կալանումներով։ Կան համեստ նշաններ, որ ադրբեջանցիները կդիմեն առաջին տարբերակին, բայց իրավիճակը տեղերում անհանգիստ է եւ անկայուն, ինչն էլ սպասելի էր, երբ երեք տասնամյակ տեւած հակամարտության մասնակիցները նորից դեմ առ դեմ բախվեցին։ Երրորդ ղարաբաղյան պատերազմի հետեւանքները կլինեն երկար եւ ծանր»,- ամփոփել է վերլուծաբանը։

Томас де Ваал: Трагическая развязка в Карабахе
В Нагорном Карабахе, возможно, назревает новая катастрофа. Об этом пишет в своей статье «Трагическая развязка в Карабахе» эксперт Европейского центра Карнеги Томас де Ваал.
«Судьба карабахцев, вероятно, была предрешена в апреле, когда Азербайджан установил контрольно-пропускной пункт на Лачинском коридоре. Летом эта фактическая блокада усилилась, и ситуация стала отчаянной для десятков тысяч оставшихся в Карабахе людей, у которых начали заканчиваться продукты питания и медикаменты.
Здесь идет геополитическая игра. В 2020 году в Карабахе был создан небольшой российский миротворческий контингент. Москва, которая всегда колебалась между двумя сторонами и манипулировала ими, представила себя защитницей карабахцев. Президент Владимир Путин публично заявил им, что его миротворцы гарантируют им безопасное возвращение из Армении и дальнейшее проживание на родине. Однако в начале этого года российские солдаты остались в стороне от создания контрольно-пропускного пункта на лачинской дороге, что подорвало доверие к миротворческим силам», - отмечает аналитик.
По мнению де Ваала, дело в том, что после начала войны в Украине армянское правительство начало разворачиваться в сторону Запада, и Азербайджан, с которым Россия имеет общую сухопутную границу и авторитарную модель правления, выглядел более ценным партнером.
«В течение лета ЕС и США надеялись, что будет достигнута договоренность о восстановлении Лачинской дороги, а также дороги через азербайджанский город Агдам для пополнения запасов в Карабахе. Высокопоставленные лица, в частности госсекретарь США Энтони Блинкен и председатель Европейского совета Шарль Мишель, направили Алиеву послания о недопустимости применения силы. 18 сентября, как обнадеживающий знак, два небольших гуманитарных конвоя после долгого перерыва достигли Карабаха по двум дорогам.
Военное наступление 19 сентября застало западных официальных лиц врасплох, что стало более понятным, когда стало известно, что российские миротворцы просто замерли и позволили штурму состояться. Впечатление, что между Москвой и Баку была заключена побочная сделка, усилилось, когда российские официальные лица возложили ответственность за боевые действия не на Азербайджан, а на Пашиняна с его прозападными тенденциями», - отметил де Ваал.
По словам аналитика, в условиях мрачного европейского порядка последнего десятилетия, когда нормативные ценности и многосторонние рамки были девальвированы, Азербайджан меньше всего волнуют осуждающие заявления западных правительств.
«Главное - это почти наверняка поддержка двух региональных держав и соседей: полная поддержка Турции и преднамеренная двусмысленность России, которая, похоже, больше озабочена сохранением своей военной базы в Азербайджане и унижением правительства в Ереване, чем обеспечением прав местных карабахских армян.
Единственной международной организацией, действующей в Карабахе, является Международный комитет Красного Креста. Западные официальные лица призывают к созданию международного гуманитарного и мониторингового присутствия на местах по аналогии с миссиями, развернутыми во время балканских войн 1990-х годов, однако Азербайджан и Россия, стремящаяся оправдать свои миротворческие силы, будут пытаться блокировать эту инициативу.
Если не последует неожиданной международной инициативы, то главный вопрос теперь будет заключаться в том, будет ли массовый исход карабахцев в Армению происходить организованно или с кровопролитием и задержаниями жителей мужского пола. Есть скромные признаки того, что азербайджанцы допустят первый вариант, но ситуация на местах неспокойна и нестабильна, чего и следовало ожидать, когда участники конфликта, длящегося три десятилетия, вновь столкнулись лицом к лицу. Последствия третьей карабахской войны будут долгими и тяжелыми», - заключил аналитик.