Ոչ մի ագրեսիվ հայտարարություն չի օգնի կարգավորել ԼՂ հակամարտությունը. Զախորովա
Ագրեսիվ հռետորաբանությունը չի օգնի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը: Անհրաժեշտ է ձեռնարկել կոնկրետ քայլեր, որոնք ուղղված կլինեն տարածաշրջանում լարվածության թուլացմանը: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Որևէ ագրեսիվ հայտարարություն երբեք չի հանգեցնի փնտրվող արդյունքի, եթե իսկապես մենք ցանկանում ենք հասնել Լեռնային Ղարաբաղում լարվածության թուլացմանը»,-ասել է նա:
Զախարովային խոսքերով, հակամարտության հաջող կարգավորման համար պետք է նախապատվությունը տալ կոնկրետ գործողություններին, ոչ թե՝ թշնամական հռետորաբանությանը:
«Եթե ագրեսիվ հայտարարությունները կարողանային լուծել հակամարտությունը, հավանաբար, ամեն ինչ ավելի հեշտ կլիներ, խնդիրներ չէին լինի: Սակայն հարցն այն է, որ դրանք ոչ միայն չեն նպաստում խնդրի լուծմանը, այլ նաև ավելի են խորացնում իրավիճակը»,-հավելել է նա:

Захарова: ни одно агрессивное заявление не поможет урегулировать конфликт в Карабахе
Агрессивная риторика не приведет к урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Необходимо предпринимать конкретные действия, направленные на снижение напряженности в регионе, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова в эфире телеканала "Дождь" в пятницу.
"Ни одно агрессивное заявление никогда не приведет к искомому результату, если все-таки мы действительно искренне хотим добиться снижения напряженности [в Нагорном Карабахе]", - сказала она.
Захарова отметила, что для успешного урегулирования конфликта необходимо отдавать предпочтение конкретным действиям, а не враждебной риторике.
"Если бы агрессивные заявления могли решить этот вопрос, наверное, это было бы намного проще, и вообще бы не было никаких проблем. В том и дело, что они не только не способствуют достижению цели, а во многом способны усугубить ситуацию", - указала она.