Նորվեգիան կոչ է անում Ադրբեջանին երաշխավորել անվտանգ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքի երկայնքով
Նորվեգիան խորապես մտահոգված է Լաչինի միջանցքի զարգացումներով և այն հանգամանքներով, որ դա կարող է էլ ավելի ապակայունացնել տարածաշրջանը։ Այս մասին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ քննարկմանն ասաց ՄԱԿ-ում Նորվեգիայի ներկայացուցիչ Մոնա Յուլը՝ կոչ անելով Ադրբեջանին երաշխավորել անվտանգ տեղաշարժը միջանցքով։
«Միջանցքի արգելափակումն արդեն իսկ ծանր մարդասիրական հետևանքներ ունեցել է, բժշական պարագաներ, դեղորայքը և բժշկական տարհանումը ընդհատվել են։ Կենսական ապրանքների ու ծառայությունների մատակարարման ցանկացած խաթարում առաջին հերթին վնասում է ամենախոցելիներին, և դրանից պետք է խուսափել։ Բոլոր կողմերին կոչ ենք անում հավատարիմ մնալ 2020-ի նոյեմբերին եռակողմ հայտարարության մեջ արված հանձնառություններին։ Հատկապես, կոչ ենք անում Ադրբեջանին երաշխավորել անվտանգ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքի երկայնքով։ Որևէ մեկի շահերից չի բխում մարդասիրական ծանր իրավիճակ ստեղծելը Լեռնային Ղարաբաղում»,- նշեց Յուլը։
Նա ընդգծեց, որ խնդրի լուծման պետք է հասնել երկխոսությամբ և դիվանագիտական նախաձեռնություններով՝ կոչ անելով առավելագույն զսպվածություն ցուցաբերել, քայլեր ձեռնարկել ու վերադառնալու բանակցային սեղանի շուրջ բարեխղճորեն և առանց նախապայմանների։
ՄԱԿ-ում Նորվեգիայի մշտական ներկայացուցիչը ողջունեց հանգամանքը, որ Լաչինի միջանցքի փակման հարցը քննարկման է դրվել Անվտանգության խորհրդում։ «Միջազգային հանրությունը չի կարող  սպասել, թե այս փոթորկահույզ իրավիճակն ինքնին կանհետանա, կվերանա։ Մենք ողջունում ենք միջնորդական ջանքերը տարածաշրջանում, ողջունում ենք միջազգային հանրության ջանքերը՝ ուղղված բանակցությունների խորացմանը»,- եզրափակեց Մոնա Յուլը։

Норвегия призывает Азербайджан гарантировать безопасное движение по Лачинскому коридору
Норвегия глубоко обеспокоена событиями в Лачинском коридоре и обстоятельствами, которые могут привести к дальнейшей дестабилизации региона. Օб этом заявила представитель Норвегии в ООН Мона Юл на обсуждении в Совете Безопасности ООН ситуации вокруг Лачинского коридора, призвав Азербайджан гарантировать безопасное движение по коридору.
«Блокада коридора уже имела тяжелые гуманитарные последствия, прерваны поставки медикаментов, лекарств и медицинская эвакуация. Любые перебои с поставками жизненно важных товаров и услуг в первую очередь наносят ущерб наиболее уязвимым слоям населения, и их следует избегать. Мы призываем все стороны придерживаться обязательств, взятых в трехстороннем заявлении в ноябре 2020 года. В частности, мы призываем Азербайджан гарантировать безопасное движение по Лачинскому коридору. Ни в чьих интересах не создавать сложную гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе», - сказала Юл.
Она подчеркнула, что решение проблемы должно быть достигнуто путем диалога и дипломатических инициатив, призвав к максимальной сдержанности, шагам и возвращению за стол переговоров добросовестно и без предварительных условий.
Постоянный представитель Норвегии при ООН приветствовала тот факт, что вопрос о закрытии Лачинского коридора обсуждался в Совете Безопасности. «Международное сообщество не может ждать, пока эта бурная ситуация исчезнет сама собой. Мы приветствуем посреднические усилия в регионе, мы приветствуем усилия международного сообщества, направленные на углубление переговоров», — заключила Мона Юл.