Նման էքսկուրսիան սրտխառնոց է առաջացնում․ Սնելլը Բաքվից ավտոբուսներով Շուշի ժամանած «էկոակտիվիստ»-ուսանողների մասին
«Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման 51-րդ օրը Ադրբեջանի «RIIB» կառավարական կազմակերպությունը Շուշիում միջոցառում է անցկացրել «Ադրբեջանի երիտասարդության օրվա» շրջանակներում։ Լաչինի միջանցքը արգելափակելու նպատակով Բաքվից ավտոբուսներով ժամանած ուսանողներին նվեր-փաթեթներ եւ քաղցրավենիք են տրամադրվել: Այս մասին գրել է հայտնի հետաքննող լրագրող Լինդսի Սնելլը կրկին անդրադառնալով Լաչինի միջանցը շրջափակած «էկոակտիվիստ»-ուսանողներին։
«Այդ ուսանողները Լեռնային Ղարաբաղում շրջափակման մեջ են պահում 120 հազար մարդու ՝ Ադրբեջանի կառավարության հրահանգով։ Նման էքսկուրսիան սրտխառնոց է առաջացնում»,- գրել է լրագրողը։
Ավելի վաղ լրագրողը հրապարակել էր Լաչինի միջանցքը շրջափակած «էկոակտիվիստների» ցուցակ, որում ընդգրկված են 12-17 տարեկան ադրբեջանցի դպրոցականների անուններ։

Азербайджанским студентам, чтобы заблокировать Лачинский коридор, выдали подарочные пакеты и сладости - такая экскурсия вызывает тошноту: Снелл
Азербайджанским студентам, прибывшим на автобусах из Баку, чтобы заблокировать Лачинский коридор, выдали подарочные пакеты и сладости.
«На 51 день блокады Нагорного Карабаха правительственная организация Азербайджана "RİİB" провела в Шуши мероприятие в рамках "Дня молодежи Азербайджана". Студентам, прибывшим на автобусах из Баку, чтобы заблокировать Лачинский коридор, выдали подарочные пакеты и сладости.
Эти студенты держат в блокаде 120 тысяч человек в Нагорном Карабахе по указанию правительства Азербайджана. Такая экскурсия вызывает тошноту»: американская журналистка Линдси Снелл.