Նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Լիոն. համագործակցության նոր փաստաթուղթ է ստորագրվել
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայի Հանրապետությունում գտնվող Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը դեկտեմբերի 8-ին այցելել է Լիոն քաղաք, որտեղ տեղի է ունեցել հանդիպում Օվերն Ռոն Ալպ շրջանային խորհրդի փոխնախագահներ Նիկոլա Դարագոնի և Թերի Կովակսի և շրջանային խորհրդի պատասխանատուների հետ:
Ինչպես հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, իր խոսքում նախագահ Հարությունյանը նշել է, որ Ֆրանսիայի տարբեր վարչական շրջանների հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը հանդիսանում է Արցախի արտաքին քաղաքական օրակարգի առաջնահերթություններից մեկը, և ընդգծել Օվերն Ռոն Ալպ շրջանի  հետ ավանդական դարձած կապերի հետագա ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը ստորագրել են համատեղ հռչակագիր, որում համոզմունք է հայտնվում, որ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Արցախի միջև հակամարտությունը կկարգավորվի միայն խաղաղ ճանապարհով, մարդու իրավունքների և միջազգային համաձայնագրերի հարգման պայմանով, ինչպես նաև կոչ է արվում Ֆրանսիային, Եվրամիությանը և միջազգային հանրությանը համախմբված մնալ՝ պաշտպանելու համար Հայաստանի և Արցախի իրավունքներն ու տարածքային ամբողջականությունը:
Հռչակագրում ասվում է, որ չնայած 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությանը՝ Հայաստանի և Արցախի դեմ հարձակումներն ու ռմբակոծությունները շարունակվում են, ինչը վկայում է, որ Ադրբեջանը չի պատրաստվում հարգել հայտարարության դրույթները և ոչ էլ դրան հաջորդած բանակցությունների ընթացքում իր ստանձնած պարտավորությունները:
<<Արցախից հետո հարձակման ենթարկելով Հայաստանը, ռմբակոծելով և մասնավորապես թիրախավորելով քաղաքացիական բնակչությանն ու ենթակառուցվածքները՝ Ադրբեջանը ցանկանում է բռնությամբ արտատարածքային ճանապարհ (միջանցք) ստեղծել իր տարածքի և Նախիջևանի միջև՝ կտրել-անցնելով Արցախի տարածքը և Սյունիքի մարզը>>,- ընդգծվում է հռչակագրի մեջ:
Օվերն Ռոն Ալպ շրջանը վերահաստատել է իր հավատարմությունը ազատության, ժողովրդավարության և հավասարության սկզբունքներին և գաղափարներին և անհանդուրժելի համարել հարձակումները սահմանների երկայնքով և քաղաքացիական բնակչության ռմբակոծումները, որոնց միջոցով Ադրբեջանը նպատակ ունի ստիպել Հայաստանին գնալ զիջումների Արցախի հարցում և ընդունել Արցախի նկատմամբ ադրբեջանական ինքնիշխանությունը:
Այցի ընթացքում Հանրապետության նախագահը  հանդիպել է նաև Լիոնի քաղաքապետ Գրեգորի Դուսեի հետ:
Քննարկվել են Լիոն քաղաքի հետ կապերի հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցեր: Լիոնի քաղաքապետը հավաստիացրել է, որ Արցախում հումանիտար ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ աշխատանքները հետագայում ևս կշարունակվեն:

Делегация во главе с президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном посетила Лион։ в ходе встречи стороны подписали совместную декларацию
8 декабря делегация во главе с президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном в рамках рабочего визита во Французскую Республику посетила город Лион, где состоялась встреча с заместителями председателя регионального совета Оверн-Рон- Альп Никола Дарагоном и Тери Коваксом, ответственными лицами регионального совета.
Как сообщили в главном информационном управлении Аппарата президента Республики Арцах, в своем слове президент Арутюнян отметил, что развитие двусторонних отношений с разными административными регионами Франции является одним из приоритетов внешнеполитической повестки Арцаха, и подчеркнул необходимость дальнейшего расширения ставших традиционными связей с регионом Оверн-Рон-Альп.
В ходе встречи стороны подписали совместную декларацию, в которой выражено убеждение, что конфликт между Азербайджаном, Арменией и Арцахом может быть урегулирован только мирным путем, при условии соблюдения прав человека и международных соглашений, а также содержится призыв к Франции, Европейскому союзу и международному сообществу быть консолидированными в вопросе защиты прав и территориальной целостности Армении и Арцаха.
В декларации говорится, что, несмотря на подписанное 9 ноября 2020 года трехстороннее заявление нападения и обстрелы Армении и Арцаха продолжаются, что доказывает, что Азербайджан не собирается соблюдать ни положения Заявления, ни взятые на себя обязательства в ходе последующих переговоров.
“Напав на Армению после Арцаха, подвергая обстрелам гражданское население и инфраструктуру, Азербайджан хочет посредством применения силы создать экстерриториальную дорогу (коридор) между своей территорией и Нахичеваном, отрезав территорию Арцаха и Сюникской области", -  подчеркивается в декларации.
Регион Оверн-Рон-Альп подтверждает данной декларацией свою приверженность принципам и идеям свободы, демократии и равенства, и считает недопустимыми нападения вдоль границ и обстрелы мирных жителей, посредством которых Азербайджан стремится заставить Армению пойти на уступки по вопросу Арцаха и принять суверенитет Азербайджана над Арцахом.
В ходе визита состоялась также встреча с мэром Лиона Грегори Дусе, в ходе которой были обсуждены вопросы, касающиеся дальнейшего развития связей с городом Лион.
Мэр Лиона заверил, что работа по реализации гуманитарных программ в Арцахе будет продолжена и в дальнейшем.