Միջազգային հանրությունը պետք է անվերապահորեն դատապարտի Ադրբեջանի աղաղակող սադրանքը. Բրեդ Շերման
Միացյալ Նահանգները պետք է լինի այդ ջանքերի առաջատարը՝ ձեռնարկելով Արցախի եւ Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան զսպելու իրական քայլեր։ Այս մասին ասել է ամերիկացի կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը։
«Ես խորապես անհանգստացած եմ այս պահին Արցախում ծավալվող հումանիտար աղետի մասին տեղեկություններից՝ հայ ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի շարունակվող եւ չթուլացող գործողությունների հետեւանքով։
Տեղեկացվել է, որ Ադրբեջանը փակել է Արցախը Հայաստանի հետ կապող եւ սննթամթերքը, դեղորայքը եւ կենսականորեն կարեւոր այլ ռեսուրսները շրջան հասցնելու միակ եւ հիմնական ճանապարհը։ Արդյունքում՝ 120 000 արցախահայերի կյանքը եւ խաղաղության հեռանկարը տարածաշրջանում մնում են լրջորեն վտանգված։
Միջազգային հանրությունը պետք է անվերապահորեն դատապարտի այս աղաղակող սադրանքը եւ ձեռնարկի բոլոր հասանելի եւ անհրաժեշտ քայլերը՝ աջակցելու համար հայ ժողովրդին այս ծայրահեղ իրավիճակում։ Միացյալ Նահանգները պետք է լինի այս ջանքերի առաջատարը՝ ձեռնարկելով Արցախի եւ Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան զսպելու իրական քայլեր, սկսած 907-րդ հոդվածի կիրառումից։
Սա եւս մեկ ցավագին պահ է հայ համայնքի համար, քանի որ նա շարունակում է բախվել Ադրբեջանի չդադարող ագրեսիային 2020թ. պատերազմից հետո։ Սակայն ես իմ աչքով եմ տեսել հայ ժողովրդի տոկունությունն ու վճռականությունը, եւ ես միշտ աջակցելու եմ Հայաստանի եւ Արցախի ժողովրդին, քանի որ մենք շարունակում ենք միասին պայքարել Հայաստանի եւ Արցախի դեմ հարձակումները դադարեցնելու համար»,- նշվել է հայտարարությունում։

Международное сообщество должно безоговорочно осудить эту возмутительную провокацию։ Брэд Шерман
Конгрессмен США Брэд Шерман выразил глубокую обеспокоенность продолжающейся агрессией Азербайджана против армянского народа. Օб этом говорится в распространенном заявлении конгрессмена.
«Азербайджан закрыл единственную дорогу, которая связывает Арцах с Арменией и используется для перевозки продуктов питания, лекарств и других жизненно важных предметов. В результате жизнь 120 000 армян Арцаха и перспективы мира в регионе находятся под серьезной угрозой.
Международное сообщество должно безоговорочно осудить эту возмутительную провокацию и предпринять все возможные и необходимые шаги для поддержки армянского народа в этой критической ситуации. Соединенные Штаты должны быть лидером в таких усилиях и предпринять реальные шаги по сдерживанию агрессии Азербайджана против Арцаха и Армении, начиная с реализации 907-й поправки», - отметил Шерман.
Он подчеркнул, что, несмотря на то, что после войны 2020 года это очередной тяжелый момент для армян, армянский народ стойкий и решительный. «Я всегда буду поддерживать народ Армении и Арцаха, продолжать нашу борьбу и положить конец нападениям Азебайджана на Армению и Арцах», - заключил конгрессмен Брэд Шерман.