Միջազգային 9 կազմակերպություններ նախազգուշացրել են Արցախում ցեղասպանության վտանգի մասին
«Միջազգային քրիստոնեական համերաշխություն» կազմակերպությունն 8 այլ կազմակերպությունների հետ միասին նախազգուշացրել է Լեռնային Ղարաբաղում ցեղասպանության վտանգի մասին։ Կազմակերպությունները Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին կոնվենցիային միացած երկրներին կոչ են արել գործել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի միջոցով՝ կանխելու հայերի ցեղասպանությունը տարածաշրջանում։ Այս մասին հաղորդում է  կազմակերպության տարածած հայտարարություն մեջ։
Նշվում է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը երկար ժամանակ պաշտոնական մակարդակով հայերի նկատմամբ ատելության քաղաքականություն է վարել, «անպատիժ է թողել հայերի նկատմամբ իրականացված վայրագությունները և սպառնացել է ուժով գրավել ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղը, այլև Երևանը»։
«Ցեղասպանության կանխարգելման մասին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի գրասենյակի կողմից սահմանված վայրագ հանցագործության վտանգի բոլոր 14 գործոններն առկա են։ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ ադրբեջանական ներկայիս ագրեսիան համապատասխանում է Ադրբեջանի կառավարության, Թուրքիայի Հանրապետության, Օսմանյան կայսրության և նրանց համախոհների կողմից հայերի և տարածաշրջանի քրիստոնեական այլ համայնքների դեմ իրականացված էթնիկ և կրոնական զտումների վաղեմի քաղաքականությանը», - նշվում է հայտարարությունում։
Կազմակերպությունները Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին կոնվենցիային միացած երկրներին, մասնավորապես՝ ԱՄՆ-ին, Մեծ Բրիտանիային և Ռուսաստանի Դաշնությանը կոչ են արել  կատարել իրենց պարտավորությունները ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի միջոցով՝ կանխելու հայերի նկատմամբ ևս մեկ ցեղասպանությունը։ Բացի այդ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին կոչ է արվում Ժնևի չորրորդ կոնվենցիային համապատասխան ապահովել միջազգային բոլոր կազմակերպությունների անխոչընդոտ մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ՝ մարդասիրական նպատակներով։

9 международных организаций предупредили об опасности геноцида в Арцахе
Организация «Международная христианская солидарность» вместе с 8 другими организациями предупредила об опасности геноцида в Нагорном Карабахе. Организации призвали страны, присоединившиеся к Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, действовать через Совет Безопасности ООН, чтобы предотвратить геноцид армян в регионе. Об этом сообщается в заявлении, распространенном организациями.
Отмечается, что правительство Азербайджана долгое время на официальном уровне проводило политику ненависти к армянам, «оставляло безнаказанными зверства в отношении армян и угрожало силой захватить не только Нагорный Карабах, но и Ереван». «Существуют все 14 факторов опасности зверского преступления, установленных офисом генерального секретаря ООН по предупреждению геноцида. Нынешняя агрессия Азербайджана против армян Нагорного Карабаха соответствует давней политике этнических и религиозных чисток, осуществленных правительством Азербайджана, Турецкой Республикой, Османской империей и их соратниками против армян и других христианских общин региона», - отмечается в заявлении.
Организации призвали страны, присоединившиеся к Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, в частности, США, Великобританию и Российскую Федерацию выполнить свои обязательства через Совет Безопасности ООН, чтобы предотвратить еще один геноцид в отношении армян. Кроме того, организации призвали Совет Безопасности ООН в соответствии с четвертой Женевской конвенцией обеспечить беспрепятственный въезд всех международных организаций в Нагорный Карабах в гуманитарных целях.