Միայն Լաչինի միջանցքի լիակատար վերագործարկման դեպքում հնարավոր կլինի խոսել շրջափակման դադարեցման մասին. ԱՀ ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ Արցախ հումանիտար բեռ ուղարկելու կապակցությամբ:
՛՛2023 թվականի սեպտեմբերի 18-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի տրանսպորտային միջոցներով Լաչինի միջանցքով և Ակնա (Աղդամ)- Ստեփանակերտ ճանապարհով Արցախ է բերվել շուրջ 28 տոննա հումանիտար բեռ, որը պարունակում է ցորենի ալյուր, բժշկական պարագաներ և հիգիենայի միջոցներ: Այս մարդասիրական առաքելությունը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի, Արցախում ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության և միջազգային միջնորդների մասնակցությամբ երկարատև քննարկումների արդյունք է՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից լիակատար շրջափակման հետևանքով ստեղծված ծայրահեղ ծանր հումանիտար իրավիճակը:
Միևնույն ժամանակ հարկ է ընդգծել, որ Արցախը դեռևս շարունակում է պաշարված մնալ՝ զրկված լինելով Հայաստանից գազի ու էլեկտրաէներգիայի մատակարարումներից և հանրապետության ժողովրդի բնականոն կենսագործունեությունն ապահովելու հնարավորությունից: Անհրաժեշտ է նշել, որ վատթարացող հումանիտար աղետը հնարավոր չէ կանգնեցնել առանց սննդի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների հուսալի և կանոնավոր մատակարարման: Մարդասիրական բեռի այս առաքումը, որը կազմում է մինչև շրջափակումն օրական Արցախ ներմուծվող 400 տոննա ապրանքների 7 տոկոսից պակաս, ո՛չ ծավալով, ո՛չ էլ ներմուծվող ապրանքների տեսականիով չի կարող փոխարինել առևտրային բեռների կանոնավոր ապրանքաշրջանառությունը, որն անհրաժեշտ է Արցախի բնականոն կենսագործունեությունը և բնական զարգացումն ապահովելու համար:
Կրկին ընդգծում ենք, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում ներգրավված միջազգային դերակատարները պետք է ապահովեն Լաչինի միջանցքի լիակատար վերագործարկումը մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների ու բեռների երկու ուղղություններով անվտանգ և անարգել տեղաշարժի համար՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության և ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի որոշումների: Միայն այդ դեպքում հնարավոր կլինի խոսել շրջափակման դադարեցման, ինչպես նաև բնականոն կենսագործունեության և Արցախի ժողովրդի անհատական ու հավաքական իրավունքների, այդ թվում՝ ազատ տեղաշարժի, առողջության, կրթության և զարգացման իրավունքի լիարժեք իրացման համար անհրաժեշտ պայմանների հետագա վերականգնման մասին՛՛,-ասված է հայտարարության մեջ:

МИД Арцаха выступило с заявлением в связи с доставкой гуманитарной помощи в Арцах:
''18 сентября 2023 года автотранспортом Международного Комитета Красного Креста по Лачинскому коридору и дороге Акна (Агдам) - Степанакерт в Арцах было доставлено около 28 тонн гуманитарного груза, включающего пшеничную муку, медицинские принадлежности и средства гигиены. Эта гуманитарная миссия стала результатом длительных обсуждений с участием Международного Комитета Красного Креста, командования Российского миротворческого контингента в Арцахе и международных посредников с учетом крайне тяжелой гуманитарной ситуации, сложившейся в результате полной блокады со стороны Азербайджана.
В то же время необходимо подчеркнуть, что Арцах все еще продолжает оставаться в осаде, будучи лишенным поставок из Армении газа и электроэнергии и возможности обеспечивать нормальную жизнедеятельность народа республики. Стоит отметить, что без надежных и регулярных поставок продуктов питания и товаров первой необходимости невозможно остановить усугубляющуюся гуманитарную катастрофу. Данная доставка гуманитарного груза, которая составляет менее 7 % от ежедневно ввозимых до блокады в Арцах 400 тонн товаров, не может заменить собой регулярный товарооборот коммерческих грузов ни по объему, ни по ассортименту ввозимых товаров, необходимых для поддержания нормальной жизнедеятельности и обеспечения естественного развития Арцаха.
Вновь подчеркиваем, что международные акторы, вовлеченные в процесс урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, должны обеспечить восстановление полноценного функционирования Лачинского коридора для свободного, безопасного и беспрепятственного передвижения людей, транспортных средств и грузов в обоих направлениях в соответствии с Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года и решениями Международного суда ООН.
Только в этом случае можно будет говорить о прекращении блокады и дальнейшем восстановлении нормальной жизнедеятельности и условий для полноценной реализации индивидуальных и коллективных прав народа Арцаха, включая право на свободное передвижение, здоровье, образование и развитие. Выражаем надежду, что совместные дипломатические усилия всех заинтересованных сторон позволят добиться этой первоочередной и важнейшей цели''.