Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում մեկնարկել է Արցախի վերաբերյալ խորհրդարանական հետաքննություն
Հայ դատի Մեծ Բրիտանիայի հանձնախմբի փոխանցմամբ, փետրվարի 23-ին Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում տեղի է ունեցել «Ջնջելով անցյալը. մշակութային ժառանգության ոչնչացում» խորագրով խորհրդարանական հետաքննության գործընթացի մեկնարկը, որի նպատակն է ուսումնասիրել 2023 թվականից ի վեր Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) հայկական ժառանգության ոչնչացումը, մինչ օրս ձեռնարկված իրավական արձագանքները, ինչպես նաև արդարության և հաշվետվողականության հասնելու հնարավոր ուղիները։ Առաջին նիստում ելույթ է ունեցել «Արցախի միության» նախագահ, Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը։
Հետաքննությունն իրականացնում են Միջազգային փաստաբանների ասոցիացիայի Մարդու իրավունքների ինստիտուտը (IBAHRI)` համագործակցությամբ Միջազգային իրավունքի, արդարադատության և հաշվետվողականության հարցերով համակուսակցական խորհրդարանական խմբի և Հայաստանի հարցերով համակուսակցական խորհրդարանական խմբի։
Բազմակուսակցական հանձնախումբը նախագահում է խորհրդարանական Բրենդան Օ’Հարան, անդամակցում են նաև բարոնուհի Հելենա Քենեդին, խորհրդարանականներ Ջոն Ուիթինգդեյլը, Ջեսիկա Մորդենը, Լորդ Մաք’Իննեսը, Լորդ Ալթոնը և բարոնուհի Հուպերը։ Աշխատանքներին աջակցում է IBAHRI ծրագրերի համակարգող Էյն Մակդոնալդը։

В британском парламенте начали расследование уничтожения Азербайджаном культурного наследия Арцаха
В парламенте Великобритании начались слушания по ситуации вокруг Арцаха, сообщает центральный офис комитета «Ай Дат» Бюро АРФД. Запущено расследование под названием «Стирая прошлое: уничтожение культурного наследия», цель которого — изучить факты уничтожения армянского наследия Арцаха с 2023 года, принятые правовые меры и возможные механизмы достижения справедливости и привлечения к ответственности.
Процесс пройдет в пять этапов: систематизация доказательств и анализ правовых механизмов, прием заявок, публичные слушания с участием экспертов и свидетелей, публикация итогового отчета и последующие обсуждения с правительством Великобритании и международными структурами.
Расследование проводит Институт прав человека Международной ассоциации юристов (IBAHRI) совместно с Всепартийной парламентской группой по международному праву, правосудию и подотчетности и Всепартийной парламентской группой по Армении.
19 сентября 2023 года Азербайджан напал на Республику Арцах. Под контроль Баку перешла территория Нагорного Карабаха, более 100 тысяч арцахцев покинули свои дома, 223 человека погибли.