Մենք պինդ ենք, տոկուն, ամեն ինչ անում ենք, որ նաև մեր իշխանությունն ավելի ոգևորվի, բարձր ոգի ունենա, ուրիշ ասելու բան չկա․ Արցախի շրջափակված գյուղերի գյուղապետները մեզանա լավ լուրի են սպասում
Շրջափակումը կալցոյի պես խեղդումա մեզ, բայց մենք ստի պեներ ենք տեսալ, անցակետ չլինի ինչ ուզումա լինի, մենք թուրքի դուդուկի տակ չենք պարի, ինքնասպան կլինենք, բայց թուրքի թրի տակ պար չենք գա։ Այս մասին InfoPort.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ադրբեջանական երկկողմանի շրջափակման մեջ հայտնված Արցախի չորս գյուղերից մեկի՝ Հին Շենի գյուղապետ Սամվել Սարգսյանը։
«Հին Շենը ուրիշ շենա, ստեղի ժողովուրդն էլ են ուրիշ, մենք ամեն ինչ անում ենք, որ նաև մեր իշխանությունն ավելի ոգևորվի, բարձր ոգի ունենա, որ ժողովուրդն առյուծի պես է»,- հավաստեց նա՝ գերադասելով չխոսել գյուղին պատուհասած դժվարությունների մասին։
Երկկողմանի շրջափակման մեջ հայտնված մյուս գյուղի՝ Մեծ Շենի գյուղապետ Դավիթ Դավթյանն էլ կայքի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ երեսուն տարի առաջ էլ նույն վիճակում էին, բայց դիմացան։ «Բայց հիմա մի վախ ունեմ, վախենում էմ, որ նույն վիճակից դուրս չենք գա, ժողովուրդը նստած անորոշության մեջ օր ա մթնացնում։ Ամեն զանգից լավ լուր ենք սպասում, չգիտենք , որ պահի ինչ կանի մեզանից 18 կլիոմետր հեռավորության վրա գտնվող զինված թշնամին»,- նշեց Դավթյանը։
Ադրբեջանական «կոլցոյի» մեջ հայտնված երրորդ գյուղի՝ Եղծահողի գյուղապետ Արտակ Հակոբյանը կայքի հետ զրույցում նշեց, որ սա ոչ թե շրջափակում է, այլ պաշարում։ «Չորս գյուղ վերցրել են գերի, չորս կողմից շրջափակել։ Հեշտ են ասում դիմացեք, դիմանում ենք, բայց էդ ասողները թուրքի պուշկի տակ քանի րոպե կմնային։ Եղծահողը կանգունա, ժողովուրդը պինդ։ Մեզ կոտրելը հեշտ չի, երեսուն տարի էդ են անում, բայց չի ստացվում։ Հեսա կանաչը դուրս ա եկել, յոլա կգնանք, դեղորայքի խնդիրնա սուղ, բայց դեռ դիմակայում ենք։ Ուրիշ ասելու բան չկա, մենք ձեզանից լավ լուրի ենք սպասում»,- եզրափակեց նա։

Мы крепки и стойки и делаем все, чтобы наши власти воодушевлялись и имели высокий дух, больше нечего сказать: сельчане осажденных сел Арцаха ждут от нас хороших новостей
Блокада душит нас, как кольцо, но мы и не такое видели, не будет азербайджанского контрольно-пропускного пункта, как хочется им, мы не будем танцевать под турецкой дудкой, мы покончим собой, но не сдадимся. Об этом в беседе с корреспондентом InfoPort.am заявил староста одного из четырех сел Арцаха, оказавшихся в двусторонней блокаде со стороны Азербайджана, Хин Шен Самвел Саркисян.
«Хин Шен – это уникальное село и люди здесь уникальные. Мы делаем все, чтобы наши власти воодушевлялись, имели высокий дух потому, что наш народ подобен льву», - заверил он, предпочитая не говорить о трудностях, выпавших на долю села в связи с двухсторонней блокадой Азербайджана.
Глава второго села, оказавшегося в азербайджанской осаде, Мец Шена Давид Давтян в беседе с корреспондентом сайта отметил, что тридцать лет назад они были в такой же трудной ситуации, но выдержали. «Но теперь у меня есть один страх, боюсь, что мы не выйдем из этой ситуации, народ сидит в неопределенности. Мы ждем хороших новостей от каждого звонка, но при этом не знаем, что сделает вооруженный враг, находящийся на расстоянии всего 18 километров от нас», - отметил Давтян.
Глава третьего села, окруженного Азербайджаном, Ехцаох Артак Акопян в беседе с порталом отметил, что это не блокада, а самая, что ни на есть осада. «Азербайджан, по сути, взял в плен четыре села, окружил с четырех сторон. Легко говорить – терпите. Мы терпим, но те, кто нас призывают терпеть, они могли бы хотя бы пять минут жить под прицелом азербайджанской пушки? Но несмотря на это, Ехцаох стоит, люди крепки духом. Нас трудно сломить, 30 лет пытаются, но не смогли. Сейчас есть зелень, выстоим, есть проблемы с медикаментами, но пока держимся. Больше нечего сказать, ждем от вас хороших новостей», - заключил он.
Связаться с старостой села Лисагор, оказавшегося в двухсторонней азербайджанской блокаде, не удалось.