Մենք պատրաստ ենք միջազգային ձևաչափով երկխոսության. Արայիկ Հարությունյան
Դիմում եմ Ադրբեջանի ժողովրդին ու իշխանություններին՝ վերջ տալ Արցախի ժողովրդի հանդեպ ատելության ու ցեղասպանական քաղաքականությանը, պատրաստ լինել իրապես ընդունել ժողովուրդների իրավահավասարության սկզբունքը և Արցախի հանդեպ բնիկ հայ ժողովրդի տիտղոսն ու իրավունքները:
Այս մասին ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն մայիսի 23-ին, հանրությանն ուղղված հրատապ արտաքին ու ներքին մարտահրավերների վերաբերյալ իր ուղերձում և ավելացրել, որ ԱՀ իշխանությունները պատրաստ են միջազգային ձևաչափով երկխոսության, հակամարտության կարգավորման և խաղաղության, սակայն միջազգային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների, հատկապես՝ ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման իրավունքի, ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման, վեճերի խաղաղ կարգավորման և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հիման վրա:
«Մենք որևէ սպառնալիք չենք ներկայացնում Ադրբեջանի հանդեպ, սակայն, մյուս կողմից, Արցախի ժողովուրդն ունի ինքնապաշտպանության իրավունք, իսկ Արցախի Հանրապետությունը՝ սեփական ժողովրդին պաշտպանելու պարտավորություն: Չնայած Ադրբեջանից եկող մշտական սպառնալիքներին՝ վստահ եմ, որ խաղաղ ու արժանապատիվ միջավայրի կերտումը և դարավոր թշնամության ավարտը բխում են մեր ժողովուրդների շահերից ու ձգտումներից»,- ասել է ԱՀ նախագահը:

Мы готовы к диалогу в международном формате: Араик Арутюнян
Я обращаюсь к народу и властям Азербайджана положить конец политике ненависти и геноцида по отношению к народу Арцаха, быть готовыми искренне принять принцип равноправия народов и титул и права коренного армянского народа на Арцах.
Об этом заявил президент Республики Арцах Араик Арутюнян 23 мая в своем обращении к общественности по поводу неотложных внешних и внутренних вызовов и добавил, что власти Республики Арцах готовы к диалогу, урегулированию конфликтов и  в международном формате, но на основе норм и принципов международного права, особенно права народов на равноправие и самоопределение, неприменение силы и угрозы силой, мирное урегулирование споров и принципов территориальной целостности.
"Мы не представляем никакой угрозы Азербайджану, но, с другой стороны, народ Арцаха имеет право на самооборону, а Республика Арцах обязана защищать свой народ. Несмотря на постоянные угрозы со стороны Азербайджана, я уверен, что создание мирной и достойной обстановки и прекращение многовековой вражды проистекают из интересов и чаяний наших народов",- сказал президент Республики Арцах.