Մենք մեր անկախության իրավունքից, ինքնորոշման իրավունքից չենք շեղվելու. Արայիկ Հարությունյան
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ցավակցել է ադրբեջանական հարձակման զոհ դարձած երեք ոստիկանների հարազատներին:
Նա իր ֆեյսբուքյան էջում, մասնավորապես, նշել է. ՛՛Նախ, իմ և Հանրապետության իշխանությունների անունից խորին վշտակցություն եմ հայտնում երեկվա ադրբեջանական հարձակման զոհ դարձած երեք ոստիկանների հարազատներին: Նրանց հիշատակը միշտ վառ կմնա մեր բոլորիս սրտերում:
Այսօր հրավիրել եմ Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ՝ Ազգային ժողովի քաղաքական ուժերի և շրջվարչակազմերի ղեկավարների մասնակցությամբ:
Անվտանգության խորհրդի անդամներին տեղեկացրել եմ, որ Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի միջոցով սույն թվականի փետրվարի 24-ին և մարտի 1-ին ադրբեջանական կողմի հետ հումանիտար և ենթակառուցվածքային հարցերի շուրջ կազմակերպված հանդիպումներն արդյունք չեն տվել: Ավելին, դրանից հետո ադրբեջանական կողմը իր խողովակներով փոխանցել է մեզ, որ կամ պետք է ընդունենք ինտեգրացիոն քաղաքականությունը, կամ առկա խնդիրներին որևէ լուծում չի լինելու, հակառակը՝ լինելու են ավելի կոշտ և կտրուկ քայլեր:
Մենք չենք ընդունել, չենք ընդունում և այսօր ուզում եմ նորից հայտարարել՝ այն միայն Անվտանգության խորհրդի որոշում չէ, այլ մեր ժողովրդի գերակշիռ մեծամասնությունն ընդունում է, որ մենք մեր անկախության իրավունքից, ինքնորոշման իրավունքից չենք շեղվելու՛՛:
Հիշեցնենք, որ երեկ Ստեփանակերտը հաղորդել էր, որ ՛՛ադրբեջանական դիվերսիոն խումբը Խայփալու կոչվող տեղանքում՛՛՝ մայրաքաղաքից քիչ հեռու, թիրախավորել և կրակ է բացել ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի մեքենայի վրա։ Բաքուն պնդել էր, թե տեղեկություն են ունեցել ՛՛Լեռնային Ղարաբաղ զինամթերքի տեղափոխման մասին՛՛, ինչը փորձել են ստուգել, և ըստ ադրբեջանական կողմի՝ արդյունքում ՛՛փոխհրաձգություն է սկսվել՛՛։ Հայկական կողմը հերքել է այս տեղեկությունը:

Президент Арцаха Араик Арутюнян выразил соболезнования родным трех полицейских, ставших жертвами азербайджанского нападения.
На своей странице в фейсбуке он, в частности, отметил: ''Уважаемые соотечественники,
Прежде всего от своего имени и от имени властей республики выражаю глубокие соболезнования родным трех сотрудников Полиции, ставших жертвами вчерашнего азербайджанского нападения.
Память о них навсегда останется в наших сердцах.
Сегодня я провел расширенное заседание Совета безопасности с участием политических сил Национального собрания и руководителей районных администраций.
Я проинформировал членов Совета безопасности о том, что встречи, организованные с азербайджанской стороной 24 февраля и 1 марта сего года по гуманитарным и инфраструктурным вопросам при посредничестве дислоцированных в Арцахе российских миротворческих сил, не дали результатов.Более того, после этого азербайджанская сторона передала нам по своим каналам, что либо мы должны принять интеграционную политику, либо решения существующих проблем не будет, наоборот, будут более жесткие и решительные шаги.
Мы не принимали, не принимаем, и сегодня я хочу еще раз заявить, что это не только решение Совета безопасности, подавляющее большинство нашего народа считает, что мы не откажемся от своего права на независимость и самоопределение՛՛.