Մեկնարկել է Leaders2Leaders ծրագիրը՝ արցախցի ապագա առաջնորդների համար
Արցախցի ապագա առաջնորդների համար մեկնարկել է վերապատրաստման և ուսուցման նոր՝ Leaders2Leaders ծրագիրը: Այն «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության, «Մատենա» միջազգային առաջնորդության դպրոցի, ինչպես նաև Հարվարդի և Օքսֆորդի համալսարանների շրջանավարտների համատեղ նախաձեռնությունն է:
Leaders2Leaders-ը նորարարական շարունակական զարգացման ծրագիր է՝ նախատեսված արցախցի 80 ապագա առաջնորդների համար: Ծրագիրը նախագծված է որպես մոդուլների շարք և ուղղված է առաջնորդների կարողությունների հզորացմանը` հնարավորություն տալով նրանց շարունակել առաջնորդությանը միտված իրենց ճանապարհը, հարմարվել փոփոխություններին՝ ստեղծելով բարեկեցիկ ապագա ոչ միայն իրենց, այլև իրենց ընտանիքների և միջավայրի համար:
«Ռուբեն Վարդանյանի նախաձեռնությամբ ու առաջարկով «Մատենա» միջազգային առաջնորդության դպրոցը, «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության հետ համատեղ, վերջին մեկ տարվա ընթացքում մասնագիտական վերապատրաստման չորս ծրագիր է իրականացրել Արցախում: Այժմ, այս ողբերգական իրադարձություններին հաջորդած նոր իրողություններում, մենք շարունակում ենք Ռուբեն Վարդանյանի գործն ու մեր ծրագրերը՝ փորձելով արցախցի մեր հայրենակիցներին օգտակար ու պետքական  գիտելիքներ փոխանցել, որպեսզի նրանք ճկուն և ազդեցիկ առաջնորդներ դառնան իրենց համայնքներում: Ծրագրի գաղափարական հիմքում այն մոտեցումն է, որ դրական փոփոխությունների ամենամեծ արդյունքն սկսվում է առաջնորդներից, որոնք իրենց հերթին շղթայական ձևով նպաստում են իրենց շրջապատի, համայնքի և երկրի զարգացմանը»,- նշում է «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության կրթական նախաձեռնությունների և մարդկային կապիտալի զարգացման ղեկավար Սոնա Հովհաննիսյանը:
«Leaders2Leaders»-ը շարունակական զարգացման հնգամսյա տրանսֆորմացիոն ծրագիր է` նախատեսված Արցախից բռնի տեղահանված ապագա առաջնորդների համար: Ծրագիրն իրականացվում է «հավասարը հավասարին» սկզբունքով:   Մոդուլից մոդուլ անցնելով՝ մասնակիցները ձեռք են բերում անհրաժեշտ հմտություններ, որոնք կարևոր են որպես առաջնորդ կայանալու և մարդկանց և թիմերին արդյունավետ կերպով առաջնորդելու համար։

Стартовала программа Leaders2Leaders для будущих лидеров Арцаха
Для будущих лидеров Арцаха стартовала новая программа переподготовки и обучения Leaders2Leaders. Это совместная инициатива агентства «Мы — наши горы», выпускников международной школы лидерства «Матена», а также выпускников Гарвардского и Оксфордского университетов.
Leaders2Leaders – это инновационная программа непрерывного развития предусмотренная для 80 будущих лидеров Арцаха. Программа разработана в виде серии модулей и направлена на укрепление навыков лидеров, давая им возможность продолжать свой нацеленный на лидерство путь, адаптироваться к изменениям, создавая благополучное будущее не только для себя, но также для своих семей и окружения.
«По инициативе и предложению Рубена Варданяна международная школа лидерства «Матена» совместно с агентством «Мы - наши горы» за последний год реализовала в Арцахе четыре программы профессиональной переподготовки. Сейчас, в сложившихся вслед за трагическими событиями новых реалиях, мы продолжаем дело Рубена Варданяна и наши планы, стараясь донести до наших арцахских соотечественников полезные и нужные знания, чтобы они стали гибкими и влиятельными лидерами в своих общинах. Идеологической основой программы является подход, согласно которому наибольший результат позитивных изменений начинается с лидеров, которые, в свою очередь, по принципу цепной реакции способствуют развитию своего окружения, общины и страны», - говорит руководитель образовательных инициатив и развития человеческого капитала агентства «Мы - наши горы» Сона Оганесян.
«Leaders2Leaders» – это пятимесячная трансформационная программа непрерывного развития, предназначенная для будущих лидеров, вынужденно перемещенных из Арцаха, которая реализуется по принципу «равный - равному» (peer to peer). Переходя от модуля к модулю, участники программы приобретают необходимые навыки, которые важны для того, чтобы состояться в качестве лидера и эффективно возглавлять людей и команды.