Մարտակերտի մի շարք բնակավայրեր անցնում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ
«Մարտակերտի շրջանի Նոր Մարաղա, Նոր Այգեստան, Նոր Սեյսուլան, Նոր Կարմիրավան, Նոր Հայկաջուր, Հովտաշեն և Նոր Ջրաբերդ բնակավայրերը ևս անցնում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ՝ ի կատարումն Հայաստանի վարչապետի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև ձեռք բերված՝ ղարաբաղյան պատերազմը դադարեցնելու մասին եռակողմ համաձայնության դրույթների:
Հայտարարության մեջ նշված է, որ Աղդամի շրջանը վերադարձվում է Ադրբեջանի Հանրապետությանը մինչև 2020 թվականի նոյեմբերի 20-ը: Նշված բնակավայրերը, ինչպես նաև Ակնա բնակավայրը (Աղդամ), ըստ ադրբեջանական կողմի, գտնվում են Աղդամի շրջանում:
Այս օրերին պետական միջամտությամբ միջոցներ են ձեռնարկվում նշված գյուղերի ավելի քան 2000 բնակչի գույքի տեղափոխման, կեցության ժամանակավոր վայրերի ու այլ միջոցների ապահովման ուղղությամբ»:

Жители 6 сел Мартакертского района Арцаха должны быть эвакуированы до 00:00 20 ноября
Жители 6 сел Мартакертского района Арцаха, согласно поступившему распоряжению, должны быть эвакуированы. Об этом сообщает Информационный штаб Арцаха, отмечая, что населенные пункты Нор Марага, Нор Айгестан, Нор Сейсулан, Нор Кармираван, Нор Айкаджур, Овташен и Нор Джраберд Мартакертского района также переходят под контроль Азербайджана во исполнение положений трехстороннего соглашения о прекращении Карабахской войны, достигнутого между премьер-министром Армении, президентами России и Азербайджана.
В заявлении отмечается, что Агдамский район возвращается Азербайджанской Республике до 20 ноября 2020 года. Отмеченные населенные пункты, а также населенный пункт Акна (Агдам), согласно азербайджанской стороне, находятся в Агдамском районе. «Сегодня при государственной поддержке предпринимаются меры по перевозке имущества более 2000 жителей указанных сел, обеспечению их временными местами проживания», - говорится в заявлении.