Մարդկային և մասնագիտական կոչ Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Շուշիում ընթացող Գլոբալ մեդիա ֆորումի մասնակիցներին՝ Արցախի (ԼՂ) Հանրապետության լրագրողների համայնքի կողմից
Այսօր՝ հուլիսի 22-ին, արցախցի մի խումբ լրագրողներ խաղաղ ակցիա են իրականացրել Ստեփանակերտից Շուշի տանող ճանապարհահատվածին:
Ակցիայի մասնակից լրագրողները Արցախի Հանրապետության լրագրողների համայնքի կողմից մարդկային և մասնագիտական կոչ են ուղղել Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Շուշիում ընթացող Գլոբալ մեդիա ֆորումի մասնակիցներին:
՛՛Հարգելի լրագրողներ և Գլոբալ մեդիա ֆորումի մասնակիցներ,
Հաշվի առնելով, որ դուք՝ շուրջ 120 լրատվամիջոցներից և 50 երկրներից, այցելել եք Ադրբեջան՝ նրա բռնապետական ռեժիմի հրավերով,
Հաշվի առնելով աշխարհում խոսքի ազատության ապահովման հարցում Ադրբեջանի ամենաբացասական ցուցանիշներից մեկը, այդ թվում՝ ներկայումս ազատազրկման և ճնշումների տակ գտնվող բազմաթիվ լրագրողների առկայությունը,
Հաշվի առնելով մանիպուլյացիաների, զեղծարարությունների և միջազգային լրատվամիջոցների վրա ապօրինի ազդեցության Ադրբեջանի երկարամյա փորձը,
Նկատի ունենալով Լեռնային Ղարաբաղի, այդ թվում՝ Շուշիի բնիկ հայ ժողովրդի պատմությունն ու մշակույթը կեղծելու ադրբեջանական քաղաքականությունը,
Ընդգծելով Ադրբեջանի հակահայկական էթնիկ ատելության և խտրական պետական քաղաքականությունը՝ միջազգային դատարանների և իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից արձանագրված բազմաթիվ օրինակներով,
Ուշադրություն հրավիրելով այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանն ավելի քան 7 ամիս շարունակ շրջափակման և 5 շաբաթ շարունակ լիակատար պաշարման ներքո է պահում Լեռնային Ղարաբաղի 120,000 բնակչությունը՝ նրանց թողնելով առանց սննդի, դեղորայքի, վառելիքի և այլ առաջին անհրաժեշտության պարագաների,
Անհանգստանալով Լեռնային Ղարաբաղում վատթարացող սուր հումանիտար ճգնաժամով, սովի բարձր ռիսկերով, նորածինների և չծնված երեխաների մահացության ցուցանիշի կրկնակի աճով, հղիների շրջանում սակավարյունության 90% տոկոսով, հասարակական տրանսպորտի, գյուղատնտեսական և այլ տնտեսական գործունեությունների դադարեցմամբ, գործազրկության և աղքատության մակարդակների կտրուկ աճով,
Հաշվի առնելով Ադրբեջանի մերժումը կատարելու ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի իրավաբանորեն պարտավորեցնող որոշումները Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի և մնացած աշխարհի հետ կապող Լաչինի միջանցքով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխոչընդոտ ու երկկողմանի տեղաշարժն ապահովելու մասին,
Հաշվի առնելով միջազգային փաստահավաք առաքելությունների, օտարերկրյա լրագրողների և մարդասիրական կազմակերպությունների համար Լեռնային Ղարաբաղ մուտք գործելու, իրական իրավիճակն արձանագրելու և զեկուցելու համար Ադրբեջանի խոչընդոտները,
Մենք՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության լրագրողներս, կոչ ենք անում Ձեզ ձեռնարկել հետևյալ քայլերը.
Դադարեցնել Լեռնային Ղարաբաղի, շրջափակման և ընդհանուր հակամարտության վերաբերյալ միայն միակողմանի տեղեկությունների և խոսույթների հաղորդումը,
Դադարեցնել խոսքի ազատության և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների դեմ բռնապետական ռեժիմի կողմից աղաղակող խախտումներին աջակցելը,
Գալ ձեզանից մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող մեր բնակավայրեր՝ լուսաբանելու մեր ժողովրդի իրական կյանքը և ձեզ Շուշի հրավիրողների ու կերակրողների իրական դեմքը,
Հավատարիմ մնալու ձեր առաքելությանը որպես լրագրող՝ ներկայացնելու ճշմարտությունը և պաշտպանելու մարդու իրավունքները և արժանապատվությունը,
Զերծ մնալ բռնապետական ձեռքում գործիք դառնալուց և էթնիկ զտումների քաղաքականությունը խթանելուց. հակառակ դեպքում դուք ծանր պատասխանատվություն եք կրում մարդկության դեմ շարունակվող այս հանցագործության համար:
Դժոխքի կողքին կեղծ դրախտի մասին լուսաբանում իրականացնելը ո՛չ մարդկային է, ո՛չ մասնագիտական, ո՛չ օրինական:
Մենք հավատում ենք, որ դուք կարող եք փոփոխություն բերել աշխարհում և փրկել մարդկային կյանքեր: Մենք ակնկալում ենք ձեր մարդկային և մասնագիտական աջակցությունը՝ ի պաշտպանություն ճշմարտության, մարդու իրավունքների, ազատությունների և արժանապատվության՛՛,-ասված է կոչում:

Человеческий и профессиональный вызов участникам Глобального медиа-форума, проходящего в оккупированном Азербайджаном Шуши, от лица сообщества журналистов Республики Арцах (Нагорный Карабах)
Человеческий и профессиональный вызов участникам Глобального медиа-форума, проходящего в оккупированном Азербайджаном Шуши, от лица сообщества журналистов Республики Арцах (Нагорный Карабах):
''Уважаемые журналисты и участники Глобального медиафорума,
Учитывая, что вы, представители более 120 СМИ и 50 стран, посетили страну по приглашению её диктаторского режима,
Учитывая, что один из самых негативных показателей Азербайджана – в обеспечении свободы слова в мире, включая многочисленных журналистов, которые в настоящее время находятся в заключении и подвергаются притеснениям,
Принимая во внимание многолетний опыт Азербайджана в манипуляциях, фальсификациях и незаконном влиянии на международные СМИ,
Принимая во внимание азербайджанскую политику фальсификации истории и культуры коренного армянского народа Нагорного Карабаха, включая Шуши,
В свете антиармянской этнической ненависти и дискриминационной государственной политики Азербайджана с многочисленными примерами, зафиксированными международными судами и правозащитными организациями,
Привлекая внимание к тому факту, что Азербайджан удерживает население Нагорного Карабаха численностью в 120 000 человек вот уже более 7 месяцев в блокаде и 5 недель в тотальной осаде без каких-либо поставок продовольствия, медикаментов, топлива и других предметов первой необходимости,
Будучи крайне обеспокоены резким обострением гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе с высоким риском голода, удвоенным уровнем смертности среди новорождённых и ещё не рождённых младенцев, 90% случаев анемии среди беременных женщин, приостановлением работы общественного транспорта, сельскохозяйственной и другой экономической деятельности, а также резким повышением уровня безработицы и бедности,
Принимая во внимание отказ Азербайджана выполнять юридически обязательные решения Международного суда ООН и Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) об обеспечении беспрепятственного двустороннего передвижения людей, транспортных средств и грузов через Лачинский коридор, соединяющий Нагорный Карабах с Арменией и остальным миром,
Учитывая препятствия со стороны Азербайджана работе любых международных миссий по установлению фактов, международных журналистов и гуманитарных организаций в Нагорном Карабахе, чтобы зафиксировать и сообщить о реальной ситуации на месте,
Мы, журналисты Нагорно-Карабахской Республики, призываем вас предпринять следующие шаги:
1. Прекратить предоставление только односторонней информации и нарративов о Нагорном Карабахе, блокаде и конфликте в целом,
2. Прекратить поддержку диктаторских вопиющих нарушений свободы слова и прав народа Нагорного Карабаха,
3. Приехать в наши общины в нескольких километрах от вас, чтобы осветить реальную жизнь наших людей и истинное лицо тех, кто пригласил и накормил вас в Шуши,
4. Оставаться преданными своей миссии журналиста – показывать правду и защищать права и достоинство человека,
5. Воздерживаться от становления инструментом в руках диктатора и продвижения политики этнических чисток, в противном случае вы будете нести тяжёлую ответственность за это продолжающееся преступление против человечности.
Освещение фальшивого рая рядом с адом является ни человеческим, ни профессиональным, ни законным подходом.
Мы верим, что вы можете изменить мир и спасти человеческие жизни наших людей. Мы ожидаем вашей человеческой и профессиональной поддержки в отстаивании истины, прав, свобод и достоинства человека''.