Ռուսաստանի Կարմիր խաչի մարդասիրական օգնությունը չի հասել Արցախ ադրբեջանական լրացուցիչ խոչընդոտների պատճառով. Արտակ Բեգլարյան
Ելնելով իմ ունեցած տեղեկատվությունից ՝ ռուսական Կարմիր Խաչի մարդասիրական օգնությունը Մինչ օրս չի հասել Արցախ ՝ Ադրբեջանի կողմից սահմանված լրացուցիչ խոչընդոտների և պայմանների պատճառով, որոնք նախկինում համաձայնեցված չէին: Ռուսական օգնությունը մնացել է Ադրբեջանում: Այս մասին Տելեգրամի իր ալիքում գրել է Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը։
«Արցախյան կողմն ընդունել է Ադրբեջանի միջոցով մարդասիրական օգնության հասանելիություն տրամադրելու Ռուսաստանի առաջարկը ՝ պայմանով, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն և ռուս խաղաղապահները բացեն Լաչինի միջանցքը մարդասիրական մատակարարումների համար ։ Ռուսական Կարմիր Խաչը փորձում է ռուսական ծագման ապրանքներ մատակարարել ՝ օգտագործելով ռուսական տրանսպորտային միջոցներ:
Սակայն Ադրբեջանը մշտապես հետևողականորեն արգելափակել է բոլոր նախաձեռնությունները վերջին պահին ՝ բազմիցս փորձելով բարձրացնել իր բանակցային շեմն ու ձգձգել գործընթացը ՝ միաժամանակ պահպանելով ճնշումը արցախյան կողմի վրա և շարունակելով ցեղասպանությունը:
Չափազանց կարևոր է, որ բոլոր միջազգային սուբյեկտները հրապարակայնորեն փաստագրեն ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական պահվածքը ՝ դուրս գալով պարզ խոսքերի շրջանակներից և գործնական ճնշում գործադրելով նրա վրա: Ցեղասպանություն իրականացնող ռեժիմների հետ բանակցությունների և միջնորդության սովորական մոտեցումը մեղսակցությունն է»,-գրել է Ա. Բեգլարյանը` որպես հետգրություն հիշեցնելով, որ ինքն այլևս պաշտոնական անձ չի հանդիսանում, և իր հայտարարությունները ոչ պաշտոնական և փորձագիտական կարծիքներ են։

Бегларян: Арцах принял предложение РФ о гумпомощи через Азербайджан при условии открытия Лачинского коридора
Исходя из имеющейся у меня информации, гуманитарная помощь от Российского Красного Креста до сих пор не достигла Арцаха из-за дополнительных препятствий и условий, введенных Азербайджаном, которые ранее не были согласованы. Российская помощь в настоящее время застряла в Азербайджане. Об этом сообщил бывший госминистр Арцаха Артак Бегларян.
«Арцахская сторона приняла предложение России предоставить доступ гуманитарной помощи через Азербайджан при условии, что Международный комитет Красного Креста и российские миротворцы откроют Лачинский коридор для гуманитарных поставок. Российский Красный Крест пытается доставить товары российского происхождения с использованием российских транспортных средств.
Однако Азербайджан всегда последовательно блокировал все инициативы в последний момент, неоднократно пытаясь повысить свой переговорный порог и затянуть процесс, сохраняя при этом давление на арцахскую сторону и продолжая геноцид.
Крайне важно, чтобы все международные субъекты публично задокументировали деструктивное поведение азербайджанской стороны, выйдя за рамки простых слов и оказав на нее практическое давление. Обычный подход к переговорам и посредничеству с режимами, совершающими геноцид, - это соучастие.
P.S. Напоминаю, что я больше не являюсь официальным лицом, и мои заявления являются неофициальными и экспертными мнениями», - отметил Артак Бегларян.