ՄԱԿ-ը պետք է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկի հայ փախստականների և բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությունն ապահովելու համար. ԱՀ ՄԻՊ
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան գեղամ Ստեփանյանը  Փախստականների համաշխարհային օրվա առթիվ հանդես է եկել հայտարարությամբ, որը ներկայացնում ենք ստորև.
՛՛Փախստականների համաշխարհային օրն առիթ է նորից խոսելու փախստական և բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների մասին։ Թեև տարբեր հարթակներում մշտապես բարձրաձայնվել են Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով փախստականի և բռնի տեղահանվածի կարգավիճակում հայտնված հազարավոր հայերի իրավունքների մասին, սակայն բարձրացված հարցերը միջազգային հանրության կողմից այդպես էլ հասցեական ուշադրության չեն արժանացել։
Բաքվում, Սումգայիթում, Կիրովաբադում և Խորհրդային Ադրբեջանի մի շարք այլ բնակավայրերում տեղի ունեցած ջարդերի և տեղահանության, ինչպես նաև 1990-ականներին Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի հետևանքով ավելի քան 500,000 հայեր դարձել են փախստական, որոնք, ցավոք սրտի, իրենց կարգավիճակից բխող անհրաժեշտ ուշադրության և աջակցության չեն արժանացել մինչև այսօր։
2020 թվականի աշնանն ադրբեջանական ագրեսիան հանգեցրել է Արցախի շուրջ 40 000 քաղաքացիների բռնի տեղահանության, որի հետևանքով մարդիկ կորցրել են իրենց հայրենի տները, հողերը և ունեցվածքը։ Նրանց թվում են մարդիկ, որոնք արդեն երրորդ անգամ են տեղահանվել ադրբեջանական շարունակական ագրեսիայի պատճառով: Ապաստանելով հիմնականում Արցախի այլ բնակավայրերում և Հայաստանի Հանրապետությունում՝ նրանք պատերազմից ավելի քան երկուսուկես տարի անց էլ շարունակում են բախվել սոցիալ֊հոգեբանական բազմաթիվ խնդիրների թե՛ Հայաստանում, թե՛ Արցախում կենսագործունեության գրեթե ամեն քայլափոխի։
Այսօր ավելի քան 15000 բռնի տեղահանվածներ ապրում են Արցախում շրջափակման մեջ՝ պայքարելով ինչպես տեղահանության, այնպես էլ շրջափակման հետևանքների դեմ։ Արցախի շրջափակման արդյունքում նրանց համար նախատեսված շուրջ 3700 բնակարանների կառուցումը կասեցվել է՝ Արցախ ներկրված շինանյութի բացակայության պատճառով։ Մարդիկ շարունակում են ապրել ժամանակավոր կացարաններում, հյուրանոցներում և հանրակացարաններում։
Շրջափակման հետևանքով Արցախի պետական բյուջեի առջև ծառացած խնդիրների պատճառով Հայաստանում և Արցախում ժամանակավոր կացարանի կարիք ունեցող շուրջ 30 000 բռնի տեղահանված անձինք ժամանակին չեն ստանում բնակարանի վարձի ամսական փոխհատուցումը, ինչի հետևանքով նրանց սոցիալական վիճակն ու բնակարանային պայմանները զգալիորեն վատթարանում են։
Կենսական ենթակառուցվածքների մշտական խաթարման, թերսնման, առաջին անհրաժեշտության ապրանքների և ծառայությունների բացակայության, Ադրբեջանի գործողություններից բխող անվտանգության սպառնալիքների պայմաններում փախստականի և բռնի տեղահանված անձանց հոգեկան առողջությունն ավելի է վատանում՝ ի հավելումն նրանց արդեն իսկ գոյություն ունեցող հոգեբանական խնդիրների։
Սրանք ընդամենը խնդիրների մի մասն են։ Բռնի տեղահանված և փախստական անձանց իրավունքների և խնդիրների վերաբերյալ ՄԻՊ աշխատակազմի կողմից պատրաստվում է զեկույց, որը կհրապարակվի առաջիկայում՝ մանրամասն ներկայացնելով առկա բոլոր մարտահրավերները։
Միջազգային հանրությունը՝ ի դեմս ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի, պետք է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկի հայ փախստականների և բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությունն ապահովելու համար՛՛։

Омбудсмен Арцаха Гегам Степанян выступил с заявлением по случаю Всемирного дня беженцев.
''Всемирный день беженцев – это очередной повод, чтобы говорить о правах беженцев и вынужденных переселенцев. Несмотря на то, что на различных площадках постоянно поднимаются вопросы о правах тысяч армян, оказавшихся в статусе беженцев и вынужденных переселенцев вследствие агрессивных действий Азербайджана, тем не менее, поднятые вопросы так и не удостоились адресного внимания со стороны международного сообщества.
В результате армянских погромов в Баку, Сумгаите, Кировабаде и ряде других населённых пунктов Советского Азербайджана, депортаций, а также агрессивной войны, развязанной азербайджанской стороной против Арцаха в 1990-х годах, более 500 000 армян стали беженцами, которые, к сожалению, до сих пор не удостоились необходимого внимания и поддержки, вытекающей из их статуса.
Осенью 2020 года азербайджанская агрессия привела к насильственной депортации около 40 000 граждан Арцаха, в результате которой люди потеряли свои родные дома, земли и имущество. В их число входят также люди, которые уже трижды подвергаются депортации из-за продолжающейся азербайджанской агрессии. Найдя убежище преимущественно в других населенных пунктах Арцаха и в Республике Армения, спустя более 2,5 лет после войны эти люди продолжают сталкиваться с многочисленными социально֊психологическими проблемами практически на каждом этапе своей жизнедеятельности как в Армении, так и в Арцахе.
Сегодня более 15 000 вынужденных переселенцев живут в Арцахе в условиях блокады, борясь с последствиями как депортации, так и блокады. В результате блокады Арцаха строительство около 3700 квартир, предусмотренных для вынужденных переселенцев, было приостановлено из-за отсутствия строительных материалов, импортируемых в Арцах. Так, люди продолжают жить во временных приютах, отелях и общежитиях.
Ввиду проблем, с которыми сталкивается государственный бюджет Арцаха из-за блокады, около 30 000 вынужденных переселенцев, нуждающихся во временном жилье в Армении и Арцахе, вовремя не получают свою ежемесячную компенсацию за жильё, в результате чего их социальное положение и жилищные условия значительно ухудшаются.
В условиях постоянного нарушения работы жизненно важной инфраструктуры, недоедания, отсутствия товаров и услуг первой необходимости, угроз безопасности, исходящих от действий Азербайджана, психическое здоровье беженцев и вынужденных переселенцев ухудшается в дополнение к их уже существующим психологическим проблемам.
Это всего лишь часть имеющихся проблем. Аппарат Омбудсмена готовит доклад о правах и проблемах вынужденных переселенцев и беженцев, который будет опубликован в ближайшее время, подробно представив все существующие вызовы.
Международное сообщество в лице офиса Верховного комиссара ООН по делам беженцев должно незамедлительно принять меры для обеспечения защиты прав армянских беженцев и вынужденных переселенцев'',-отмечается в заявлении.