ՄԱԿ-ում Շվեյցարիայի ներկայացուցիչը կոչ է արել սննդի կարիք ունեցողների համար անխոչընդոտ մատակարարումներ իրականացնելուն ուղղված քայլեր ձեռնարկել
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում քննարկման ժամանակ Շվեյցարիայի ներկայացուցիչը, խոսելով աշխարհում հակամարտությունների հետևանքով սննդի ճգնաժամի մասին, անդրադարձել է նաև Լաչինի միջանցքի արգելափակման հարցին։
Դիվանագետի խոսքով՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն երբեմն հնարավորություն չի ունենում իրականացնելու իր մարդասիրական առաքելությունը, ինչպես, օրինակ, Լաչինի միջանցքի դեպքում։
Նա բոլորին կոչ է արել սննդի կարիք ունեցողների համար անխոչընդոտ մատակարարումներ իրականացնելուն ուղղված քայլեր ձեռնարկել։

В ходе обсуждения в Совбезе ООН представитель Швейцарии призвал всех принять меры для обеспечения бесперебойных поставок продуктов питания нуждающимся
В ходе обсуждения в Совбезе ООН представитель Швейцарии, говоря о продовольственном кризисе в результате конфликтов в мире, коснулся и вопроса блокировки Лачинского коридора.
По словам дипломата, Международный комитет Красного Креста иногда не имеет возможности выполнять свою гуманитарную миссию, как, например, в случае с Лачинским коридором.