ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդին կոչ եմ արել փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լաչինի միջանցք. ՀՀ ՄԻՊ
ՀՀ ՄԻՊ Քրիստիննե Գրիգորյանը Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակելու վերաբերյալ միջազգային գնահատականներ կան, բայց պետք են նաև հստակ գործողություններ:
«Միջազգային կարևոր դերակատարներ ու կազմակերպություններ ուղիղ և հասցեական գնահատականներ են հնչեցրել: Շարունակվող բլոկադան հիմք է տալիս պնդելու, որ գնահատականներն այլևս մեզ չեն բավարարում, որովհետև իրավիճակը դրանից չի փոխվում, անհրաժեշտ է անցնել գործողությունների: Մասնավորապես ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդին կոչ եմ արել ուղարկել փաստահավաք առաքելություն Լաչինի միջանցք՝ տեղում իրավիճակը հասկանալու և իր հետևությունների համար հիմք ունենալու համար»,- ասաց Գրիգորյանը:
Գրիգորյանը շեշտեց, որ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ին պիտի ներկայացվեն իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկություններ ՄԱԿ-ի մասնագիտացված կազմակերպությունների կողմից:

Я призвала Совет ООН по правам человека направить миссию по установлению фактов в Лачинский коридор։ Омбудсмен РА
Омбудсмен Армении Кристинне Григорян в беседе с журналистами после заседания правительства отметила, что есть международные оценки относительно закрытия Азербайджаном Лачинского коридора, но необходимы также четкие действия. «Важные международные акторы и организации дали прямые и адресные оценки.
Но продолжающаяся блокада дает основание утверждать, что оценки нас больше не удовлетворяют, потому что ситуация от этого не меняется, необходимо перейти к действиям. В частности, я призвала Совет ООН по правам человека направить миссию по установлению фактов в Лачинский коридор, чтобы на месте понять ситуацию и иметь основу для своих выводов», - сказала Григорян.
Григорян подчеркнула, что информация о ситуации должна быть представлена в СБ ООН специализированными организациями ООН.