Լիխտենշտայնի իշխանապետության արքայազնը և մարդասիրական այլ առաջնորդներ պատրաստակամություն են հայտնել գլխավորելու դեպի ԼՂ մարդասիրական օդային օգնությունը. Վարդանյան
Նորին Վսեմություն Լիխտենշտայնի արքայազն Միխաելը (Prince Michael) պատրաստակամություն է հայտնել գլխավորելու մարդասիրական օդային օգնությունը դեպի շրջափակված Լեռնային Ղարաբաղ (Արցախ) և գտնվելու այն օդանավի մեջ, որը թռչելու է տարածաշրջան՝ հասցնելու այդքան անհրաժեշտ սնունդն ու դեղորայքը՝ կազմակերպված «Ազնավուր» հիմնադրամի կողմից։ Այս մասին իր տելեգրամյան էջում հայտնել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը:
՛՛Ըստ այս մարդասիրական առաքելության մեր գործընկերներից մեկի՝ շվեյցարական Impact Investing Solutions ընկերության՝ «Նորին Վսեմություն Լիխտենշտայնի արքայազն Միխաելի հետ միասին աշխարհի այլ առաջնորդներ, պետությունների ներկա և նախկին ղեկավարներ ևս պատրաստ են կենսական անհրաժեշտության ապրանքներն օդային կամուրջով հասցնելու Լեռնային Ղարաբաղ, որտեղ 120 հազար մարդ, այդ թվում՝ 30 հազար երեխա, արդեն ութ ամսից ավելի է, ինչ զրկված է սննդից ու դեղորայքից»։
Դեպի Լեռնային Ղարաբաղ մարդասիրական օդային օգնություն կազմակերպելու կոչն առաջին անգամ հնչել է 2022 թվականի դեկտեմբերին համաշխարհային մարդասիրական առաջնորդների կողմից, որոնց թվում էին՝ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Լեյմա Գբոուն, Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար և առողջապահության նախկին նախարար Բեռնար Քուշները, կլիմայի և հավասարության քարոզիչ, Unilever-ի նախկին գործադիր տնօրեն Պոլ Պոլմանը, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն, ինչպես նաև շատ ու շատ իրավապաշտպաններ և խաղաղության ակտիվիստներ:
Այսպիսով՝ կազմակերպվում է միջազգային մարդասիրական օդային մատակարարում, որը սննդամթերք և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքներ է հասցնում տեղի բնակչությանը և դուրս բերում ծանր հիվանդներին: Վերջինների թվում են Ստեփանակերտի հանրապետական ​​բժշկական կենտրոնի մի քանի ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներ, որոնց փրկության համար պահանջվում է անհետաձգելի բուժօգնություն, որը, սակայն, չի կարող պատշաճ կերպով մատուցվել շրջափակման պատճառով։
Միևնույն ժամանակ, քանի դեռ ճանապարհը շարունակում է արգելափակված մնալ, մարդասիրական օդային կամուրջը պետք է օգնի տեղի բնակչությանը՝ գոյատևելու ու դիմակայելու: Ստեփանակերտի օդանավակայանը կարող է շահագործվել այս նպատակով։ Սա որևէ լրացուցիչ ջանք չի պահանջելու միջազգային հանրությունից, բացառությամբ՝ ապահովելու օդային մատակարարումներն ու օդային կամրջի անվտանգությունը:
Պարենի համաշխարհային ծրագրին և Կարմիր խաչին կոչ է արվել առաջիկա օրերին կազմակերպել չվերթը, և Նորին Վսեմություն Լիխտենշտայնի արքայազն Միխաելը պատրաստ է գլխավորելու առաջին մարդասիրական առաքելությունը՛՛,-նշել է նա։

Его Светлость принц Михаэль Лихтенштейнский выразил готовность возглавить гуманитарный воздушный конвой в осажденный Арцах: Варданян
Его Светлость принц Михаэль Лихтенштейнский выразил готовность возглавить гуманитарный воздушный конвой в осажденный Нагорный Карабах (Арцах) и находиться на борту, который полетит в этот регион, чтобы доставить столь необходимые продукты питания и медикаменты, организованные Фондом Азнавура. Об этом на своем канале в Телеграме написал бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян.
''По словам одного из наших партнеров по этой гуманитарной миссии, швейцарской компании Impact Investing Solutions, "вместе с Его Светлостью Принцем Михаэлем другие мировые лидеры, действующие и бывшие главы государств также готовы осуществлять необходимые воздушные перевозки в Нагорный Карабах, где уже более 8 месяцев 120 000 человек, в том числе 30 000 детей, лишены продовольствия и медикаментов".
С призывом организовать гуманитарный воздушный конвой в Нагорный Карабах впервые выступила в декабре 2022 года группа мировых гуманитарных лидеров, среди которых лауреат Нобелевской премии мира Лейма Гбови, бывший министр иностранных дел и бывший министр здравоохранения Франции Бернар Кушнер, активный участник кампаний по защите климата и равноправия, бывший генеральный директор компании Unilever Пол Полман, бывший президент Ирландии Мэри Робинсон, бывший президент Мексики Эрнесто Седильо и многие другие правозащитники и борцы за мир.
Международный гуманитарный воздушный конвой в настоящее время находится в процессе организации. Он доставит местному населению продукты питания и другие предметы первой необходимости, а также эвакуирует в безопасное место тех, чья жизнь находится в опасности. Среди них - несколько пациентов Республиканского медицинского центра Степанакерта, находящихся в тяжелом состоянии и нуждающихся в срочной медицинской помощи, которая не может быть оказана должным образом на месте из-за блокады.
До тех пор, пока дорога остается заблокированной, гуманитарный воздушный конвой должен помочь выживанию и обеспечению жизнедеятельности местного населения. В Степанакерте уже есть готовый к работе аэропорт, который может быть использован для этой цели. Это не потребует никаких дополнительных усилий со стороны международного сообщества, кроме тех, которые необходимы для поддержания воздушного конвоя и обеспечения его безопасности.
В настоящее время направлены обращения ко Всемирной продовольственной программе (ВПП) и к Красному Кресту с просьбой организовать полет в ближайшие дни, а Его Светлость Принц Михаэль Лихтенштейнский готов возглавить первую гуманитарную миссию'',-отметил он..