ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց սոցիալական աջակցությունը կշարունակվի մինչև տարեվերջ` որոշակի փոփոխություններով
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց պետության կողմից տրամադրվող սոցիալական աջակցության ծրագիրը որոշակի բացառություններով կշարունակվի մինչև 2025 թվականի դեկտեմբեր ամիսը ներառյալ:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ժողովրդագրության և ընտանիքի սոցիալական երաշխիքների վարչության պետ Արտակ Հարությունյանը:
«Մինչև 2025 թվականի մարտ ամիսը ներառյալ շարունակվելու է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց սոցիալական աջակցության միջոցառումը՝ որոշակի բացառություններով: Մասնավորապես՝ հունվար ամսից 10 հազար դրամ աջակցության բաղադրիչը դուրս է եկել և միայն 50 հազար դրամ ստացողներն են ընդգրկվել վճարման ցուցակներում: Խոսքը մոտ 97 հազար շահառուի մասին է: Ապրիլ ամսից սկսած՝ աջակցությունն արդեն ուղղվելու է առանձին խմբերի՝ 63 տարեկանը լրացած, անչափահաս, պարտադիր կրթության ոլորտում դեռևս սովորող 18 տարեկանը լրացած, 1-ին, 2-րդ խմբի հաշմանդամ և կերակրողին կորցրածի կենսաթոշակ կամ նպաստ ստացող անձանց: Նրանք կշարունակեն ստանալ սոցիալական աջակցություն՝ ապրիլ-հունիս ամիսների համար՝ յուրաքանչյուր շահառուի հաշվով 40 հազար դրամ, իսկ հուլիսից մինչև դեկտեմբեր ամիսը ներառյալ՝ 30 հազար դրամ»,-մանրամասնեց Հարությունյանը՝ հավելելով, որ  ապրիլի 1-ից շահառուների թիվը կանխատեսվում է մոտ 54 հազարի շրջանակում:
Նրա խոսքով՝  փոփոխությունները կատարվել են վերլուծությունների արդյունքում, որպեսզի աջակցությունից սկսեն օգտվել առանձին խմբի անձինք:
Ըստ այդմ՝ հաշվի են առնվել արդեն գործող բնակարանային ապահովման ծրագիրը ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց համար,  հասարակության մեջ նրանց ինտեգրվելու հանգամանքը, ինչպես նաև այն, որ շուրջ 25 հազար մարդ արդեն աշխատանք է գտել ՀՀ-ում:
Հարությունյանն ընդգծեց, որ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց  բնակարանային ապահովման ծրագրի շահառուներն այդ աջակցությունից չեն զրկվելու բնակարան ձեռք բերելու պատճառով:

Социальное содействие насильственно перемещенным лицам из Нагорного Карабаха продолжится до конца года с некоторыми изменениями
Государственная программа социальной помощи насильственно перемещенным лицам из Нагорного Карабаха продлится до декабря 2025 года, за некоторыми исключениями.
Об этом в беседе с корреспондентом Арменпресс заявил начальник Управления демографии и социальных гарантий семьи Министерства труда и социальных вопросов Армении Артак Арутюнян.
“Мера социального содействия насильственно перемещенным лицам из Нагорного Карабаха будет действовать до марта 2025 года, за некоторыми исключениями. В частности, с января отменен компонент поддержки в размере 10 000 драмов, а в списки выплат включены только те, кто получает 50 000 драмов. Это касается около 97 000 бенефициаров. Начиная с апреля, содействие будет направлено ​​на отдельные группы: лица старше 63 лет, несовершеннолетние, лица старше 18 лет, продолжающие обучение в системе обязательного образования, инвалиды 1-й и 2-й групп, а также лица, получающие пенсии или пособия, лица потерявшие кормильца. Они продолжат получать социальное содействие в течение апреля - июня в размере 40 000 драмов на каждого бенефициара, а с июля по декабрь включительно - 30 000 драмов”, - уточнил Арутюнян, добавив, что число бенефициаров с апреля 1 будет в пределах 54 000.
Арутюнян сказал, что изменения были внесены в результате анализа, для того чтобы содействием смогла бы пользоваться отдельная группа людей.
В соответствии с этим были приняты во внимание уже действующая жилищная программа для насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, обстоятельство их интеграции в общество, а также то, что около 25 000 человек уже нашли работу в Армении.
Арутюнян подчеркнул, что бенефициары жилищной программы для насильственно перемещенных лиц из Нагорного Карабаха не будут лишены этого содействия из-за необходимости приобретения жилья.