ԼՂ հայերի իրավունքների հասցեագրումը մշտապես պետք է լինի ԵՄ ուշադրության ներքո. իսպանացի պատգամավոր
Իսպանացի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուի կարծիքով՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայ բնակչության իրավունքների հասցեագրումը մշտապես պետք է լինի միջազգային հանրության ուշադրության ներքո, և այս ուղղությամբ անհրաժեշտ են հստակ քայլեր այնպիսի կազմակերպության կողմից, ինչպիսին Եվրոպական միությունն է։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին ի պատասխան՝ այս մասին ընդգծեց պատգամավորը՝ հավելելով, որ չնայած ներկայումս գլոբալ այլ հակամարտությունների, որոնց վրա սևեռված է քաղաքական գործիչների և լրատվամիջոցների ուշադրությունը (Ուկրաինա, իսրայելա-պաղեստինյան- հեղ.), չպետք է անտեսվեն Լեռնային Ղարաբաղում ընդամենը վեց ամիս առաջ տեղի ունեցած ցավալի դեպքերը:
«Անմեղ քաղաքացիների ողբերգական վիճակը և տառապանքը պահանջում են անհապաղ ուշադրություն և քայլեր միջազգային հանրությունից, հատկապես այնպիսի կազմակերպություններից, ինչպիսին Եվրոպական միությունն է»,- շեշտեց նա:
Ինյարիտուի դիտարկմամբ՝ միջազգային հանրության միջամտության հրատապ անհրաժեշտություն կա՝ ապահովելու հարյուր հազարից ավելի տեղահանված արցախահայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը, ովքեր ստիպված են եղել լքել իրենց տները՝ խուսափելով բռնությունից և հալածանքներից:
Պատգամավորը կարծիք հայտնեց, որ հայ ազգի նորագույն պատմությունը նշանավորվում է հազարամյակներ շարունակ այդ հողերում (ԼՂ-ում-հեղ.) բնակվելով, որը, սակայն, տվյալ պարագայում, Ադրբեջանի զավթողական քաղաքականության հետևանքով՝ մնաց առանց հայերի։
«Վերջին տարիներին մենք ականատեսը եղանք ադրբեջանական վարչակարգի կողմից իրականացվող էթնիկ զտումների արագ արշավի, որի նախնական փուլը ծավալվեց 2020 թվականին՝ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի հրահրած պատերազմի ընթացքում՝ Թուրքիայի աջակցությամբ։ Դրան հաջորդեց բռնության երկրորդ ալիքը՝ 2023 թվականի սեպտեմբերին», - նշեց պատգամավորը՝ հավելելով, որ այդ իրադարձությունները, ցավալիորեն, հանգեցրին հայ բնակչության իսպառ անհետացմանն իրենց նախնիների հայրենիքից։
«Որպես եվրոպացիներ՝ հաճախ ինքներս մեզ հռչակում ենք որպես մարդու իրավունքների պաշտպաններ: Այժմ ժամանակն է՝ ցույց տալու այս հանձնառությունը հստակ գործողություններով, այլ ոչ թե անորոշ քաղաքական հռետորաբանությամբ: Հրամայական է, որ մենք վճռական քայլեր ձեռնարկենք այս հումանիտար ճգնաժամը հաղթահարելու և մարդու իրավունքների պաշտպանության մեր սկզբունքները պահպանելու համար»,- եզրափակեց Ջոն Ինյարիտուն:

Права армян Нагорного Карабаха всегда должны быть в центре внимания ЕС: депутат Парламента Испании
По мнению депутата Парламента Испании Джона Иньярриту, вопрос прав принудительно перемещенного армянского населения Нагорного Карабаха всегда должен быть в центре внимания международного сообщества, и в этом направлении необходимы четкие шаги со стороны такой организации, как Европейский Союз.
Отвечая на вопрос корреспондента @armenpress, депутат подчеркнул это, добавив, что, несмотря на другие глобальные конфликты, на которых сосредоточено внимание политиков и СМИ (Украина, израильско-палестинский конфликт), не следует игнорировать и прискорбные события, произошедшие полгода назад в Нагорном Карабахе.
«Трагическая ситуация и страдания невинных граждан требуют немедленного внимания и шагов со стороны международного сообщества, особенно со стороны таких организаций, как Европейский Союз», - подчеркнул он.
По словам Иньярриту, существует острая необходимость вмешательства международного сообщества для обеспечения прав и безопасности более 100 000 перемещенных арцахских армян, которые вынуждены были покинуть свои дома, спасаясь от насилия и преследований.
Депутат отметил, что армянский народ жил на этих землях (в Нагорном Карабахе) на протяжении тысячелетий, однако, сегодня в результате агрессивной политики Азербайджана они остались без армян.
«В последние годы мы стали свидетелями стремительной кампании этнической чистки, проводимой азербайджанским режимом, начало которой было положено в 2020 году, во время войны против Нагорного Карабаха, спровоцированной Азербайджаном при поддержке Турции. За этим последовала вторая волна насилия в сентябре 2023 года», - отметил депутат, добавив, что эти события, к сожалению, привели к полному изгнанию армянского населения с Родины их предков.
«Как европейцы, мы часто провозглашаем себя защитниками прав человека. Сейчас настало время продемонстрировать эту приверженность конкретными действиями, а не расплывчатой политической риторикой. Крайне важно, чтобы мы предприняли решительные действия для преодоления этого гуманитарного кризиса и отстаивания наших принципов защиты прав человека», - заключил Джон Иньярриту.