ԼՂ հակամարտությունը չի կարող ռազմական լուծում ունենալ. ՄԽ համանախագահող երկրների ԱԳ նախարարներ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները հանդես են եկել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ համատեղ հայտարարությամբ:
«Բրատիսլավայում նախարարների խորհրդի շրջանակներում կայացած հանդիպման կապակցությամբ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները (ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, Ֆրանսիայի՝ Եվրոպայի և արտաքին գործերի պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լեմուանը, ԱՄՆ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի տեղակալ Ֆիլ Ռիքերը) շարունակում ենք հավատարիմ մնալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում միջնորդությանը:
Համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները դրական են գնահատում շփման գծում և միջազգային սահմանին բռնության հարաբերական ցածր մակարդակը և շնորհակալ են կողմերին՝ լարվածության սրման վտանգը նվազեցնելու նպատակով անմիջական կապի ուղիներն ամբողջովին օգտագործելու համար, ինչպես ԱԳ նախարարները պայմանավորվել էին հունիսին՝ Վաշինգտոնում կայացած խորհրդակցությունների ժամանակ»,- ասված է հայտարարության մեջ:
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները  ողջունել են անցյալ տարվա ընթացքում ձեռնարկված հստակ քայլերը, որոնք ուղղված են եղել լարվածության նվազեցմանը և բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելուն, ինչպես կոչ էին արել համանախագահող երկրները 2018-ի դեկտեմբերին հրապարակված միլանյան հայտարարությամբ և ինչպես նախարարները համաձայնել էին անել Փարիզում՝ 2019-ի հունվարին:
«Մենք ողջունում ենք մարդասիրական միջոցառումներն իրականացնելու ջանքերը, որոնք քննարկել են երկրների ղեկավարներն ապրիլին՝ Վիեննայում կայացած հանդիպմանը, մասնավորապես՝ վերջերս տեղի ունեցած լրագրողների փոխադարձ այցերը և բանտարկյալների համաժամանակյա ազատ արձակումը հունիսի 28-ին: Նկատելով, որ նման ջանքերը կարևոր դեր են խաղում խաղաղ լուծում գտնելուն ուղղված առարկայական բանակցություններին նպաստող մթնոլորտի ստեղծման հարցում, պատվիրակությունների երեք ղեկավարները կոչ են անում մարդասիրական և անվտանգության հավելյալ միջոցառումներ իրականացնել:
Մտածելով հարազատներին կորցրած մարդկանց սարսափելի տառապանքների մասին՝ մենք կողմերին կոչ ենք անում կրկնապատկել ջանքերը՝ աջակցելու Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեին՝ անհետ կորած մարդկանց մասին տեղեկությունները փոխանակելու հարցում, ինչպես երկու երկրների ղեկավարները պայմանավորվել էին Փարիզում՝ 2014-ի հոկտեմբերին կայացած գագաթնաժողովում: Գնահատելով գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի զգալի ավանդը հրադադարի պահպանման հարցում՝ ընդգծում ենք նրա՝ մոնիթորինգային առաքելությունն ընդլայնելու շուրջ բանակցությունների վերսկսման կարևորությունը, որի վերաբերյալ կողմերը համաձայնություն են ձեռք բերել 2016-ին:
Ողջունում ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների՝ 2020-ի սկզբին համանախագահների հովանու ներքո կրկին հանդիպելու մտադրությունը, որը նպատակաուղղված է առավել ինտենսիվ դարձնելու խաղաղ կարգավորման առանցքային խնդիրների շուրջ բանակցությունները, և աջակցելու բարձրագույն մակարդակով հետագա բանակցությունների անցկացմանը»,- նշել են հայտարարության հեղինակները:
Պատվիրակությունների ղեկավարները վերահաստատել են, որ արդար և երկարատև կարգավորումը պետք է հիմնված լինի մասնավորապես ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ժողովուրդների ինքնորոշման և հավասար իրավունքների վերաբերյալ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքների վրա՝ վկայակոչելով համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների և Ադրբեջանի ու Հայաստանի ԱԳ նախարարների՝ 2009-ին Աթենքում նախարարական խորհրդի հանդիպման ավարտին արված համատեղ հայտարարությունը: Այն պետք է ներառի նաև հավելյալ կետեր, որոնք առաջարկվել են համանախագահող երկրների նախագահների կողմից 2009-2012 թթ-ին:
«Պատվիրակությունների ղեկավարները ևս մեկ անգամ ընդգծում են, որ ստատուս-քվոն անընդունելի է, և հակամարտությունը չի կարող ռազմական լուծում ունենալ: Հետևաբար, կոչ ենք անում կողմերին՝ բարեխիղճ առարկայական բանակցություններ վարել՝ առանց հետաձգումների կամ պայմանների: Պատվիրակությունների ղեկավարները վստահություն են հայտնում, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափը շարունակում է անփոփոխ հիմնակետ լինել կայուն կարգավորման հասնելու համար: Կոչ ենք անում կողմերին՝ համագործակցել միմյանց և ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ, որոնց մենք կհրահանգենք շարունակել իրենց միջնորդական ջանքերը»,- ընդգծված է հայտարարության մեջ:

Главы делегаций стран Минской группы ОБСЕ выступили с заявлением по итогам встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Братиславе
Главы делегаций стран Минской группы ОБСЕ выступили с заявлением по итогам встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Братиславе.
В заявлении, в частности, отмечается:  «Главы делегаций стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ (министр иностранных дел РФ Сергей Лавров, госсекретарь Франции по делам Европы и иностранных дел Жан-Батист Лемуан, заместитель госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Фил Рикер) продолжают оставаться верными посредничеству в вопросе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта».
Главы делегаций стран-сопредседателей положительно оценивают относительно низкий уровень насилия на линии соприкосновения и на международной границе и благодарны сторонам за полное использование путей прямой связи с целью снижения угрозы эскалации напряженности, как договорились главы МИД на совещаниях в Вашингтоне в июне.
Главы делегаций стран-сопредседателей МГ ОБСЕ приветствовали предпринятые в прошлом году четкие шаги, направленные на снижение напряженности и подготовку населения к миру, как призвали страны-сопредседатели в опубликованном в декабре 2018 года миланском заявлении и как министры согласились сделать это в Париже в январе 2019 года.
Заметив, что подобные усилия играют важную роль в создании атмосферы, способствующей предметным переговорам, направленным на поиск мирного решения, три главы делегаций призывают к гуманитарным и дополнительным мерам безопасности.
«Думая о страшных страданиях людей, потерявших родных, мы призываем стороны удвоить усилия по содействию международному комитету Красного Креста в обмене информацией о пропавших без вести людях, как лидеры двух стран договорились на саммите в Париже в октябре 2014 года»,- говорится в заявлении.
Главы делегаций приветствовали намерение министров иностранных дел Азербайджана и Армении вновь встретиться под эгидой сопредседателей в начале 2020 года, которое направлено на то, чтобы сделать более интенсивными переговоры по ключевым вопросам мирного урегулирования, и содействовать проведению дальнейших переговоров на высшем уровне.
Главы делегаций подтвердили, что справедливое и долгосрочное урегулирование должно быть основано, в частности, на принципах Хельсинкского Заключительного акта о неприменении силы, территориальной целостности и самоопределении и равноправии народов, ссылаясь на совместное заявление глав делегаций стран-сопредседателей и министров иностранных дел Азербайджана и Армении, сделанное по итогам встречи в Афинах в 2009 году.
В конце главы делегаций призвали стороны сотрудничать друг с другом и сопредседателями Минской группы ОБСЕ, которым они поручат продолжить свои посреднические усилия.