ԼՂ բանակցային սեղանին կարգավորման փուլային տարբերակ է դրված. Սերգեյ Լավրով
Ղարաբաղյան բանակցությունների սեղանին դրված են փաստաթղթեր, որոնցով առաջարկվում է հակամարտության փուլային կարգավորում:
Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 21-ին, հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Գորչակովի անվան Հանրային դիվանագիտության աջակցման հիմնադրամի ակումբի անդամների հետ տեսակոնֆերանսի ժամանակ:
Նար խոսքով, կան Մադրիդյան սկղբունքներ, կան փաստաթղթեր, որոնք 2010-2011 թթ. համաձայնեցվել են Ռուսաստանի հետ. խոսքը, այսպես կոչված, կազանյան փաստաթղթի մասին է:
«Անցյալ տարվա ապրիլին Մոսկվայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մասնակցությամբ տեղի ուենցած Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման ժամանակ տարածվել են նախագծեր, որոնք ակիվորեն քննարկվում են: Այս փաստաթղթերը ենթադրում են փուլային մոտեցման հիքի վրա կարգավորման գործընթացի առաջ մղում», - ասել է Լավրովը:
Նրա խոսքով, հակամարության կողմերին առաջարկվում է առաջին փուլում լուծել առավել կարևոր խնդիրները՝ «Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ առկա շրջանների վերադարձ և տրանսպորտային, տնտեսական ու այլ կոմոնիկացիաների ապաշրջապակում»:
Այս մասին նա խոսել է ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Անվըագության խորհրդի բանաձևերի կատարման համատեքստում, որոնց մասին հաճախակի բարձրաձայնում է Բաքուն:
«ՄԱԿ-ի Անվըագության խորհրդի բանաձևերի կատարման հարցում կարևոր քայլ կլինի, եթե մենք հասնենք այդ փաստաթղթերի ստորագրման շուրջ որոշման: Այդ բանաձևերով պահանջվում էր դադարեցնել ռազմական գործողությունները և գալ պայմանավորվել: Կողմերը սկսել են պայմանավորվել, բայց պետք է հասնել պայմանավորվածության: Ռուսաստանը, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագախող երկիր, հենց դրան է ձգտում», - ասել է Լավրովը:

Лавров: на столе переговоров по Карабаху сейчас проект поэтапного урегулирования
На столе переговоров сейчас есть проект урегулирования карабахской проблемы на основе поэтапного подхода. Об этом сообщил глава МИД России Сергей Лавров в ходе круглого стола в онлайн-формате, организованного Фондом им. А.М.Горчакова.
«Есть Мадридские принципы, есть документы, которые готовились Российской Федерацией в 2010-2011 годах, так называемый Казанский документ, и есть проект, который год назад, в апреле прошлого года в Москве на встрече министров иностранных дел России, Армении и Азербайджана с участием сопредседателей МГ ОБСЕ были распространены, и они сейчас активно обсуждаются. Эти документы предполагают продвижение к урегулированию на основе поэтапного подхода. Предполагая на первом этапе решение наиболее актуальных проблем – освобождение ряда районов вокруг Нагорного Карабаха и разблокирование транспортных, экономических и прочих коммуникаций. Я убеждён, что когда мы пройдём к решению о подписании этих документов – это будет важнейший шаг в выполнении резолюций Совбеза ООН по карабахскому конфликту. Они требовали прекратить войну и начать договариваться. Договариваться начали, сейчас уже нужно договориться. Именно этого мы и добиваемся как сопредседатели Минской группы ОБСЕ», - заявил Лавров.
Глава российского МИД также прокомментировал традиционный тезис азербайджанских властей «о невыполнении Арменией четырех резолюций Совбеза ООН. «Резолюции, о которых идёт речь, это известные документы, и они принимались в разгар боевых действий. И они предполагали, прежде всего, полную остановку боевых действий и переход к урегулированию. В них да, подтверждалась территориальная целостность Азербайджанской республики, но в них же содержалось требование остановить войну и приступить к переговорам»,- сказал он. Министр добавил, что сейчас переговоры идут в формате Баку-Ереван с участием сопредседателей Минской группы ОБСЕ (Россия, США и Франция) и представителя председателя ОБСЕ. «Формат полезный, хороший, и именно в нем воплотилось то самое требование Совета безопасности, что нужно прекращать войны и начинать договариваться», - заметил он.