Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված ընտանիքներից 60 երեխա կմեկնի «Ինտերդոմ» ամառային ճամբար
Ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ, Ռուսաստանի Դաշնության Լուսավորության նախարարության, «Ժառանգություն և առաջընթաց» հիմնադրամի և Հայաստանում Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի ներկայացուցչության աջակցությամբ, Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված ընտանիքներից 60 երեխա ամառային արձակուրդներին կմեկնեն Իվանովոյի մարզ՝ «Ինտերդոմ» ճամբար:
Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի ներկայացուցչության ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վիկտորիա Դերիպասկոն նշեց. «Շատ հիանալի է, որ այնպիսի խոշոր կազմակերպություններ, ինչպիսին Լուսավորության նախարարությունն է, գործնական աջակցություն են ցուցաբերել մեր երեխաների երազանքների իրականացման գործում։ Ոչինչ ավելի թանկ չէ, քան երեխայի ժպիտը: Մենք սպասում ենք նրանց հանգստացած և ուսումնական տարին սկսելուն պատրաստ»։
Երեխաները բնակվում են Հայաստանի տարբեր քաղաքներում, մասնավորապես՝ Երևանում, Վանաձորում, Գյումրիում, Մասիս և Հրազդան քաղաքներում: Երեխաներին կուղեկցեն մանկավարժական կրթություն և երեխաների հետ աշխատելու փորձ ունեցող մասնագետներ: Երեխաների համար մշակվել է բազմակողմանի մշակութային, ժամանցային և կրթական ծրագիր:
«Շատ շնորհակալ եմ Ռուսաստանի Լուսավորության նախարարությանը և Հայաստանում Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի ներկայացուցչությանը, որ միասին մեզ հաջողվեց նման նախագիծ իրականացնել, երեխաներին առաջին հերթին ցույց տալ, որ իրենք միայնակ չեն, որ կան մարդիկ, ովքեր հոգ են տանում իրենց մասին։ Հուսով եմ, որ սա առաջին նման նախագիծն է, բայց ոչ վերջինը: Կարծում եմ՝ ինչ - որ կերպ կփորձենք գոնե մի փոքր փոխհատուցել այն կորուստները, որոնք նրանք ունեցել են վերջին մի քանի տարիների ընթացքում»,- նկատեց «Ժառանգություն և առաջընթաց» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Արթուր Սողոմոնյանը։

По инициативе российской стороны, при поддержке Министерства просвещения Российской Федерации, Фонда «Наследие и прогресс» и представительства Россотрудничества в Армении, 60 детей вынужденный переселенцев из Нагорного Карабаха отправятся на летние каникулы в Ивановскую область – лагерь «Интердом».
Как отметила Врио руководителя представительства Россотрудничества Виктория Дерипаско:
«Это очень здорово, что такие крупные организации, как Министерство Просвещения оказали практическую помощь в осуществлении мечты наших детей. Нет ничего дороже улыбки ребенка.
Мы ждем их отдохнувшими, повзрослевшими и готовыми начать учебный год»
Дети проживают в разных городах Армении, в частности есть участники из Еревана, Ванадзора, Гюмри, Масиса и Раздана. Сопровождать детей будут специалисты с педагогическим образованием и опытом работы с детьми. Специально для ребят разработана разносторонняя культурно-развлекательная и образовательная программа.
«Большое спасибо Министерству Просвещения России и представительству Россотрудничества в Армении, что вместе нам удалось сделать такой проект, показать детям в первую очередь, что они не одиноки, что есть люди, кто о них заботится. Я очень надеюсь, что это первый такой проект, но не последний. Думаю, каким-то образом мы попытаемся хотя бы немного компенсировать все те психологические потери, которые они принесли за последние несколько лет», - заметил член