Լեմկինի ինստիտուտը ահազանգել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում ցեղասպանության վտանգի մասին
Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտը զեկույց է հրապարակել Ադրբեջանի կողմից Արցախում ցեղասպանության վտանգի վերաբերյալ։
Զեկույցին կից գրառման մեջ նշվում է, որ զեկույցի հրապարակումը պայմանավորված է «շրջափակման ծանր հանգամանքներով և Արցախի և Հայաստանի սահմանների երկայնքով Ադրբեջանի ռազմական կուտակումներով»։
Զեկույցը մանրամասնորեն անդրադառնում է Արցախի պատմությանը, ներկայում շրջափակման հետևանքով ստեղծված ծանր իրավիճակին, ինչպես նաև 2020 թ․-ին Ադրբեջանի սանձազերծած լայնամասշտաբ պատերազմին և դրանում Թուրքիայի դերակատարությանը։
«Ադրբեջանի արշավում թուրքական զենքերի համատարած օգտագործումն արտացոլում է երկու երկրների միջև շարունակվող համագործակցությունը և Թուրքիայի հաստատակամ աջակցությունը Ադրբեջանի կողմից Արցախի տարածաշրջանի զավթմանը․․․ Միայն 2020 թվականի առաջին ինն ամիսներին Թուրքիան Ադրբեջանին վաճառել է 123 միլիոն դոլարի թուրքական զենք, որի կեսից ավելին, ինչպես արձանագրվել է, ձեռք է բերվել հակամարտության բռնկումից ընդամենը մեկ ամիս առաջ», - գրված է զեկույցում։
Ըստ Լեմկինի ինստիտուտի զեկույցի՝ պատերազմի ավարտը և խաղաղապահների տեղակայումը խաղաղություն չեն բերել տարածաշրջանին։
«Աշխարհաքաղաքական տուրբուլենտությունը պահպանվում է, քանի որ ադրբեջանական ուժերը մինչ օրս շարունակում են խաղաղ բնակչությանը սպառնալ ոտնձգությունների, Արցախի և Հայաստանի Հանրապետությունների վրա անկանոն հարձակումների, հայերի սպանությունների և առևանգումների, ինչպես նաև զինադադարի եռակողմ հայտարարության խախտումների միջոցով», - արձանագրում են զեկույցի հեղինակները՝ վկայակոչելով Բաքվի կողմից հրադադարի խախտման դեպքերը և Լաչինի միջանցքի շրջափակումը։
Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտը նաև արձանագրում է Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված ճգնաժամը, որն ըստ Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի՝ իրենից ներկայացնում է ցեղասպանական գործողություն։
Լեմկինի ինստիտուտի վերլուծաբանները նաև նշում են, որ «Transparancy International» հակակոռուպցիոն կենտրոնն Ադրբեջանը դասակարգել է որպես «Համախմբված ավտորիտար ռեժիմ»՝ 2022 թ․-ին այն դասելով Արևելյան Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում կոռուպցիայի առումով ամենավատ ցուցանիշն ունեցող երեք երկրների շարքում, և հակառակ դրա՝ Հայաստանը դասվել է լավագույն երեք երկրների շարքում։
Անդրադառնալով Արցախին՝ զեկույցում նշվում է, որ 2023 թ․-ին Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունն այն դասակարգել է որպես «մասամբ ազատ»՝ տալով 37/100 «Ազատության միավոր» այն դեպքում, երբ Հայաստանի Հանրապետությունը նույն տարում ստացել է 35 միավոր, իսկ Ադրբեջանը՝ 9։
«Ադրբեջանի և Արցախի Հանրապետության քաղաքական համակարգերի միջև առկա անհավասարությունը հսկայական խոչընդոտ է ցանկացած համաձայնագրի համար, որն Արցախը կներառի որպես Ադրբեջանի անբաժանելի մաս, քանի որ բռնապետության քաղաքացիություն ընդունելը նման է սեփական քաղաքացիական ազատություններից հրաժարվելուն և ճնշման ենթարկվելուն համաձայնություն տալուն», - գրված է զեկույցում։
Զեկույցում մանրամասնորեն ներկայացվում են Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը և, ընդհանուր առմամբ, երկրի իշխանությունների մակարդակով վարվող հայատյաց քաղաքականությունը։
2021 թ․ հուլիսից ի վեր Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտը բարձրաձայնել է Արցախում Ադրբեջանի կողմից տեղի ունեցող ցեղասպանության վտանգի մասին։
Արցախի հայերի սովամահությունը և բռնի տեղահանությունը կանխելու և Հայաստանի Հանրապետության հայերի նկատմամբ ցեղասպանական հետագա հնարավոր հարձակումները կանխելու համար Լեմկինի ինստիտուտը միջազգային հանրությանն առաջարկում է այդ թվում՝ հանրային կերպով ճանաչել Արցախում և Հայաստանում հայերի դեմ ցեղասպանության վտանգը, պահանջել անհապաղ դադարեցնել Լաչինի միջանցքի արգելափակումը, օդային ճանապարհով անմիջապես հումանիտար օգնություն հասցնել Արցախի քաղաքացիներին, ակտիվորեն միջամտել՝ պաշտպանելու Արցախը Ադրբեջանի զինված հարձակումից։

Институт Лемкина поднял тревогу об опасности геноцида в Нагорном Карабахе со стороны Азербайджана
Институт Лемкина по предотвращению геноцида опубликовал доклад об опасности геноцида в Арцахе со стороны Азербайджана.
В примечании к отчету говорится, что публикация отчета обусловлена ​​"тяжелыми обстоятельствами блокады и военными накоплениями Азербайджана вдоль границ Арцаха и Армении".
В докладе подробно рассматривается история Арцаха, нынешняя сложная ситуация, вызванная блокадой, а также широкомасштабная война, развязанная Азербайджаном в 2020 году, и роль Турции в ней.
«Широкое использование турецкого оружия в азербайджанской кампании отражает продолжающееся сотрудничество между двумя странами и твердую поддержку Турцией оккупации Азербайджаном региона Арцаха... Только за девять месяцев 2020 года Турция продала Азербайджану турецкого оружия на сумму $123 миллиона, более половины из которых, как зафиксировано, было закуплено всего за месяц до начала конфликта", - говорится в докладе.
Согласно отчету Института Лемкина, окончание войны и размещение миротворцев не принесли мира в регион.
"Геополитическая турбулентность сохраняется, поскольку азербайджанские силы продолжают угрожать гражданскому населению посредством преследований, нерегулярных нападений на Республики Арцах и Армению, убийств и похищений армян, а также нарушений трехстороннего заявления о прекращении огня", - отмечают авторы доклада ссылаясь на случаи нарушения режима прекращения огня и блокады Лачинского коридора со стороны Баку.
Институт Лемкина по предотвращению геноцида также фиксирует кризис, возникший в Арцахе в результате блокирования Лачинского коридора, что, по мнению бывшего главного прокурора Международного уголовного суда Луиса Морено Окампо, является актом геноцида.
Аналитики Института Лемкина также отмечают, что антикоррупционный центр "Transparency International" отнес Азербайджан к "консолидированному авторитарному режиму", поместив его в тройку стран с худшим индексом коррупции в Восточной Европе и Центральной Азии в 2022 году, тогда как Армения, наоборот, вошла в тройку лидеров.
Обращаясь к Арцаху, в докладе отмечается, что в 2023 году правозащитная организация Freedom House классифицировала его как «частично свободный», присвоив ему «Оценку свободы» 37/100, тогда как Республика Армения в том же году получила 35 баллов, а Азербайджан – 9.
«Несоответствие между политическими системами Азербайджана и Республики Арцах является огромным препятствием для любого соглашения, которое включало бы Арцах в качестве неотъемлемой части Азербайджана, поскольку принятие гражданства страны-диктатора сродни отказу от своих гражданских свобод и согласию на давление", - говорится в сообщении.
В докладе подробно представлено жестокое обращение Азербайджана с армянскими военнопленными и в целом антиармянская политика, проводимая на уровне властей страны.
Начиная с июля 2021 года Институт Лемкина по предотвращению геноцида с июля говорит об опасности геноцида, происходящего в Арцахе со стороны Азербайджана.
В целях предотвращения голода и насильственного переселения армян Арцаха, а также предотвращения дальнейших возможных геноцидных нападений на армян Республики Армения, Институт Лемкина предлагает международному сообществу, среди прочего, публично признать угрозу геноцида против армян в Арцахе и Армении, потребовать немедленного прекращения блокады Лачинского коридора, немедленной доставки гуманитарной помощи по воздуху гражданам Арцаха, активно вмешаться для защиты Арцаха от вооруженного нападения Азербайджана.