Լավրովը Բայրամովի հետ զրույցում ընդգծել է Լաչինի միջանցքով ԼՂ-ի  եւ Հայաստանի միջեւ անարգել կապի ապահովման մասին եռակողմ պայմանավորվածությունների անշեղ պահպանման անհրաժեշտությունը
Լավրովը Բայրամովի հետ զրույցում ընդգծել է Լաչինի միջանցքով ԼՂ-ի եւ Հայաստանի միջեւ անարգել կապի ապահովման մասին եռակողմ պայմանավորվածությունների անշեղ պահպանման անհրաժեշտությունը
Դեկտեմբերի 22-ին Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ:
Կողմերը քննարկել են ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում ստեղծված իրավիճակը, որը սրվել է Լաչինի միջանցքի փակման եւ տարածաշրջանում հանքահանքերի շահագործման շուրջ կողմերի տարաձայնությունների պատճառով:
Լավրովն ընդգծել է Լաչինի միջանցքով Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի միջեւ անարգել կապի ապահովման մասին եռակողմ պայմանավորվածությունների անշեղ պահպանման անհրաժեշտությունը:
Կողմերն ափսոսանք են հայտնել ս.թ. դեկտեմբերի 23-ին Մոսկվայում կայանալիք Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպմանը մասնակցելուց հրաժարվելու որոշման կապակցությամբ: Նախարարները կարևորել են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի, ինչպես նաև 2022թ. հոկտեմբերի 31-ի եռակողմ հայտարարությունների իրականացման ռիթմիկ աշխատանքի շարունակումը։

Лавров подчеркнул Байрамову необходимость неукоснительного соблюдения трехсторонних договоренностей об обеспечении беспрепятственной связи между Нагорным Карабахом и Арменией по Лачинскому коридору
22 декабря состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова с министром иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхуном Байрамовым.
Стороны обсудили ситуацию в зоне ответственности Российского миротворческого контингента, обострившуюся в связи с перекрытием Лачинского коридора и разногласиями сторон по разработке рудных месторождений в регионе. Лавров подчеркнул необходимость неукоснительного соблюдения трехсторонних договоренностей об обеспечении беспрепятственной связи между Нагорным Карабахом и Арменией по Лачинскому коридору.
Стороны выразили сожаление решением Еревана отказаться от участия в запланированной на 23 декабря с.г. в Москве встречи министров иностранных дел Азербайджана и Армении для обсуждения вопросов подготовки мирного договора.
Министры акцентировали важность продолжения ритмичной работы реализации трехсторонних заявлений лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 г., 11 января и 26 ноября 2021 г., а также 31 октября 2022 г.