Պայմանավորվածություն է եղել Աղդամով ճանապարհը բացելուց մեկ օր հետո բացել Լաչինի միջանցքը, սակայն Ստեփանակերտը պնդել է դրանց միաժամանակյա բացման վրա․ «Կոմերսանտը» գաղտնազերծել է Լաչինի միջանցքի շուրջ բանակցություններից մի հատված
Ռուսական «Կոմերսանտ» պարբերականը գաղտնազերծել է Մոսկվայի միջոցով Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակի հանգուցալուծման ուղղված բանակցությունների բովանդակությունը։ Մասնավորապես, պարբերականի հետ զրույցում ՌԴ պետական կառույցներից մեկի զարգացումներին ծանոթ պաշտոնյան հայտնել է, որ Մոսկվան Արցախի շուրջ իրավիճակը գնահատում են՝ «շատ ծանր», և կարծում է, որ Բաքուն պատրաստ չէ զիջումների. «Իրավիճակն ինչ-որ կերպ հանդարտեցնելու բոլոր փորձերը, որոնք ձեռնարկվում են մեր, արևմտյան ներկայացուցիչների ու միջազգային կազմակերպությունների կողմից, ոչնչի չեն հանգեցնում՝ Բաքուն չի նահանջում»։
Միարժամանակ նա ընդգծում է, որ լուծումներին դիմադրում են նաև ԼՂՀ իշխանությունները։ Որպես օրինակ՝ նա բերել է Աղդամով Լեռնային Ղարաբաղին ապրանքների մատակարարման Բաքվի առաջարկն։ Սակայն Ստեփանակերտը մերժել է այդ առաջարկը։ Ռուսական պետական կառույցներում պարբերականի զրուցակիցը կարծում է, որ Աղդամով ճանապարհն ի վերջո կբացվի։
Նրա խոսքով, ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն առաջարկել է տարբերակ, որին ի սկզբանե համաձայնել են թե՛ ադրբեջանական կողմը, թե՛ ղարաբաղցիները։ Դրա էությունն այն էր, որ Աղդամի ճանապարհը բացվի, սկսվի ԿԽՄԿ-ի միջոցով անհրաժեշտ ապրանքների առաքումը։ Այդ հատվածում երթևեկության մեկնարկից ուղիղ մեկ օր անց, Մոսկվայի առաջարկով, Լաչինի միջանցքով պետք է վերականգնվեր երթևեկությունը։
«Նման տարբերակը շատ բարձր մակարդակում համաձայնեցված էր»,- ասում է «Կոմերսանտի»-ի աղբյուրը։ Սակայն, ըստ նրա, Ստեփանակերտը այնուհետ պայման է դրել, որ Լաչինը պետք է բացվի ոչ թե 24 ժամ հետո, այլ անմիջապես։ Այնուհետ, ԼՂՀ-ն հայտարարեց, որ ադրբեջանական ծագման ապրանքները չպետք է առաքվեն Աղդամով, հետո սկանդալ եղավ Վագիֆ Խաչատրյանի հետ, որին ԼՂՀ իշխանությունները պահանջում էին անհապաղ ազատ արձակել։ Ի վերջո, փոխզիջումը ձախողվեց։

Степанакерт не согласился на транспортировку грузов через Агдам, потребовав единовременного открытия Лачинского коридора: «Коммерсант» рассекретил некоторые детали переговоров по Лачинскому коридору посредством Москвы
«Коммерсант» рассекретил некоторые детали переговоров вокруг ситуации по Лачинскому коридору посредством Москвы. В частности, чиновник правительства РФ, знакомый с ситуацией, в беседе с изданием заметил, что «в Москве обстановку оценивают как очень сложную и считают, что Баку на уступки не настроен». «Все попытки ситуацию как-то успокоить, которые предпринимаем мы, западники, международные организации, ни к чему не приводят. Баку не сдает назад»,— сообщил собеседник «Ъ».
При этом, отмечает он, власти НКР также упираются. В пример он привел сюжет с предложенным Баку альтернативным маршрутом снабжения Нагорного Карабаха — через Агдам. Степанакерт это предложение отверг. По его словам, глава МИД РФ Сергей Лавров предлагал вариант, на который поначалу согласились было и азербайджанская сторона, и карабахцы. Его суть состояла в том, чтобы открылась дорога через Агдам и по ней начался завоз всего необходимого через МККК. А ровно через сутки после начала движения в этом месте, согласно предложению Москвы, возобновлялось и движение в Лачинском коридоре.
«Такой вариант был в высокой степени готовности»,— говорит источник «Ъ». Но, по его словам, Степанакерт потом выдвинул условие, чтобы Лачин открылся не через 24 часа, а сразу, затем НКР заявила, что через Агдам не должны поставляться товары азербайджанского происхождения, потом случился скандал с похищением Вагифа Хачатряна, чьего немедленного освобождения потребовали власти НКР. «В итоге компромисса не получилось»,- сообщил источник.