Լաչինի միջանցքը պետք է մնա ռուս խաղաղապահների հսկողության տակ. ԵԱՀԿ-ում ՌԴ ներկայացուցիչ
Լաչինի միջանցքը պետք է մնա ռուս խաղաղապահների հսկողության տակ, Մոսկվան կոչ է անում ադրբեջանցի և հայ գործընկերներին բարի կամք դրսևորել և համատեղ ընդունել փոխզիջումներ՝ ճգնաժամը հնարավորինս արագ լուծելու համար։ Այս մասին ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի արտահերթ նիստում հայտարարել է ԵԱՀԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
Նա, մասնավորապես, ասել է. «Տարածաշրջանում վատթարացող հումանիտար իրավիճակը լուրջ մտահոգություն է առաջացնում: Բնակչությունը չպետք է դառնա Բաքվի և Երևանի միջև քաղաքական տարաձայնությունների պատանդը:
Լաչինի միջանցքը պետք է մնա ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո և օգտագործվի միայն այն նպատակների համար, որոնք նշված են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ:
Մենք կոչ ենք անում մեր ադրբեջանցի և հայ գործընկերներին դրսևորել բարի կամք և համատեղ փնտրել փոխադարձ ընդունելի փոխզիջումներ՝ Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակը հնարավորինս արագ կարգավորելու, հանքավայրերի զարգացման պարամետրերը համաձայնեցնելու և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման խնդիրները լուծելու համար»:
Նրա խոսքով՝ Մոսկվան պատրաստ է այս հարցում ցուցաբերել հնարավոր աջակցություն։
«Ռուս խաղաղապահների ջանքերով կազմակերպվել է շտապ օգնության մեքենաների և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի մեքենաների անցումը Լաչինի միջանցքով, օպերատիվ կերպով վերականգնվել է ղարաբաղցիների գազամատակարարումը, ինտերնետի հասանելիությունը։ Համակարգվում են էլեկտրահաղորդման գծերի վերանորոգման պարամետրերը։ Ռուսական կողմը ինչպես քաղաքական մակարդակում, այնպես էլ տեղում, շահագրգիռ կողմերի հետ շփումներում, ձեռնարկում է բոլոր հնարավոր միջոցները լարվածությունը թուլացնելու և իրավիճակը կարգավորելու համար»,- ասել է մշտական ներկայացուցիչը։
Ըստ Լուկաշևիչի, կայուն և երկարաժամկետ լուծումը հնարավոր է միայն Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ համաձայնագրերի բոլոր դրույթների խստիվ պահպանման հիման վրա։
«ԼՂՀ-ի դեմ ցանկացած սադրիչ գործողություն և հրապարակային հարձակում մենք համարում ենք անընդունելի և վնասող հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Ռուս խաղաղապահներն առանցքային ներդրում ունեն իրենց տեղակայման գոտում անվտանգության ապահովման գործում, ինչը նշել են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարները Սոչիում հոկտեմբերի 31-ի գագաթնաժողովում»,- ասել է մշտական ներկայացուցիչը։

Лачинский коридор должен оставаться под контролем российских миротворцев: постпред России при ОБСЕ
Лачинский коридор должен оставаться под контролем российских миротворцев, Москва призывает азербайджанских и армянских партнеров продемонстрировать добрую волю и совместно искать взаимоприемлемые компромиссы в целях скорейшего разрешения кризиса, заявил постпред России при ОБСЕ Александр Лукашевич.
"Ухудшающаяся гуманитарная обстановка в регионе вызывает серьезное беспокойство. Население не должно становится заложником политических разногласий между Баку и Ереваном. Лачинский коридор должен оставаться под контролем РМК и использоваться только для целей, обозначенных в Заявлении от 9 ноября 2020 г. Призываем наших азербайджанских и армянских партнеров продемонстрировать добрую волю и совместно искать взаимоприемлемые компромиссы в целях скорейшего разрешения ситуации вокруг Лачинского коридора, согласования параметров освоения рудных месторождений и урегулирования проблем с поставкой электроэнергии", - заявил Лукашевич на специальном заседании постсовета ОБСЕ.
По словам Лукашевича, Москва готова оказывать в этом всяческое содействие. Так, усилиями российских миротворцев организован проезд по Лачинскому коридору экипажей скорой помощи и автомобилей Международного Комитета Красного Креста, оперативно восстановлена подача газа карабахцам, доступ к интернету. Ведется согласование параметров ремонта ЛЭП. Российская сторона "как на политическом уровне, так и "на земле", в контактах с заинтересованными сторонами" принимает "все возможные меры для деэскалации напряженности" и урегулирования ситуации, сказал постпред.
"Устойчивое и долгоиграющее" решение возможно только на основе "неукоснительного соблюдения всех положений трехсторонних договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении", подчеркнул он.
"Любые провокационные действия и публичные нападки в отношении РМК рассматриваем как недопустимые и наносящие ущерб процессу нормализации армяно-азербайджанских отношений. Российские миротворцы вносят ключевой вклад в обеспечение безопасности в зоне их развертывания, что было отмечено лидерами России, Азербайджана и Армении на саммите в Сочи 31 октября (2022 года - ред.)", - заявил постпред.