Լաչինի միջանցքն արգելափակողները պարտավոր են վերականգնել երթևեկությունը. Փաուեր
Լաչինի միջանցքի շրջափակումը սննդամթերքի, վառելիքի, դեղորայքի պակաս է առաջացնում. միջանցքն արգելափակողները պարտավոր են վերականգնել երթևեկությունը:
Այս մասին նշել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ղեկավար Սամանտա Փաուերը՝ պատասխանելով Ադրբեջանի կողմից շրջափակման մեջ գտնվող Արցախում գտնվող 120 000 հայերի օգնության համար USAID-ի կողմից գործողությունների բացակայության մասին Հարավային Կովկասի հայկական պատմամշակութային ժառանգության հետազոտող, «Ջուլֆա. փոշու վերածված սրբազան քարեր» նախագծի հիմնադիր Սիմոն Մաղաքյանի հարցին:
«Այս հարցի շուրջ ես աշխատում եմ ամեն օր՝ սերտ կապի մեջ Լինելով Հայաստանի արտգործնախարարի և պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ։ Այս պահին Ադրբեջանը և այն մարդիկ, ովքեր փակել են ճանապարհը, թույլ չեն տալիս ապրանքներ մատակարարել։ Մենք ամեն ինչ անում ենք, որպեսզի դիվանագիտական ուղիներով հասնենք հումանիտար ճգնաժամի հանգուցալուծմանը։ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն աջակցում է հայ ժողովրդին և այն մարդկանց, ովքեր ապրում են հակամարտության գոտում։ Դա աշխարհաքաղաքականության հարց չէ, դա մարդկանց հիմնական կարիքների հարց է, ուստի սկզբունքային է, որ շրջափակումը վերացվի»,- նշել է Փաուերը:

Блокирующие Лачинский коридор обязаны восстановить движение: Пауэр
Блокада Лачинского коридора вызывает нехватку продовольствия, топлива и медикаментов. Те, кто блокирует коридор, обязаны восстановить движение.
Об этом заявила глава Агентства США по международному развитию (USAID) Саманта Пауэр, отвечая на бездействие USAID по оказанию помощи 120 000 армян в Арцахе, который находится в осаде Азербайджана. на вопрос Симона Магакяна, основателя проекта «Святые камни, обращенные в прах».
"Я работаю над этим вопросом каждый день, находясь в тесном контакте с министром иностранных дел и госсекретарем Армении Энтони Блинкеном. На данный момент Азербайджан и люди, которые перекрыли дорогу, не позволяют доставлять товары. Мы делаем все, чтобы найти решение гуманитарного кризиса по дипломатическим каналам. USAID поддерживает армянский народ и людей, живущих в зоне конфликта. Это не вопрос геополитики, это вопрос основных потребностей людей, поэтому крайне важно, чтобы блокада была снята», — сказала Пауэр.