Կոչ ենք անում Ռուսաստանին կատարել իր պարտավորությունը՝ ապահովելով Լաչինի միջանցքի ողջ անվտանգային գոտուց զինված ուժերի դուրսբերումը. Ալեն Սիմոնյան
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը անընդունելի է համարում Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղադրումը։
«Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում՝ խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտում անցակետի տեղադրումը բացարձակապես անընդունելի է, քանի որ կոպտորեն խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետը։
Կոչ ենք անում Ռուսաստանին կատարել իր պարտավորությունը՝ ապահովելով Լաչինի միջանցքի ողջ անվտանգային գոտուց զինված ուժերի դուրսբերումը, ինչպես նաև հորդորում ենք ՄԱԿ-ի անդամ երկրներին, ովքեր ունեն միջազգային անվտանգությունը պահպանելու մանդատ, արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել՝ կյանքի կոչելու Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշում»,- «Թվիթեր»-ի իր էջում գրել է Սիմոնյանը:

Призываем Россию выполнить взятые на себя обязательства, обеспечив вывод вооруженных сил из всей зоны безопасности Лачинского коридора։ Ален Симонян
Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян считает абсолютно неприемлемым установление Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре. Об этом он написал на своей странице в Twitter.
«Установление Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре, в зоне ответственности миротворческой миссии, абсолютно неприемлемо, так как грубо нарушает пункт 6 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Призываем Россию выполнить взятые на себя обязательства, обеспечив вывод вооруженных сил из всей зоны безопасности Лачинского коридора, а также призываем государства-члены ООН, обладающие мандатом на поддержание международной безопасности, предпринять действенные шаги по реализации решения Международного суда ООН», - написал Симонян, вновь призвав прекратить блокаду Арцаха.