Կոչ ենք անում ԵԽ Գլխավոր քարտուղարին և Նախարարների կոմիտեին՝ անհապաղ արձագանքել Լաչինի միջանցքի անօրինական արգելափակման անհերքելի փաստերին. ԱՀ ԱԳՆ
Արցախի ԱԳՆ-ն հանդես է եկել մեկնաբանությամբ՝ ԵԽԽՎ «Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ մուտքի ապահովումը» բանաձևի ընդունման կապակցությամբ:
«Հարկ ենք համարում նշել 2023 թվականի հունիսի 22-ին Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի կողմից ձայների բացարձակ մեծամասնությամբ ընդունված «Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ մուտքի ապահովումը» բանաձևը, որը կոչ է անում Ադրբեջանին ապահովել Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ տեղաշարժը՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության, ինչպես նաև անհապաղ իրականացնել 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ին ՄԻԵԴ-ի կողմից կիրառված միջանկյալ միջոցները և Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշումը։
Ճանաչելով 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման փաստը` Լաչինի միջանցքի արգելափակմանն ուղղված Բաքվի միակողմանի գործողությունները, որոնք հանգեցրել են Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայում ամրագրված իրավունքների ոտնահարմանը, ԵԽԽՎ-ն առաջին անգամ արձանագրում է Ադրբեջանի կողմից ԵԽ-ի նկատմամբ իր կանոնադրական և կոնվենցիոն պարտավորությունների, ինչպես նաև կազմակերպությանն անդամակցության ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ ստանձնած հանձնառության խախտումը:
Կարևորում ենք նաև Վեհաժողովի եզրակացությունն առ այն, որ Ադրբեջանի կողմից ստեղծված իրավիճակը կարող է հանգեցնել նրան, որ հայ բնակչությունը ստիպված կլինի լքել իրենց տները, եթե հակամարտությունը չլուծվի քաղաքական ճանապարհով։ Այս կապակցությամբ ընդգծում ենք, որ Արցախի Հանրապետության իշխանությունները բազմիցս միջազգային կազմակերպությունների և ընդհանրապես պետությունների հանրության ուշադրությունն են հրավիրել այն փաստի վրա, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակումն Ադրբեջանի ավելի լայն քաղաքականության մի մասն է, որի նպատակը էթնիկ զտումներ իրականացնելն է։
Էական ենք համարում այն փաստը, որ ընդունված բանաձևում ԵԽԽՎ-ն հստակ արձանագրում է Ադրբեջանի կողմից պարտադրված ապօրինի շրջափակման և կանխամտածված էներգետիկ ճգնաժամի ստեղծման արդյունքում Արցախի Հանրապետությունում ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև դրանց աղետալի մարդասիրական հետևանքները, և կոչ անում Ադրբեջանին անհապաղ վերականգնել Հայաստանից Արցախ գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումները։
Ամբողջովին կիսում ենք բանաձևում արտահայտված մտահոգությունը՝ էթնիկ հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից օգտագործվող թշնամական և սպառնալից հռետորաբանության առնչությամբ։ Սատարում ենք Լաչինի միջանցք և Արցախի Հանրապետություն Եվրոպայի խորհրդի փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի համապատասխան գործակալությունների անարգել մուտքն Արցախ ապահովելու ԵԽԽՎ կոչին։
Ընդգծում ենք միջազգային մեխանիզմների կիրառմամբ Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև խաղաղ երկխոսություն սկսելու վերաբերյալ բանաձևում հնչեցված կոչերը: Վերահաստատում ենք Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետևողական դիրքորոշումը՝ կողմերի համագործակցության և իրավահավասարության սկզբունքների հիման վրա՝ միջազգայնորեն ճանաչված բանակցային ձևաչափի շրջանակներում, բոլոր վիճելի հարցերն ու հակասությունները քննարկելու, խաղաղ բանակցությունների միջոցով Ադրբեջանի հետ հակամարտության արդարացի, արժանապատիվ և համապարփակ լուծում փնտրելու վերաբերյալ։
Հաշվի առնելով Արցախի ամբողջական անմարդկային շրջափակումը, լիակատար ամենաթողության պայմաններում Ադրբեջանի կողմից շարունակվող ապօրինի և հանցավոր գործողությունները, և որպես հետևանք՝ Լեռնային Ղարաբաղում կտրուկ վատթարացող հումանիտար ճգնաժամը, կոչ ենք անում Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարին և Նախարարների կոմիտեին անհապաղ արձագանքել Լաչինի միջանցքի անօրինական արգելափակման անհերքելի փաստերին և հրատապ գործարկել կազմակերպության մեխանիզմները՝ Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անհատական և հավաքական իրավունքների հետագա խախտումները կանխելու համար»,-ասված է մեկնաբանության մեջ:

Призываем генерального секретаря Совета Европы и Комитет Министров немедленно отреагировать на неоспоримые факты незаконного блокирования Лачинского коридора: МИД Арцаха
Комментарий МИД Арцаха по случаю принятия резолюции ПАСЕ «Обеспечение свободного и безопасного доступа по Лачинскому коридору»:
«Считаем необходимым отметить принятую 22 июня 2023 года подавляющим большинством голосов резолюцию Парламентской ассамблеи Совета Европы «Обеспечение свободного и безопасного доступа по Лачинскому коридору», призывающую Азербайджан обеспечить свободное и безопасное передвижение по Лачинскому коридору в соответствии с Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, а также незамедлительно реализовать примененные ЕСПЧ 21 декабря 2022 года промежуточные меры и решение Международного суда от 22 февраля 2023 года.
Отмечая факт применения силы со стороны Азербайджана в 2020 году, односторонние действия этой страны по перекрытию Лачинского коридора, приведшие к нарушению прав, закрепленных в Европейской конвенции по правам человека, ПАСЕ впервые фиксирует нарушение Азербайджаном своих уставныx и конвенционных обязательств перед Советом Европы, а также обещания решить нагорно-карабахский конфликт исключительно мирным путем, данного при вступлении в организацию.
Также считаем важным вывод Ассамблеи о том, что созданная Азербайджаном ситуация вполне может привести к тому, что армянское население будет вынуждено покинуть свои дома, если конфликт не будет урегулирован политическим путем. В этой связи подчеркиваем, что власти Республики Арцах неоднократно привлекали внимание международных организаций и сообщества государств в целом к тому факту, что блокада Лачинского коридора является частью более широкой политики Азербайджана, цель которой - осуществление этнической чистки.
Придаем важность тому факту, что в принятой резолюции ПАСЕ четко констатирует ситуацию, сложившуюся в Республике Арцах в результате навязанной Азербайджаном незаконной блокады и преднамеренного создания энергетического кризиса, а также их катастрофические гуманитарные последствия, призывает Азербайджан немедленно восстановить поставки газа и электроэнергии в Арцах из Армении.
Всецело разделяем выраженную в резолюции обеспокоенность в связи с враждебной и угрожающей риторикой, применяемой высшим руководством Азербайджана в отношении к этническим армянам. Поддерживаем призыв ПАСЕ направить в Лачинский коридор и Республику Арцах миссию Совета Европы по сбору фактов, а также обеспечить беспрепятственный доступ в Арцах международных организаций, в том числе профильных учреждений ООН.
Отмечаем упомянутые в резолюции призывы к мирному диалогу между Степанакертом и Баку с применением международных механизмов, подтверждаем последовательную позицию властей Республики Арцах по обсуждению всех спорных вопросов и противоречий на основе принципов сотрудничества и равноправия сторон в рамках международно признанного переговорного формата и поиску справедливого и достойного всеобъемлющего урегулирования конфликта с Азербайджаном путем мирных переговоров.
Ввиду тотальной бесчеловечной блокады, продолжающихся неправомерных и преступных действий Азербайджана в условиях полной вседозволенности, и – как следствие – резко углубляющегося гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, настоятельно призываем генерального секретаря Совета Европы и Комитет Министров немедленно отреагировать на неоспоримые факты незаконного блокирования Лачинского коридора и срочно запустить механизмы организации по привлечению Азербайджана к ответственности и предотвращению дальнейшего нарушения индивидуальных и коллективных прав народа Нагорного Карабаха».