Կոչ ենք անում Բաքվին անհապաղ փոխել ուղեգիծը և ստանձնել միջազգային նորմերի պահպանման պարտավորությունը․ ԵԽ պատգամավորներ
Հարավային Կովկասի հետ կապերի պատվիրակության նախագահ, Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Մարինա Կալյուրանդը, ️Հայաստանի հարցով Եվրախորհրդարանի մշտական զեկուցող, Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Անդրեյ Կովաչև, ️ ️ Ադրբեջանի հարցով Եվրախորհրդարանի մշտական զեկուցող, Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Ժելյանա Զովկոն հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ Ադրբեջանի կողմից իր միջազգային պարտավորությունները կոպտորեն չկատարելու մասին։ Հայտարարությունը ստորև․
«Լուրջ մտահոգություն ենք հայտնում 2023 թվականի ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղադրման կապակցությամբ։ Սա կարող է ունենալ բացասական հետևանքներ և դիտարկվում է որպես 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին հայտարարության ակնհայտ խախտում, ինչպես նաև միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի պարտադիր որոշման նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք, որը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին «ձեռնարկել իր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցները ՝ Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել երթևեկությունն ապահովելու համար»։
Հիշեցնենք, որ միջանցքի ադրբեջանական շրջափակումը շարունակվում է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից և հումանիտար դժվարություններ է ստեղծում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության համար ՝ զգալիորեն խաթարելով խաղաղության հեռանկարները ։ Վերջին գործողություններն էլ ավելի են սրել իրավիճակը։
Կոչ ենք անում Բաքվին անհապաղ փոխել ուղեգիծը և ստանձնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման և միջազգային պարտավորությունների ու նորմերի պահպանման պարտավորությունները: Եվրամիությունը նախկինի պես պատրաստ է օգնել կողմերին բանակցությունների միջոցով լուծել իրենց բոլոր տարաձայնությունները:
Ավելին, ափսոսանք է առաջացնում այն փաստը, որ նման գործողությունները ձեռնարկվել են ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա ՝ 108 տարի առաջ Օսմանյան կայսրության կողմից հայերի բնաջնջման արշավի մեկնարկի տարելիցի նախօրեին ։ Մենք հարգում ենք ցեղասպանության մեկուկես միլիոն զոհերի հիշատակը և կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը զգոն մնալ հրահրող հռետորաբանության և ատելություն սերմանող և հաշտեցումը խոչընդոտող գործողությունների բոլոր դեպքերի նկատմամբ»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Спикеры Европарламента по вопросам Армении и Азербайджана и глава делегации по связям с Южным Кавказом выступили с совместным заявлением, призвав Баку немедленно изменить свою политику и быть приверженным мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Глава делегации по связям с Южным Кавказом в Европарламенте Марина Кальюранд, Андрей Ковачев, постоянный спикер по вопросу Армении в ЕП и Желяна Зовко, постоянный спикер по вопросу Азербайджана в ЕП выступили с совместным заявлением о «вопиющем неуважении Азербайджана к своим международным обязательствам в отношении Лачинского коридора».
«Выражаем серьезную озабоченность в связи с установлением 23 апреля 2023 года Азербайджаном контрольно-пропускного пункта в Лачинском коридоре. Это может привести к возможным негативным последствиям и рассматриваться как явное нарушение Трехстороннего заявления о прекращении огня от 9 ноября 2020 года. Также, как акт неуважения к имеющему обязательную силу решению Международного суда ООН от 22 февраля 2023 г., которое обязало Азербайджан «предпринять по своему усмотрению все имеющиеся меры для обеспечения беспрепятственного передвижения людей, транспортных средств и грузов в обоих направлениях по Лачинскому коридору», отметили депутаты ЕП.
Они подчеркнули, что блокада коридора со стороны Азербайджана продолжается с 12 декабря 2022 года, что создает гуманитарные проблемы для населения Нагорного Карабаха, подрывая перспективы мира. Последние действия еще более усугубили ситуацию.
«Призываем Баку немедленно изменить свою политику и быть приверженным мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта, а также соблюдать международные обязательства и нормы», - говорится в заявлении.
Депутаты заверили, что Евросоюз по-прежнему готов поддерживать стороны в урегулировании всех их разногласий путем переговоров.
Депутаты СЕ сочли весьма прискорбным тот факт, что подобное действие было совершено накануне Дня памяти жертв Геноцида армян 24 апреля, годовщины начала убийств и изгнания армян в Османской империи 108 лет назад.
«Отдаем дань памяти полутора миллионам жертв, погибших во время Геноцида, и призываем международное сообщество сохранять бдительность в отношении подстрекательской риторики и всех инцидентов, разжигающих ненависть и препятствующих примирению», - заключили депутаты.